LAJMET NGA BOTA

 • Urdhër arresti për udhëheqësin e Katalonias

  4 Nentor, 2017

  presidenti i KataloniaNjë gjykatëse spanjolle ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për presidentin e rrëzuar të Katalonjës një ditë pasi ajo burgosi tetë anëtarë të qeverisë separatiste të rajonit, në pritje të akuzave të mundshme mbi shpalljen e pavarësisë javën e fundit.

  Në zhvillimet më të fundit të krizës politike në Spanjë, një gjykatëse e Gjykatës Kombëtare lëshoi të ...

 • Të paktën tetë të vdekur në një incident në New York

  31 Tetor, 2017

  incidenti NYAutoritetet në New York thanë se të paktën tetë persona humbën jetën dhe disa të tjerë u plagosën kur një makinë u fut në një shteg të biçikletash dhe shtypi çiklistët dhe këmbësorët jo larg Qendrës përkujtimore të Qendrës Botërore të Tregtisë në Manhattan.

  Më pas drejtuesi i makinës doli duke vringëlluar me sa duket një armë.

  Policia në New ...

 • Hetimi për Rusinë merr një drejtim dramatik

  31 Tetor, 2017

  hetimi per fushaten presidencialeHetimi i prokurorit të posaçëm lidhur me mundësinë e bashkëpunimit mes fushatës presidenciale të vitit 2016 të Presidentit Donald Trump dhe Rusisë mori nuanca dramatike dje, me ngritjen e akuzave ndaj dy ish zyrtarëve të fushatës së zotit Trump, Paul Manafort dhe Rick Gates. Prokurori i Posaçëm Robert Mueller po ashtu bëri të ditur se ish-ndihmësi ...

 • Gjermania kremton Reformacionin – kishat të orientuara te pajtimi

  31 Tetor, 2017

  MerkelNë Wittenberg u mbajt mesha qendrore për jubileun e 500-të të Reformacionit. Edhe Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Steinmeier ishin ndër të ftuarit.

  500 vjet pas fillimit të Reformacionit, katolikët dhe protestantët theksuan vullnetin e tyre për një afrim të gjerë me njeri-tjetrin. Në meshën qendrore festive të protestantëve gjermanë në kishën Schlosskirche në Wittenberg, Kryetari i Këshillit të Kishës ...

 • Reformacioni i papritur

  31 Tetor, 2017

  Martin LuterMartin Luther paraqiti tezat e tij për reformimin e kishës katolike më 31 Tetor. Sot Gjermania feston Ditën e Reformacionit. Por a është ky vend, vendi i Reformacionit? Shumica e protestantëve nuk jetojnë në Gjermani.

  Në fillim ishte fjala. Kjo fjali e famshme nga përkthimi i Biblës i Martin Luterit mund të kishte qënë motoja e jubileut të Reformacionit. ...

 • Facebook dhe hetimi mbi ndërhyrjen ruse

  31 Tetor, 2017

  facebookFacebooku njoftoi se një hetim i brendshëm i kompanisë lidhur me përpjekjet e Rusisë për të ndikuar zgjedhjet presidenciale amerikane tregoi se “operativë të mbështetur nga Rusia” kanë publikuar rreth 80 mijë postime në rrjetin social që gjetën përhapje tek 126 milionë amerikanë gjatë një periudhe dyvjeçare.

  Lajmi vjen ndërsa avokatët e Twitter-it, Facebook-ut dhe Google-it pritet të dëshmojnë sot ...

 • Hetimet mbi Rusinë; dalin aktpaditë e para

  30 Tetor, 2017

  Paul ManafortIsh-menaxheri i fushatës presidenciale të Donald Trumpit, Paul Manafort dhe një ish-partner i tij biznesi, Rick Gates akuzohen për vepra penale, ndër të cilat komplot kundër Shteteve të Bashkuara, shkelje të ligjit për regjistrimin si përfaqësues të një qeverie të huaj si dhe akte të tjera penale që lidhen me evazion fiskal dhe larje parash. Akuzat u ngritën ...

 • Pse zien Beogradi?

  30 Tetor, 2017

  Die WeltGazeta gjermane “Die Welt” i kushton vëmendje debatit që ndezën në Beograd fjalët e shkrimtares nobeliste, Herta Müller mbi mentalitetin serb ndaj historisë.

  Herta Müller, shkrimtarja nobeliste gjermane me origjinë nga pakica gjermane e Rumanisë ishte e ftuar nderi në panairin e librit në Beograd. Ajo ka ndezur një debat me vlerësimin e saj për mentalitetin serb ndaj historisë. ...

 • Spanjё: Katastrofё me paralajmёrim

  28 Tetor, 2017

  KatalonjaKatalonja shpall pavarёsinё dhe qeveria e Madridit aktivizon nenin 155 tё ashtuquajturin „opcion nuklear”. Ka ardhur koha qё BE-ja tё bёjё mё shumё se sa vetёm fjalёt e mira, meindon Gabriel González

  Dy trena nxitojnё kundrejt njeri-tjetrit nё Spanjё e askush nuk mund t’i ndalё. Ky imazh mbi kokёfortёsinё dhe indinjatёn se si kanё vepruar ndaj kёsaj krize si Madridi ...

 • Evropa ime: Corrida, Katalonja dhe pavarësia

  28 Tetor, 2017

  Grindja e gjatë dhe e vështirë për statusin e Katalonjës është acaruar javët e fundit. Stanislaw Strasburger është i bindur se kultura dhe identiteti janë çështje rajonale.

  Është një e diel pasdite me diell, dita e parë e tetorit. Në një kohë që në Katalonjë zhvillohet referendumi i rrëmujshëm, unë rri ulur në arenën e demave të qytetit në Granadë. Para meje një festë e një natyre të veçantë, një përfundim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"