LAJMET NGA BOTA

 • Katalonja dhe lëvizjet evropiane për pavarësi

  7 Nentor, 2017

  KatalonjaPërpjekja e Katalonjës për t’u shkëputur nga Spanja mori një kthesë tjetër këtë fundjavë, pasi ish-presidenti i rajonit, Carles Puigdemont, u dorëzua vetë te policia belge, një javë pasi ishte larguar nga rajoni që ai e drejtonte. Spanja ka lëshuar një urdhër arrest për të dhe disa udhëheqës të tjerë katalonjas të cilët akuzohen për rebelim. Ndërsa Madridi ...

 • Vrasjet në Teksas, zbulohen hollësitë

  6 Nentor, 2017

  texasZyrtarët amerikanë e cilësuan vrasjen e 26 vetëve në një kishë të Teksasit nga një njeri i armatosur, si ngjarjen më të rëndë të këtij lloji në historinë e shtetit.

  Personi i armatosur, i identifikuar si 26 vjeçari Devin Kelley hapi zjarr të dielën paradite gjatë një ceremonie kishtare në komunitetin e vogël Sutherland Springs.

  Zyrtarët në Teksas thanë se ...

 • Mediat: Gjermania do tё ketё njё satelit spiunazhi tё vetin

  6 Nentor, 2017

  sat pergjimi“Pёrgjimi mes miqve – kjo nuk shkon”, u shpreh kancelarja, kur doli nё pah qё shёrbimet sekrete tё SHBA-sё ishin interesuar edhe pёr celularin e saj. Tani RFGJ-ja do qё tё pajiset edhe vetë mё mirё pёr spiunazhin.

  Teknikё tё sipёrmarrjes sё Bremenit OHB mund tё prodhojnё satelitё – nё fotografi nga arkivi i sipёrmarrjes, qё tregon ...
 • Të paktën 26 të vrarë në një kishë në Teksas

  6 Nentor, 2017

  masakra kisha texasNjë burrë hapi zjarr në një kishë afër San Antonios në Teksas të dielën, duke vrarë 26 besimtarë dhe duke plagosur të paktën 20 të tjerë.

  Viktimat janë nga pesë deri në 72 vjeç.

  Sulmuesi është vrarë po ashtu dhe tash për tash nuk dihet asgjë për motivet e tj.

  Agjentët federal, përfshirë ata të FBI-së tashmë janë në ...

 • Belgjika lë të lirë ish-udhëheqësin e Katalonias

  6 Nentor, 2017

  katalonja Carles PuidgemontIsh-udhëheqësi i Katalonias, Carles Puidgemont dhe katër kolegë të tij janë liruar përkohësisht, por duhet t’u përmbahen disa kushteve. Ata do të qëndrojnë brenda territorit të Belgjikës, si dhe duhet të paraqiten tek autoritetet nëse do t’u kërkohet.

  Njoftimi u dha sot nga zëdhënësja e prokurorisë së Brukselit.

  Zoti Puidgemont dhe katër ish-ministra të qeverisë së shpërbërë të ...

 • Arabia arreston princa dhe zëvendëson ministra

  6 Nentor, 2017

  Mbreti SalmanArabia Saudite ka arrestuar 11 princa, përfshi një miliardier të njohur, si dhe dhjetra ministra aktualë dhe të mëparshëm në një goditje të ashpër ndërsa princi i ri i kurorës po konsolidon pushtetin.

  Mbreti Salman po ashtu zëvendësoi kreun e Gardën Kombëtare Saudite, Princin Miteb bin Abdullah dikur e konsideruar si konkurrent për fronin, së bashku me shefin e ...

 • Urdhër arresti për udhëheqësin e Katalonias

  4 Nentor, 2017

  presidenti i KataloniaNjë gjykatëse spanjolle ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për presidentin e rrëzuar të Katalonjës një ditë pasi ajo burgosi tetë anëtarë të qeverisë separatiste të rajonit, në pritje të akuzave të mundshme mbi shpalljen e pavarësisë javën e fundit.

  Në zhvillimet më të fundit të krizës politike në Spanjë, një gjykatëse e Gjykatës Kombëtare lëshoi të ...

 • Të paktën tetë të vdekur në një incident në New York

  31 Tetor, 2017

  incidenti NYAutoritetet në New York thanë se të paktën tetë persona humbën jetën dhe disa të tjerë u plagosën kur një makinë u fut në një shteg të biçikletash dhe shtypi çiklistët dhe këmbësorët jo larg Qendrës përkujtimore të Qendrës Botërore të Tregtisë në Manhattan.

  Më pas drejtuesi i makinës doli duke vringëlluar me sa duket një armë.

  Policia në New ...

 • Hetimi për Rusinë merr një drejtim dramatik

  31 Tetor, 2017

  hetimi per fushaten presidencialeHetimi i prokurorit të posaçëm lidhur me mundësinë e bashkëpunimit mes fushatës presidenciale të vitit 2016 të Presidentit Donald Trump dhe Rusisë mori nuanca dramatike dje, me ngritjen e akuzave ndaj dy ish zyrtarëve të fushatës së zotit Trump, Paul Manafort dhe Rick Gates. Prokurori i Posaçëm Robert Mueller po ashtu bëri të ditur se ish-ndihmësi ...

 • Gjermania kremton Reformacionin – kishat të orientuara te pajtimi

  31 Tetor, 2017

  MerkelNë Wittenberg u mbajt mesha qendrore për jubileun e 500-të të Reformacionit. Edhe Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Steinmeier ishin ndër të ftuarit.

  500 vjet pas fillimit të Reformacionit, katolikët dhe protestantët theksuan vullnetin e tyre për një afrim të gjerë me njeri-tjetrin. Në meshën qendrore festive të protestantëve gjermanë në kishën Schlosskirche në Wittenberg, Kryetari i Këshillit të Kishës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"