LAJMET NGA BOTA

 • Rusia mund të ketë furnizuar Talebanët me armatime

  25 Prill, 2017

  Sekretari i mbrojtjes USADisa ditë pas sulmit të ashpër të Talebanëve ndaj një baze ushtarake afgane, zyrtarët më të lartë ushtarakë amerikanë nuk po i hedhin poshtë njoftimet se Rusia mund ta ketë furnizuar me armë grupin kryengritës.

  Gjatë vizitës në Kabul të hënën, Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis tha se Rusia po zgjedh të jetë një konkurent stategjik në ...

 • Para një gare të re armatimi?

  24 Prill, 2017

  tanku gjermanParë në prizmin global, bota ka rritur shpenzimet për armatimin. Në këtë përfundim arrin studimi i fundit i SIPRI-t me qendër në Stokholm. Diplomacia është në tërheqje e sipër.

  Për herë të parë që nga viti  2014 janë rritur shpenzimet globale për armatimin, bën të ditur “World Military Expenditure Report”, raporti i SIPRI-t, Qendrës Studimore të Paqes në Stokholm, (Stockholm International ...

 • Astronautja amerikane thyen rekordin e NASA-s

  24 Prill, 2017

  Astronaute amerikaneAstronautja amerikane Peggy Whitson theu rekordin të hënën për kohën më të gjatë që një amerikan ka kaluar në orbitë.

  Komandantja Whitson, që ndodhet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, u përshëndet nga presidenti Donald Trump që komunikoi me astronautët e stacionit, me një lidhje me video.

  “534 ditë dhe shumë të tjera më pas. Është një rekord i jashtëzakonshëm. Në ...

 • 140 ushtarë afganë të vrarë nga Talibani

  22 Prill, 2017

  afganistanNjë sulm vetëvrasës i Talebanit ndaj forcave afgane ka lënë 140 të vrarë në incidentin më të rëndë ndaj personelit ushtarak në Afganistan që nga 2001.

  Sipas dëshmitarëve, sulmi i kryer gjatë natës ndaj një baze ushtarake u realizua nga një grup xhihadistësh që qëlluan me armë mbi ushtarët, duke rezultuar në një betejë të ashpër ku disa xhihadistë mbetën ...

 • Marshime për shkencën në Ditën e Tokës

  22 Prill, 2017

  marshimi dita e tokesShkencëtarët po marrin hapa të pashembuj duke organizuar marshime në më shumë se 600 qytete të botës në kundërshtim të atyre që i shohin si përpjekje për të hedhur dyshime mbi dijen e bazuar mbi fakte.

  Mijëra shkencëtarë dhe përkrahësit e tyre morën pjesë në demonstrime të titulluara Marshim për Shkencën në qytete nga Austria, në Brazil, ...

 • OBSH: mijëra vetë vdesin nga hepatiti viral

  21 Prill, 2017

  hepatitOrganizata Botërore e Shëndetësisë e Kombeve të Bashkuara, OBSH, thotë se miliona jetë njerëzish mund të shpëtohen, nëse personat e infektuar me hepatit viral do të kishin bërë analiza dhe do të ishin mjekuar për këtë sëmundje që mund të jetë vdekjeprurëse.

  Të dhëna të reja të organizatës, të publikuara në raportin e vitit 2017 “Hepatiti”, tregojnë se rreth 325 ...

 • Kim: Automatizimi do të eliminojë 2/3 e vendeve të punës

  20 Prill, 2017

  AutomatizimiPresidenti i Bankës Botërore, Jim Kim paralajmëroi se 2/3 e vendeve të punës në vendet në zhvillim mund të zhduken nga zgjerimi i proceseve të automatizuara, gjë që mund të acarojë konfliktet dhe të shtojë dyndjen e refugjatëve.

  Dr. Kim i bëri komentet të enjten në Uashington, ndërkohë që udhëheqës politikë e ekonomikë nga mbarë bota u mblodhën për takimet ...

 • Aeroplanmbajtësja amerikane drejt Gadishullit Korean

  20 Prill, 2017

  AeroplanmbajteseShtëpia e Bardhë hodhi poshtë të mërkurën kritikat se kishte bërë dekleratë çorientuese lidhur me vendndodhjen e aeroplanmbajtëses amerikane, për të cilën u tha se po shkonte drejt Koresë së Veriut por në realitet po lundronte në drejtim të kundërt.

  Qëllimi ishte demostrimi i vendosmërisë amerikane përballë kërcënimeve nga udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

  Por në fakt u ...

 • Një amerikan dhe një rus drejt stacionit orbital

  20 Prill, 2017

  AstronautetAnija kozmike ruse Soyuz u nis sot drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, me një astronaut amerikan në bord, i cili e ka këtë udhëtimin e parë në hapësirë, si dhe një kozmonaut veteran rus.

  Jack Fischer dhe Fyodor Yurchikhin u nisën të enjten, 20 prill, nga baza eBaikonurit në Rusi për një mision katër mujor. Astronautët pritet të mbërrijnë në Stacionin ...

 • Referendumi: “Nuk duhet heshtur…”

  19 Prill, 2017

  protesta turqiNga mbi 50 milionë zgjedhës në Turqi vendosën në referendum menjë shumcië e ngushtë që presidenti Erdogan në të ardhmen të ketë më shumë pushtet. Por kundërshtarët ndihen të mashtruar dhe vazhdojnë protestën.

  Ata s’mund ta besojnë – ndaj marshojnë përmes Stambollit. Ata ndihen të mashtruar për fitoren e tyre. Edhe inxhinierja Neslihan Karatas(ch) u është bashkuar sponatinisht protestave ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"