LAJMET NGA BOTA

 • Gjurmues për mbetjet në hapësirë

  26 Dhjetor, 2023

  hapsiraNjë kompani e re në Britani shpreson që paisjet me teknologjinë e saj të re do të mund të gjurmojnë mbeturinat në hapësirë që përbëjnë rrezik. Bëhet fjalë për pjesët me përmasa mbi një milimetër, të cilat mund të rrezikojnë satelitët dhe anijet hapësinore, ndërsa zhvendosen me shpejtësi shumë të madhe.

   

  Pjesët e mbetura në hapësirë krijohen nga përplasjet mes ...

 • Gjyqi kundër udhëheqësit të serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik u shty për çështje procedurale

  21 Dhjetor, 2023

  DodicNjë proces gjyqësor që duhej të fillonte të mërkurën kundër udhëheqësit të serbëve të Bosnjës Milorad Dodik për kundërshtimin e vendimeve të të dërguarit ndërkombëtar për paqen, u shty deri më 17 janar, për çështje procedurale të ngritura nga ekipi i tij ligjor.

   

  Presidenti i Republikës autonome Serbe të Bosnjës, Milorad Dodik, u akuzua në muajin gusht nga prokurorët e ...

 • Dispozita në Kushtetutën amerikane që rrezikon fushatën e zotit Trump

  21 Dhjetor, 2023

  TrumpPërpjekjet e ish-Presidentit Donald Trump për të rifituar Shtëpinë e Bardhë janë vënë në rrezik nga dy fjali që i janë shtuar Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara 155 vjet më parë.

   

  Gjykata e Lartë e Kolorados mori një vendim historik të martën që e ndalon zotin Trump që të përfshihet në fletën e votimit në atë shtetet në bazë të ...

 • Historia e gjakmarrjes së madhe në Tokën e Shenjtë, shqiptari që tentoi të ndalte Rothschildët dhe sulltani që lejoi krijimin e Izraelit

  21 Dhjetor, 2023

  Palestina IzraeliFormimi i lëvizjes Sioniste në fund të shekullit XIX ishte rezultat i erërave nacionaliste që filluan të fryjnë në gjithë Evropën. Lëvizja kërkonte një atdhe për popullsinë e shpërndarë hebrenje, e larguar nga Palestina që në vitin ‘70 p.e.s. si pasojë e persekutimit romak.

   

  Fillimi i lëvizjes lidhet me emrin e Theodor Herzl, një gazetar vjenez, që në vitin ...

 • Turqi, përpjekjet e Presidentit Erdogan për të marrë një rol udhëheqës në rajon

  20 Dhjetor, 2023

  ErdoganRizgjedhja e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në vitin 2023 i ka dhënë atij mundësinë për të vazhduar planet për ta bërë Turqinë udhëheqëse në rajon dhe në botën islame, si dhe angazhimin për t’u afruar me armiqtë e tij historikë. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës në Stamboll, Dorian Jones, kritikët e akuzojnë Presidentin Erdogan për përdorim ...

 • Gjykata e Lartë e Kolorados: Trump nuk mund të jetë në fletën e votimit për shkak të rolit në trazirat në Kapitol

  20 Dhjetor, 2023

  Colorado Suprem CourtGjykata e Lartë e Kolorados vendosi të martën që emri i ish-Presidentit Donald Trump nuk mund të jetë në fletën e votimit në zgjedhjet paraprake në atë shtet më 5 mars për shkak të rolit të tij në trazirat e 6 janarit në ndërtesën e Kongresit të Shteteve të Bashkuara nga mbështetësit e tij. Vendimi historik ka ...

 • Serbi: Opozita kërkon anulimin e zgjedhjeve

  20 Dhjetor, 2023

  BeogradNjë pjesë e opozitës nuk i njeh rezultatet e zgjedhjeve dhe organizon protesta. Për protestat janë sjellë njerëz nga Republika Srpska, Mali i Zi dhe Kosova në Beograd.

   

  Koalicioni “Serbia kundër dhunës” (SPN) pretendon se më shumë se 40.000 persona pa vendbanim të ligjshëm në Beograd u sollën për të mbështetur listën e Partisë Përparitare Serbe (SNS). Kjo çoi në ndryshimin ...

 • Përse fitoi sërish partia e Vuçiqit në zgjedhjet e Serbisë?

  19 Dhjetor, 2023

  VucicPartia e presidentit Aleksandër Vuçiq ka marrë sërish shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare serbe. Aleanca opozitare prej 15 partish arriti vetëm një rezultat jo të keq.

   

  Filip Svarm, kryeredaktor i revistës serbe “Vreme” është i frustruar me rezultatet paraprake të zgjedhjeve parlamentare në Serbi. Tani vjen një raund i ri i  “pushtetit pa limit të SNS”, thotë ai për DW. Pas shkurtesës SNS qëndron partia ...

 • Gjermania nuk do të pranojë më imamë të trajnuar në Turqi

  19 Dhjetor, 2023

  KoelnGjermania nuk do të pranojë më imamë të dërguar nga Turqia dhe në vend të kësaj do të trajnojë klerikë myslimanë në territorin e saj, në funksion të një integrimi më të mirë.

   

  Një program trajnimi që dërgon imamë turq në xhamitë gjermane do të ndërpritet gradualisht, pasi Gjermania kërkon të përgatisë klerikët e saj myslimanë për të inkurajuar integrimin, ...

 • Serwer: Rezultati i zgjedhjeve në Serbi s’është shenjë e mirë për Kosovën

  19 Dhjetor, 2023

  Daniel Serwer - profesor në Universitetin amerikan Johns HopkinsDaniel Serwer, profesor në Universitetin amerikan Johns Hopkins.

   

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka krijuar një sistem të padrejtë zgjedhor që e favorizon atë, thotë Daniel Serwer, profesor në Universitetin amerikan Johns Hopkins, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

   

  Të dhënat paraprake të zgjedhjeve të 17 dhjetorit tregojnë se Partia Përparimtare ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"