LAJMET NGA BOTA

 • Analistët: e ardhmja e BE-së është e pasigurtë

  12 Maj, 2017

  beFitorja e Emmanuel Macronit në zgjedhjet presidenciale franceze solli një farë lehtësimi në shumë kryeqytete perendimore, të shqetësuara se në se do të zgjidhej kandidatja e Frontit Kombëtar, Marie Le Pen, ajo do ta nxirrte Francën nga Bashkimit Evropian. Por shumë analistë paralajmërojnë se e ardhmja e bllokut evropian mbetet e pasigurtë. Britania, një anëtare e rëndësishme e BE-së ...

 • Agjencitë e zbulimit, paralajmërime për kërcënimin e Rusisë

  12 Maj, 2017

  kreret e agjensive te zbulimitNë SHBA, krerët e agjencive të zbulimit paralajmëruan se kërcënimi i Rusisë, pas përpjekjeve të saj për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale amerikane, nuk ka të ngjarë të pakësohet. Përkundrazi, thanë ata, Moska pritet të bëhet më agresive dhe më e paparashikueshme.

  Nëse kishte ndonjë shpresë se marrëdhëniet amerikano-ruse mund të përmirësoheshin pas takimeve të nivelit ...

 • Ratifikohet anëtarësimi i Malit të Zi në NATO

  12 Maj, 2017

  NatoParlamenti i Spanjës i ka hapur dritën jeshile Malit të Zi në rrugën për anëtarsim në NATO.

  Siç njofton qeveria e Malit të Zi, procesi i ratifikimit të protokollit për anëtarësim ka filluar në vendet anëtare të Aleancës qysh në qershor të vitit 2012. Islanda ka qenë vendi i parë që e ka ratifikuar protokollin, më 8 qershor të vitit të ...

 • Studjuesit: ushtrimet fizike ngadalësojnë plakjen

  12 Maj, 2017

  vrapimiUshtrimet fizike me intensitet të lartë mund të reduktojnë efektet e moshës në nivelin qelizor të njeriut dhe ta pakësojnë plakken me 9 vjet, thuhet në një studim.

  “Fakti që je 40 vjeç nuk do të thotë se je 40 vjet biologjikisht”, thotë profesori i Universitetit Brigham Young, Larry Tucker.

  “Të gjithë e dimë, se njerëzit mund të duken më të ...

 • Një bakterje e lashtë ndihmon për të luftuar rezistencën ndaj antibiotikëve

  12 Maj, 2017

  EnterococciShkencëtarët po studiojnë një patogjen të lashtë për informacion se si mund të luftojnë një bakterje rezistente ndaj antibiotikëve në spitale dhe qendra të tjera të kujdesit shëndetësor.

  Enterococci i përkasin një grupi prej gjashtë superbakterjesh të cilat infektojnë pacientët dhe u rezistojnë antibiotikëve, duke i bërë ata vdekjeprurës.

  Shkencëtarët që kanë studiuar familjen e bakterit enterococcus zbuluan se ato u ...

 • Takimi i Këshillit Arktik dhe ndryshimet klimatike

  12 Maj, 2017

  Keshilli ArktikNdryshimet klimatike janë në qendër të vëmendjes në një takim të nivelit të lartë që zhvillohet sot në Alaska. Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson dhe ministrat e jashtëm të shtatë vendeve të Këshillit Arktik – Rusia, Groenlanda, Kanadaja, Norvegjia, Finlanda, Suedia dhe Islanda takohen sot ndërsa po ndodhin ndryshime të shpejta në shtresën e akullit rreth Polit ...

 • Wałęsa: Gjermania është vendi më i civilizuar i Evropës

  11 Maj, 2017

  ValencaGjermanët do të bënin mirë t’i linin mënjanë komplekset dhe të marrin drejtimin e Evropës: kjo është dëshira e Nobelistit të paqes dhe ish-Presidentit të Polonisë, Lech Walesa, në intervistë me DW.

  DW: Në cilin drejtim po lëviz Evropa?

  Lech Walesa: Kjo është një pyetje e mirë, për të cilën duhet të gjejmë një përgjigje. Duhet të shtrojmë pyetjen për themelet ...

 • SHBA: Shembet një tunel me përmbatje mbeturinash radioaktive

  10 Maj, 2017

  tuneli berthamorNjë tunel i nëndheshëm, me përmbatje mbeturinash radioaktive u shemb dje pasdite në shtetin e Uashingtonit. Autoritet i kërkuan qindra punëtorëve që punojnë aty të tregohen të kujdesshëm.

  Sipas njoftimeve zyrtare në kompleksin bërthamor të Hanfordit nuk pati rrjedhje rrezatimi dhe në momentin e rrëzimit brenda në tunel nuk ndodhej asnjë punëtor.

  Ende nuk dihen arsyet që shkaktuan incidentin.

  Rezervuari bërthamor ...

 • SHBA: seancë në Senat për sigurinë kibernetike

  9 Maj, 2017

  paswordShtetet e Bashkuara përballen thuajse çdo ditë me një incident kibernetik dhe me “një numër kërcënimesh të ndryshme, në rritje”, sipas Drejtorit të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare, Mike Rogers.

  Në dëshminë e tij të martën para Komisionit të Forcave të Armatosura të Senatit, Rogers tha se Shtetet e Bashkuara po mbeten prapa, kur është fjala për luftën kundër sulmeve kibernetike ...

 • Fosilet e gjetura në Afrikën e Jugut përballë teorisë së evolucionit

  9 Maj, 2017

  FosiletEkipi shkencor që bëri bujë në vitin 2015 duke zbuluar një të afërm të lashtë me njeriun, thotë se zbulimet e fundit mund të ndryshojnë mënyrën se si e shikojmë evolucionin njerëzor.

  Gjetjet, të cilat do të publikohen këtë javë një revistën shkencore “Elife” përfshijnë zbulimin e një shpelle të dytë me fosile të species me tru të vogël të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"