LAJMET NGA BOTA

 • Në ç’drejtim do të shkojë Bullgaria?

  27 Mars, 2017

  votaGERB, e ish-kryeministrit Boiko Borissov, fiton zgjedhjet në Bullgari. Por krijimi i qeverisë do të jetë i vështirë.

  Zgjedhjet e parakohshme në Bullgari ngrenë tri pyetje: a do të ketë Bullgaria më në fund një qeveri stabile? A do t’u mbetet besnike vlerave euroatlantike apo do të afrohet me Rusinë? Si dhe kush do të dominojë qeverinë e re dhe ...

 • Mal i Zi: Dëshmi për përfshirjen ruse në ngjarjet e tetorit 2016

  25 Mars, 2017

  Mali i zi policiaNë procesin gjyqësor ndaj të akuzuarve për përgatitjen e sulmeve terroriste në Malin e Zi, po dalin në pah shumë fakte që argumentojnë se këto ngjarje i kanë organizuar disa qarqe të caktuara ruse dhe një pjesë e opozitës proserbe në Malin e Zi.

  Dëshmitari i mbrojtur, i cili nënshkroi marrëveshjen mbi pranimin e fajësisë, Aleksandar Singjeliç ...

 • Roli i Sorosit ngjall polemika në Evropën qendrore dhe lindore

  25 Mars, 2017

  SorosUdhëheqës të ndryshëm politikë në Evropën qendrore dhe lindore po dënojnë filantropin liberal George Soros. Disa veprimtarë kundër Sorosit në këto vende thonë se e kanë marrë frymëzimin edhe nga Shtetet e Bashkuara, veçanërisht nga disa media të djathta amerikane, që e shohin filantropin si një figurë të urryer liberale. Por disa kritikë të intervistuar nga agjencia e lajmeve ...

 • Deklaratë e përbashkët në 60-vjetorin e themelimit të BE-së

  25 Mars, 2017

  BEKrerët e qeverive dhe vendeve të BE-së në një ceremoni festive nënshkruan deklaratën e përbashkët me rastin e 60-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjeve të Romës, për një të ardhme të përbashkët në unionin europian.

  Të shtunën (25.03) krerët e qeverive dhe vendeve të BE-së në një ceremoni festive nënshkruan deklaratën e përbashkët me rastin e 60-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjeve të Romës, që konsiderohet sot edhe ...

 • Londër: Policia identifikon autorin e sulmit

  23 Mars, 2017

  policia londerPolicia në Londër identifikoi autorin e sulmit të djeshëm pranë Parlamentit britanik, si Khalid Masood. 52 vjeçari i lindur në Britani, ishte emër i njohur për policinë për një numër dënimesh së mëparshme për agresion dhe armëmbajtje, por jo për terrorizëm. Grupi Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin që shkaktoi vdekjen e tre personave, para se një oficer ...

 • Rusia mund të jetë duke furnizuar talebanët

  23 Mars, 2017

  talebanNjë komandant i lartë ushtarak amerikan tha se Rusia mund të jetë duke furnizuar talebanët, në luftën e tyre kundër forcave të NATO-s dhe atyre të SHBA në Afganistan.

  Gjeneral Curtis Scaparrotti, Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s tha në një seancë të Komisionit të Senatit për Shërbimet e Armatosura: “Kohët e fundit, kam vënë re ndikimin e Rusisë, ...

 • Shndërrimi i mbeturinave në burim energjie

  23 Mars, 2017

  MbeturinatËshtë e vështirë të arsimosh gratë që të përparojnë në teknologji kur atyre u mungon gjëja më elementare, ndriçimi në shtëpi. Projekti “Green Girls” në Kamerun u përball pikërisht me këtë vështirësi. Drejtuesit e projektit ndryshuan drejtimin dhe u përqendruan në zgjidhjen e këtij problemi.

  Është një punë e vështirë por me rezultate ndriçuese. Projekti “Green Girls” në Kamerun u ...

 • Cebit: Ndërlidhja e përgjithshme

  21 Mars, 2017

  cebitInterneti i ka fajet që panairet e kompjuterëve duken gjithnjë e më të ngjashme mes tyre. Kjo shihet edhe në panairin e kompjuterëve Cebit në Hannover, ku paraqiten risi të jashtëzakonshme.

  Automjete autonome? Ato mund të shihen edhe në Panairin Ndërkombëtar të Automjeteve (IAA) në Frankfurt apo Konferencën Tech (SXSW) në Austin në Texas. Robotë, të cilët shkojnë dorë për ...

 • Hetimi i komplotit rus në Malin e Zi dhe anëtarësimi në NATO

  21 Mars, 2017

  Ministri i jashtem MZMinistri i Jashtëm i Malit të Zi, Srdjan Darmanoviç, i tha Zërit të Amerikës se vendet e NATO-s, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, mbështesin hetimet e autoriteteve të vendit të tij për komplotin e organizuar nga Rusia për rrëzimin e qeverisë malazeze dhe për bllokimin e anëtarësimit të vendit në NATO. Gjithashtu, Mali i Zi ...

 • SHBA, Britani ndalojnë pajisjet elektronike në avionë nga disa vende

  21 Mars, 2017

  LaptopBritania njoftoi të martën se nuk do të lejonte që pasagjerët të sillnin në bord të avionëve pajisje të mëdha elektronike si kompiuterë portativë dhe tableta, në fluturime nga gjashtë vende të Lindjes së Mesme, pasi Shtetet e Bashkuara morën një masë të ngjashme.

  Direktiva e re britanike do të bllokojë pajisje më të mëdha se 16 polç në gjatësi, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"