LAJMET NGA BOTA

 • Wolfgang Petritsch: Vendet e Ballkanit duhet të përballen me të kaluarën

  5 Dhjetor, 2017

  WolfgangPas përfundimit të Tribunalit të Hagës e kanë radhën vendet e Ballkanit që të përballen me të kaluarën, mendon Wolfgang Petritsch.

  “Jam i shokuar për vetëvrasjen e Slobodan Praljakut dhe gabimet në masat e sigurisë janë të pafalshme” – thotë për DW-në Wolfgang Petritsch ish-përfaqësues i lartë për Bosnjen dhe Hercegovinën. Por sipas tij megjithë këtë Gjykata e Hagës ka ...

 • Pastrimi i Sirisë nga mjetet shpërthyese

  4 Dhjetor, 2017

  usa ushtarDo të duhen vite për heqjen e pajisjeve shpërthyese të improvizuara që kanë lënë pas luftëtarët e Shtetit Islamik që u larguan nga Raka, qyteti sirian që shërbeu si kryeqyteti i vetëdeklaruar nga grupi terrorist.

  Një zyrtar i koalicionit të angazhuar në fushatën kundër ISIS-it nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara, vlerësoi se në Raka kanë mbetur dhjetra ...

 • Maratonë në Antarktidë

  4 Dhjetor, 2017

  AntarktidaDiçka e jashtëzakonshme ndodhi javën e kaluar në cepin e largët të botës. 55 vrapues, njerëz mjaft të vendosur dhe gati të çmendur,morën pjesë në maratonën që u zhvillua në kontinentin e Antarktidës.

  Ky nuk është një vrapim i thjeshtë në mot të ftohtë, por në mes të acarit.

  “Mezi pres të marr pjesë në këtë sfidë me këtë mot ...

 • Shërbimi i fshehtë gjerman kthen vështrimin nga Ballkani, fokusohet në Bosnjë

  30 Nentor, 2017

  BNDShërbimi Federal Informativ gjerman, BND e ka përqendruar vëmendjen gjithnjë e më shumë në Ballkan, veçanërisht në Bosnjë-Hercegovinë, bën të ditur Berliner Zeitung. Shtetet e brishta të rajonit janë shqetësim për BND.

  Shërbimi Federal Informativ gjerman për botën e jashtme, BND është gjithnjë e më i shqetësuar për tendencat islamike në Bosnjë-Hercegovinë. Këtë e deklarojnë burime nga shërbimi i fshehtë, ...

 • Zogu i Zi, avioni më i avancuar me pilot i zbulimit

  30 Nentor, 2017

  zogu i ziPara se satelitët dhe avionët pa pilot të teknologjisë së lartë të fillonin të grumbullonin të dhëna zbulimi për ushtrinë, Shtetet e Bashkuara mbështeteshin në avionët supersonikë që mund të depërtonin me shpejtësi në hapësirën ajrore të vendeve kundërshtare, bënin fotografi dhe të dilnin para se të kapeshin. Avioni i fundit i këtij lloji doli nga përdorimi ...

 • Mbi 300 të vrarë nga tërmeti në kufirin Iran-Irak

  13 Nentor, 2017

  iran irakNjë tërmet që ra të dielën në kufirin mes Irakut dhe Iranit ka shkaktuar më tepër se 300 të vdekur dhe ka plagosur 2 mijë e 500 vetë.

  Media iraniane njoftoi sot se ka 328 viktima, shumica e tyre në qytetin Sarpol-e-Zahab të provincës Kermanshah.

  Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës dhe vazhdojnë edhe sot për t’u ardhur në ndihmë ...

 • SHBA reagon pas arrestimit të amerikanëve në Turqi

  10 Nentor, 2017

  MikeNënpresidenti Mike Pence i shprehu shqetësimin e tij të thellë Kryeministrit turk Binali Yildirim për arrestimin e shtetasve amerikanë dhe të një punonjësi vendas të konsullatës së Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, zoti Pence dhe zoti Yildrim, i cili po viziton Uashingtonin, shpresojnë se takimi i tyre do të hapë një kapitull të ri në marrëdhënien SHBA – Turqi. ...

 • Mediat sociale dhe ndërhyrja ruse

  10 Nentor, 2017

  mediaDrejtuesit e kompanive Facebook, Google dhe Twitter javën e kaluar u takuan me ligjvënësit në Kongres për t’iu përgjigjur pyetjeve rreth përpjekjeve të Rusisë për të përdorur platformat e tyre për të përhapur dezinformata gjatë dhe pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Bill Gallo i hedh një vështrim nivelit të fushatës ruse dhe ...

 • Ndryshimi i klimës në Arktik është tashmë i pandalshëm

  8 Nentor, 2017

  ArktikuNdryshimi i klimës po bëhet gjithnjë e më i ndjeshëm në arqipelagun norvegjez Spitzbergen. Temperatura mesatare vjetore në vitin 2016 ishte rreth zero gradë, rreth shtatë gradë më shumë se normalja në këtë rajon.

  Përderisa Arktiku ngrohet dy deri në tri herë më shpejt se pjesa tjetër e Tokës, pasojat e ndryshimit të klimës në Spitzbergen janë shumë evidente. Toka ...

 • SHBA, thirrje OKB-së të shqyrtojë rolin e Iranit në Jemen

  8 Nentor, 2017

  SHBAShtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të shqyrtojnë rolin e Iranit në konfliktin në Jemen, duke e akuzuar Teheranin se ndërhyrja iraniane po e nxit konfliktin në mënyrë që “të avancojë ambicjet e veta rajonale”.

  Arabia Saudite, vend aleat me Shtetet e Bashkuara, akuzoi Iranin për furnizimin me armë të rebelëve Houthi, përfshirë dhe një raketë që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"