LAJMET NGA BOTA

 • Bullgari: Vdesin brenda kamionit 18 imigrantë, 6 persona nën akuzë

  20 Shkurt, 2023

  Bullgari 18 te vdekur KamionProkurorët bullgarë kanë ngritur akuza ndaj gjashtë personave për trafikim qëniesh njerëzore, pasi 18 emigrantë afganë u gjetën të vdekur të enjten brenda një kamioni të braktisur në një rrugë të prishur, pranë kryeqytetit të vendit, Sofje.

   

  Prokurorët thanë se kamioni u braktis pranë fshatit Lokorsko, pasi shoferi dhe një person qe e shoqëronte, zbuluan se ...

 • Mynih: Thirrje për mbështetje të mëtejshme për Ukrainën

  18 Shkurt, 2023

  presidentit polak Andrzej Duda, kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron Presidenti polak Duda tha në Konferencën e Sigurisë në Mynih, se nëse Rusia fiton në Ukrainë, agresioni i saj nuk do të përfundojë aty, por do të vazhdojë më tej.

   

  Presidenti i Polonisë Andrzej Duda kërkoi në Mynih vazhdimin e mbështetjes për Ukrainën. “Pa mbështetjen tonë, Ukraina ...

 • Tërmeti në Turqi: Heroi që rezistoi kundër ndërtimeve ilegale

  16 Shkurt, 2023

  Pamje ilustruese - Në Turqi janë kryer shpesh ndërtime ilegale, tërmeti shkatërroi shumë prej tyrePamje ilustruese – Në Turqi janë kryer shpesh ndërtime ilegale, tërmeti shkatërroi shumë prej tyre

  Një kryetar bashkie po ngrihet lart si hero në Turqi këto ditë tragjike. Ökkes Elmasoglu nga qyteti turk Erzin, që ndodhet në mesin e katastrofës së tërmetit. Pikërisht në ...

 • Përse festohen karnavalet? Pak nga historia e Karnavaleve në Këln

  16 Shkurt, 2023

  Festime karnavaleshKarnavalet në Këln: Ç’lidhje kanë romakët e vjetër me karnavalet? Çfarë roli luan njëmbëdhjeta? Dhe pse është virgjëresha e Këlnit burrë? Zhytja në botën e harbimit të karnavalistëve.

   

  Ditën e karnavaleve, në orën 11:11 fillon e gjitha, sidomos në zonën përreth lumit Rin, në Renani të Gjermanisë. Por jo vetëm atje. Mijëra vetë të veshur me kostume shumëngjyrëshe lëshohen ...

 • Rada Trajkoviq: Vuçiqi po bashkëpunon me mafian

  15 Shkurt, 2023

  Rada Trajkoviq Presidente e Lëvizjes Europiane të Serbëve të KosovësKryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve në Kosovë, Rada Trajkoviq, thotë se serbët janë nën kontrollin e kriminelëve, që kontrollohen nga Beogradi.

   

  Emri i Rado Trajkoviqit është përmendur shumë shpesh së fundmi. Ajo është bërë këshilltare në Qeverinë e Kosovës dhe për këtë ka pasur probleme jo vetëm në pikat kufitare ...

 • Putini mbështet politikën e jashtme të Serbisë dhe qëndrimin e saj lidhur me Kosovën

  14 Shkurt, 2023

  Putin VucicNë një letër drejtuar homologut të tij serb, Presidenti rus Vladimir Putin shprehet se ai “vlerëson lartë politikë e jashtme të balancuar të Serbisë”, si dhe mbështetet ato që i quan përpjekje të Serbisë për të mbrojtur integritetin territorial në përballjen me Kosovën.

   

  Rusia është aleati kryesor i Serbisë në kundërshtimin që ky vend i bën pavarësisë së Kosovës, ...

 • Aleatët e NATO-s premtojnë mbështetje të mëtejshme ndaj Ukrainës

  14 Shkurt, 2023

  aleatet NatosMinistrat e mbrojtjes së NATO-s po takohen sot për të diskutuar për mbështetjen e mëtejshme ndaj Ukrainës, ndërsa Rusia duket se ka filluar një ofensivë të re. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin rikonfirmoi vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara për të qëndruar në krah të Kievit.

   

  Megjithatë shumë nga aleatët, përfshirë Shtetet e Bashkuara po i thonë jo kërkesës ...

 • Terapia gjenetike, një injeksion mund të rinovojë zemrën me 10 vjet

  14 Shkurt, 2023

  gjeniNjë grup studiuesish i kanë dhënë trupit një kopje të “gjenit të jetëgjatësisë” dhe zbuluan se ai mund të rigjenerojë enët e gjakut duke ndaluar procesin e plakjes së sistemit vaskular.

   

  Zemra rreh 100,000 herë në ditë (rreth 70 rrahje në minutë), duke pompuar më shumë se 8,000 litra gjak që qarkullojnë në të gjithë trupin përmes 19,000 km të ...

 • Turqi: Zbatimi i dobët i ligjeve të ndërtimit, shkaktari kryesor i tragjedisë

  11 Shkurt, 2023

  termeti cilesiaTurqia për vite me radhë ka rrezikuar duke mos zbatuar ligjet moderne të ndërtimit. Vendi ka lejuar dhe në disa raste, edhe ka inkurajuar ndërtime të objekteve në zonat që janë të rrezikuara më shumë nga dridhjet e tokës, thonë ekspertët.

   

  Zbatimi i dobët i ligjeve moderne, për të cilin ekspertët e gjeologjisë dhe inxhinierisë kanë paralajmëruar prej kohësh, ...

 • “Turp të kesh”, Erdogan përballet me zemërimin publik lidhur me reagimin e Qeverisë ndaj tërmetit

  11 Shkurt, 2023

  ErdoganHakan Tanriverdi ka një mesazh për presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe për reagimin e Qeverisë pas tërmetit të fundit që Turqia përjetoi:

   

  “Mos kërko më vota nga ne!”.

  Tërmeti me magnitudë 7.5 ballësh, nga i cili kanë vdekur më shumë se 21 mijë persona në Turqi dhe Siri, ka bërë të cilësohet si tragjedia më e ndjeshme në pushtetin që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"