LAJMET NGA BOTA

 • Prodhimi i violinave nga mëndafshi i merimangës

  5 Gusht, 2016

  ViolinaShkencëtarët kanë filluar të prodhojnë violina duke përdorur mëndafshin e merimangave dhe ata thonë se telat me tre fije mund të kenë një efekt të madh në tingujt e instrumentit. Sipas ekipit që ka prodhuar violinën, mëndafshi i merimangës u krijon atyre mundësinë për prodhuar tinguj që i përshtatet me saktësi dëshirave të muzikantëve.

  Ndryshe nga violinat e famshme Stradivari, ...

 • Ç’mund të ndodhë nëse Turqia anulon marrëveshjen me BE-në për refugjatët?

  4 Gusht, 2016

  Edhe vetëm ideja se mund t’i ekstradojnë nga ishujt grekë sërish në Turqi duket se i ka dekurajuar shumë refugjatë që të ndërmarrin rrugën e rrezikshme përmes detit.

  refugjatet turqiTurqia kërcënon se nuk do ta respektojë më marrëveshjen për refugjatët me BE-në, nëse nuk miratohet deri në tetor heqja e vizave për udhëtimin e turqve në vendet e BE-së. Zyrtarët ...

 • Trumpi dhe Putini ç’qëndron pas lidhjes mes tyre?

  4 Gusht, 2016

  Trumpi sheh tek Putini një person me ide të njëjta dhe Putini do të gëzohej nëse ai do të zgjidhej në Shtëpinë e Bardhë.

  trumpMediat amerikane flasin prej disa kohësh për një “bro-mance” të burrave të fortë Donald Trump dhe Vladimir Putin. Përkthimi i “bro-mance” do të ishte “romancë vëllazërore”, por kjo nuk i përshtatet tamam situatës – sepse më ...

 • A e ka tepruar Trump-i?

  3 Gusht, 2016

  trumpNjë britmë indinjate ka përfshinë Amerikën. Pas deklaratave nënçmuese rreth prindërve myslimanë të një ushtari të rënë të SHBA-së, po shtohen kritikat ndaj kandidatit republikan për president Donald Trump.

  Korit të kritikëve ndaj deklaratës nënçmuese të Donald Trumpit ndaj familjes së ushtarit të vrarë më 2004 në Irak iu bashkua së fundi edhe presidenti i SHBA-së Barack Obama. Si komandant ...

 • Deputetët turq në Uashington për klerikun Gulen

  3 Gusht, 2016

  deputetet turq washingtonPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ritheksoi sot në një fjalim në televizion se përpjekja e dështuar për grusht shteti muajin e kaluar ishte planifikuar jashtë vendit. Ndërkohë, një grup deputetësh turq ndodhen në Uashington për t’i nxitur zyrtarët amerikanë të plotësojnë kërkesën e Ankarasë për ekstradimin e klerikut Fethullah Gulen, i cili akuzohet se orkestroi përpjekjen ...

 • Studim mbi gjenet e depresionit

  3 Gusht, 2016

  studim depresioniËshtë bërë një zhvillim i madh drejt të kuptuarit të biologjisë së depresionit. Shkencëtarët kanë identifikuar 15 rajone të gjenomit që lidhen me sëmundjen depresive.

  Ata kanë kryer një studim të gjerë të gjenomit, ku përfshinë rreth 500 mijë persona, duke krahasuar ndryshimet gjenetike të personave që kishin vuajtur nga simptoma depresive me të atyre që nuk kishin provuar ...

 • Rreziku i Zikës në Florida

  3 Gusht, 2016

  zikaZyrtarët në Florida i kanë kërkuar ndihmë qeverisë federale për t’i ndihmuar në parandalimin e Zikës pas identifikimit të një lagjieje në Miami ku pickimet nga mushkonjat kanë përhapur virusin. Deri tani, janë raportuar 14 raste në shtetin e Floridës. Rreth 400 raste të tjera janë shkaktuar nga udhëtimi nëpër vendet me rrezik. Qendrat amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve ...

 • Dita Botërore e Hepatitit

  3 Gusht, 2016

  hepatit vakcinaSipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, megjithë përparimin e bërë në zhvillimin e trajtimeve për hepatitin, vendet vazhdojnë të injorojnë rrezikun e virusit. Sot, në Ditën Botëtore të Hepatitit, ka 400 milionë njerëz të infektuar me hepatitin B dhe C – dhjetë herë më shumë se sa numri i atyre të prekur nga virusi HIV.

  Në një klinikë në Islamabad ...

 • Rreziqet e të ndenjurit ulur

  3 Gusht, 2016

  vrapimiHulumtimet e reja nxjerrin se të ndenjurit ulur 8 orë në ditë mund të rrisë me 60% rrezikun e një vdekjeje të parakohshme. Por shkencëtarët thonë se thjesht një shëtitje prej një ore mund të ndryshojë dëmin e të ndënjurit ulur për periudha të gjata. Sipas tyre, njerëzit që merren me aktivitete fizike me “intensitet të moderuar,” rreth 60-75 ...

 • Kultura unike e “Silicon Valley”

  3 Gusht, 2016

  Silicon Valley“Silicon Valley” është një qendër e teknologjisë ku kanë selitë kompani si Google, Facebook dhe Apple. Rajoni ndodhet në Kaliforninë veriore, ndërmjet San Franciscos dhe San (Hozesë) Joses. Ajo njihet mbi të gjitha për kulturën e fillimit të një biznesi.

  Kur prindërit e saj emigruan nga Nepali, Monika Perkash nuk kishte imagjinuar se një ditë ajo do të drejtonte ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"