LAJMET NGA BOTA

 • Sulmi i hakerave ndaj qeverisë gjermane vazhdon

  2 Mars, 2018

  hakeratSulmi i hakerave ndaj sistemeve kompjuterike të qeverisë gjermane është shumë më masiv se sa mendohej. Sipas shërbimit të kontrollit të Bundestagut, ende nuk është arritur që ai të bllokohet përfundimisht.

  Sipas  instancës së shërbimit të kontrollit të Bundestagut, sulmi i hakerave ndaj sistemeve kompjuterike të federatës vazhdon ende. Armin Schuster, CDU, kreu i komisionit u shpreh se bëhet fjalë ...

 • Berlini në qendër të vëmendjes së shërbimeve sekrete ruse

  1 Mars, 2018

  spiunazhiMbas sulmeve të hakerave në kompjuterin e parlamentit gjerman fshihet një shërbim sekret rus. Ekzistojnë një sërë dëshmish që tregojnë se strategët e Kremlinit e kanë Gjermaninë në fokus.

  Rasti është bërë i njohur që në muajin dhjetor, njofton Agjencia gjermane e Lajmeve (dpa). Virusi ka depërtuar në sistem dhe hakerat kanë vjedhur të dhëna. Sulmi është kuptuar nga Shërbimi ...

 • OKB mbi mundësinë e zgjerimit të BE nё Ballkanin Perëndimor

  1 Mars, 2018
  KBKombet e Bashkuara vlerësojnë se pas gjithë krizave ekzistenciale që ka kaluar BE, financiare, politike dhe gjeopolitike është e rëndësishme që me zgjerimin BE të demostrojë kontinuitet.
  Bashkimi Evropian është duke i dhënë një hov të ri zgjerimit në drejtim të Ballkanit perëndimor me Shqipërinë, Bosnjën dhe Hercegovinën, Kosovën, Maqedoninë, Serbinë e Malin e Zi. “Vendet e Ballkanit ...
 • Berlinale 2018: Prezantimi i shqiptarëve

  27 Shkurt, 2018

  BerlinaleKinematograia shqiptare dhe kosovare ka përjetuar ditët më të bukura në Berlinale. Kësaj here asnjë nga filmat e tyre nuk arritën të depërtonin në gara, por nuk munguan emrat shqiptarë, madje edhe te çmimet.

  Krenare, edhe pse pak e lodhur”, ndjehej Sarah Veltmeyer pasi mori Ariun e Kristaltë në kategorinë e filmit me metrazh të shkurtër në kuadër të garës ...

 • Pas mposhtjes së ISIS, rindërtimi i Mosulit

  27 Shkurt, 2018

  MosulNë qershor të vitit 2014, luftëtarët e grupit terrorist të ashtuquajtur Shteti Islamik pushtuan qytetin Mosul, në veri të Irakut. Ushtrisë irakiane, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, iu deshën tre vjet për të çliruar plotësisht qytetin, duke i mposhtur përfundimisht terroristët në muajin korrik. Javën e kaluar, komuniteti ndërkombëtar mblodhi 30 miliardë dollarë fonde për rindërtimin e zonave ...

 • Shkencëtarët rindërtojnë fytyrën e vajzës 9 mijë vjeçare

  26 Shkurt, 2018

  9000 vjecarjaShkencëtarët kanë rindërtuar fytyrën e një adoleshenteje greke 9 mijë vjeçare. Zbulimi hedh një shkëndijë të re drite për jetën e një periudhe që njihet si lindja e qytetërimit.

  Ajo njihet me emrin Dawn dhe ka jetuar në veriperëndim të Greqisë 9 mijë vjet më parë. Grekët e shekullit 21 patën rastin ta shohin atë këtë muaj në ...

 • Sateliti kameleon – Eutelsat Quantum

  26 Shkurt, 2018

  sateliti eutelsatTё hёnёn Eutelsat, Airbus dhe ESA prezantojnё nё Portsmouth satelitin e parё quantum. Sateliti i komunikimit i gjeneratёs sё re ka njё pёrdorim fleksibёl si asnjё satelit tjetёr mё parё.Para tre vjetёsh – mё 9 korrik 2015 – Eutelsat, Airbus dhe Agjencia Europiane e Astronautikёs (ESA) ranё dakord pёr ndёrtimin e njё sateliti tё telekomunikacionit. Tani ...

 • Panairi i makinave në Çikago

  26 Shkurt, 2018

  fordÇmimet e larta të karburantit dhe rënia në ekonominë e tij, sollën pakësimin e shitjeve të fuoristradave (të njohura si SUV) në Shtetet e Bashkuara në mesin e viteve 2000, në një kohë kur konsumatorët po preferonin makina më të vogla, më të përballueshme, disa edhe me teknologji të re elektrike. Por, tani makinat me katër rrota aktive ...

 • Ushtria e Kuqe – forca e armatosur e revolucionit

  23 Shkurt, 2018

  ushtria e kuqe100 vjet më parë u themelua Ushtria e Kuqe, armata e ish-Bashkimit Sovjetik. Që në fillim historia e saj ishte e lidhur ngushtë me atë të Gjermanisë.

  Nja dy cigare dhe hip në kamion. Katër kilometra e gjatë është rruga nga fshatrat përreth qytezës branderburgase Erkner deri te stacioni i trenit. Një rrugë që nuk bëhet dot gjithnjë ...

 • Cilët janë aktorët më të rëndësishëm në luftën e Sirisë?

  23 Shkurt, 2018

  SiriaNë luftën e Sirisë janë përfshirë shumë vende të tjera – jo vetëm regjimi i Assadit dhe kundërshtarët e tij. Interesa të tyre kanë edhe Irani, Arabia Saudite, Rusia, SHBA…

  Irani: Mbështetësi më i madh i Assadit

  Regjimi jofetar i Sirisë dhe toekracia iraniane në parim nuk kanë shumë gjëra të përbashkëta. Por pikërisht Teherani e ka shpëtuar presidentin e Sirisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"