LAJMET NGA BOTA

 • Epokë e re në Turqi: Erdogani i merr të gjitha

  18 Prill, 2017

  Sulltan ErdoganPresidenti Erdogan mori gjithçka që deshi, por jo në një fitore plebishitare. Shumë pyetje nuk kanë marrë përgjigje kur AKP nxiton të kremtojë fitoren. Seda Serdar pyet nëse sezoni i votimit kaloi apo vetëm po nis.

  Turqia nuk është më në udhëkryq. Një epokë e re ka nisur. Pesëdhjetë e një përqind të qytetarëve turq votuan me “po” në ...

 • Facebook organizon një konferencë globale

  18 Prill, 2017

  fb mesengerKonferenca vjetore F8, ku kompania Facebook mbledh programues nga e gjithë bota, fillon këtë javë në San Jose, të Kalifornisë, në një kohë kur gjigandi i rrjeteve sociale përballet me më shumë konkurencë në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë globin.

  Programues nga Brazili, Franca, India dhe Meksika do të mblidhen nesër dhe pasnesër në konferencën F8, për të ...

 • FBI-ja përmirëson teknologjinë e testimit të ADN-së

  18 Prill, 2017

  test adnLaboratorët e FBI-së në mbarë Shtetet e Bashkuara këtë vit vunë në përdorim një teknologji të avancuar për testimin e ADN-së. Metoda e re ul ndjeshëm mundësinë statistikore që dy persona me lidhje gjaku të rezultojnë me një profil të ngjashëm ADN-je. Zëri i Amerikës vizitoi laboratorin që zhvilloi metodën e re.

  Siç përshkruhet në filmat investigativë, krahasimi i ...

 • Sistemet e monitorimit të kontrabandës në det të hapur

  18 Prill, 2017

  sistem monitorimi detQindra anije po lundrojnë me pajisje të fikura dhe po ndryshojnë kurs, duke ngritur shqetësimin se trafikimi i armëve, emigrantëve dhe drogës po ndodh pa u diktuar. Teknologjia e re u mundëson autoriteteve të ndjekin rrugët e anijeve të dyshimta, por ekspertët e sigurisë thonë se luftimi i kontrabandistëve kërkon një koordinim më të madh.

  Nëntëdhjetë për qind ...

 • Kur teknologjia e vjetër bëhet prirja e re

  18 Prill, 2017

  gramafoniTë lindurit në moshën dixhitale kanë pak gjasa të kenë përjetuar magjinë e gramafonit. Por kjo teknologji 150 vjeçare, po përjeton një ringjallje në mbarë botën. Materiali në vazhdim na rrëfen për një kompani çeke, prodhuesja më e madhe e gramafonëve në vend dhe kontributin e saj në këtë qasje të re ndaj muzikës së regjistruar.

  Disa dekada përpara se ...

 • Vuçiq Gabrielit: “Tango nuk kёrcehet vetёm”

  13 Prill, 2017

  Gabriel VucicSigmar Gabriel viziton Serbinё dhjetё ditё pas fitores sё diskutueshme tё kryeministrit Vuçiq si president i ri. Gjermania do tё vazhdojё ta mbёshtesё atё – pavarёsisht protestave nё rrugёt e Beogradit.

  Shtrёngimi i duarve ёshtё i pёrzemёrt, atmosfera e ҁlirёt dhe miqёsore. Nё vilёn luksoze “Mir” (“paqe”), shtёpia e pritjes e qeverisё serbe, ministri i Jashtёm gjerman Sigmar Gabriel ...

 • Tillerson: Marrëdhëniet Uashington-Moskë në pikë të ulët

  13 Prill, 2017

  TillersonSekretari i Shtetit Rex Tillerson është shprehur se marrëdhëniet e Uashingtonit me Moskën janë në pikë të ulët. Sulmi i fundit me armë kimike në Siri që shkaktoi masakër në popullatën civile dhe shok në shkallë ndërkombëtare ka vënë përballë njëra tjetrës dy fuqitë botërore, pasi Rusia mbetet një aleate e fortë e Presidentit sirian Bashar al-Asad.

  Shtetet e Bashkuara ...

 • McCain kritikon përpjekjet ruse për ndërhyrje në Ballkan

  13 Prill, 2017

  McCainSenatori amerikan John McCain përgëzoi Malin e Zi për anëtarësimin e pritshëm në NATO dhe kritikoi përpjekjet e dyshuara të Rusisë për të ndërhyrë në Ballkan.

  Senatori McCain, ish- i burgosur lufte në Vietnam, është një ndër mbështetësit më të fortë të zgjerimit NATO-s në Evropë.

  Ai tha të mërkurën në Mal të Zi se “sjellja nga ana e rusëve, në ...

 • Sulmi amerikan, 59 raketa tomahok kundër bazës siriane

  7 Prill, 2017

  raketatShtetet e Bashkuara ndërmorën një goditje me raketa në Siri, si kundërpërgjigje ndaj sulmit me armë kimike të ditës së martë, për të cilin fajësohen forcat e presidentit Bashar al-Asad. Kjo është goditja e e parë e drejtpërdrejtë amerikane kundër qeverisë siriane.

  Dhjetëra raketa tomahok u lëshuan nga destrojerët e Marinës amerikane në Mesdhe, si përgjigje ndaj sulmit me armë ...

 • Merkel, Holande: Assadi vetë është përgjegjës

  7 Prill, 2017

  Airfield ShayratKancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Francois Hollande thanë në një deklaratë të përbashkët se “presidenti Assad dhe vetëm ai është përgjegjës për këto zhvillime” me “përdorimin e përsëritur të armëve kimike dhe me krimet kundër popullit të tij.”

  Dy udhëheqësit e bënë deklaratën pas një bisede telefonike që patën sot. Ata thanë se vendet e tyre do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"