LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, Rusia dëbojnë diplomatë

  10 Korrik, 2016

  Rusia thotë se dëboi dy diplomatë amerikanë menjëherë pasi Shtetet e Bashkuara bënë të njëjtën gjë me dy diplomatë rusë, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi të një roje sigurie kundër një diplomati amerikan në Moskë.

  Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse sot, thuhej se amerikanët ishin përzënë në qershor dhe akuzoheshin se ishin agjentë të CIA-s.

  Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, John Kirby tha të premten se dy zyrtarë rusë ...

 • Studim mbi vdekjet nga gabimet mjekësore

  10 Korrik, 2016

  ctNjerëzit u befasuan kur një studim i ri njoftoi se një numër i madh njerëzish vdesin për shkak të gabimeve të bëra nga mjekët apo infermierët. Studimi tregon se gabimet mjekësore janë një nga vrasësit më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara, dhe ka shanse që ato të jenë një nga vrasësit më të mëdhenj edhe në nivel global.

  “Nëse ...

 • Një kapsulë Soyuz mbërrin në Stacionin e Hapësirës

  10 Korrik, 2016

  kapsula soyuzThe Soyuz MS spacecraft carrying the crew of Kate Rubins of the U.S., Anatoly Ivanishin of Russia and Takuya Onishi of Japan blasts off to the International Space Station (ISS) from the launchpad at the Baikonur cosmodrome, Kazakhstan, July 7, 2016. REUT

  Një kapsulë hapësinore Soyuz me një ekuipazh ndërkombëtar prej tre vetësh u ankorua në Stacionin ...

 • Industria e makinave dhe telefonat inteligjentë

  10 Korrik, 2016

  celulariPërmirësimi i teknologjisë së informacionit në makina po nxit kompanitë që të kërkojnë mënyra të reja për të përmirësuar ngarjen e tyre. Prodhuesit e makinave dhe krijuesit e programeve janë duke përdorur programin e fundit kumpjuterik të bazuar në aplikacione, që mund ta ndezin makinën nga distanca duke e bërë atë pjesë të telefonit inteligjent.

  Në Kongresin Botëror të Teknologjisë ...

 • Çdo të thotë të jesh astronaut?

  10 Korrik, 2016

  astronautKoloneli Terry Virts ka një prej profesioneve më të kërkuara në botë. Ai është astronaut i NASA-s. Ai ka fluturuar në anijen e hapësirës, ka bërë ecje në hapësirë dhe ka qënë komandant i i Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës në vitin 2015. Gazetarët ...

 • Drejt një bote pa fjalëkalimi në internet

  10 Korrik, 2016

  internetNjerëzit vazhdimisht ankohen se e kanë të vështirë të mbajnë mend fjalëkalimet, kur hyjnë në kompjuterin apo telefonin e tyre celular. Por ndoshta shpejt do të vijë dita kur nuk do të kemi nevojë për fjalëkalime të gjata e të vështira. Duke përdorur teknologji të bazuara tek të dhënat biometrike, një kompani e re në Londër po përpiqet të ...

 • Sonda Juno futet me sukses në orbitën e Jupiterit

  10 Korrik, 2016

  Sonda JunoSonda Juno, e ushqyer me energji diellore, mbylli dje misionin pesë vjeçar të fluturimit drejt Jupiterit. Juno u dërgua në hapësirë nga NASA për të studiuar origjinën e planetit më të madh të sistemit tonë diellor dhe ndikimin e këtij planeti tek jeta në Tokë.

  Ishte një manovër për jetë a vdekje për sondën e NASA-s. Juno ndezi motorin ...

 • Në Paris takimi i tretë për Ballkanin

  4 Korrik, 2016

  Në Paris ka nisur sot pasdite takimi i tretë i ...

 • Ndikimi i telefonave në shëndetin e syrit

  4 Korrik, 2016

  celularPërdorimi i telefonave inteligjentë ndërsa je i shtrirë në krevat për të fjetur, mund të të dëmtojë sytë. Mjekët këshillojnë t’i qëndroni larg telefonit pasi nevoja për ta kontrolluar atë mund të shkaktojë verbim të përkohshëm.

  Telefonat inteligjentë janë pajisje të fuqishme të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit. Për shumicën nga ne, ata janë një burim i përhershëm që në ...

 • Mbi 200 të vrarë në atentatet në Bagdad

  4 Korrik, 2016

  bagdadPak para fundit të muajit të agjërimit ramazan në kryeqytetin irakian Bagdad janë vrarë në atentate më shumë se 200 vetë. Përgjegjësinë për aktin terrorist e mori Shteti Islamik.

  Në atentatin më të përgjakshëm terrorist këtë vit, numri i të vrarëve në kryeqytetin irakian Bagdad është rritur në të paktën 213 vetë. Më shumë se 300 vetë janë plagosur, deklaroi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"