LAJMET NGA BOTA

 • Bye-bye Britain: Po tani?

  24 Qershor, 2016

  Britania e Madhe vendosi të dalë nga Bashkimi Evropian, por ndarja do të jetë e gjatë. Disa thonë madje se ndarja do të jetë tepër e rëndë.

  GBKur të kalojë habia dhe dëshpërimi për vendimin e britanikëve për Brexit-in, do të fillojë edhe puna praktike. Eurodeputeti britanik Syed Kamall, vetë një konservator britanik dhe kundërshtar i Brexit-it, u shpreh të ...

 • Britania voton për largimin nga BE – Cameron jep dorëheqjen

  24 Qershor, 2016

  Në një vendim historik, Britania votoi largimin nga Bashkimi Evropian, në referendumin e së enjtes që u parapri nga një fushatë që ne qendër të debateve kishte emigracionin, sovranitetin, sigurinë dhe të ardhmen ekonomike të Britanisë.

  Rezultatet zyrtare treguan se 51.89 për qind e votuesve favorizuan largimin nga Bashkimi Evropian. Lajmi shkaktoi reagime negative në tregjet aziatike, ndërsa poundi britanik ra në nivelin më të ultë në 30 vitet e fundit.

  Pjesëmarrja ...

 • Fintet e Erdoganit

  24 Qershor, 2016

  Turqia është partner i rëndësishëm i BE-së për shkak të pozitës gjeopolitike. Por interesa të tjera të përbashkëta thuajse nuk ka. BE-ja duhet ta pranojë këtë gjë.

  erdoganVërtet që mund të dyshojmë me të drejtë nëse është një e vërtetë e padiskutueshme, kur Bundestagu gjerman shprehet për gabimet historike të kombeve të tjera. Teatri që po bën pala turke që ...

 • Demokratët protestojnë në Kongres për kontrollin e armëve

  23 Qershor, 2016

  Kongresi usaLigjvenësit demokratët po portestojnë në Dhomën e Përfaqësuesve, duke qëndruar ulur në tokë, për shkak tërefuzimit të republikanëve për të hedhur në votë një rezolutë që parashikon kontrolle më të forta për blerjen e armëve. Pas vrasjes masive të 13 korrikut në Florida, demokratët po bëjnë thirrje për ligje më të forta për kontrollin e armëve. Për vite ...

 • Avioni “Impuls Solar 2″ ulet në Spanjë

  23 Qershor, 2016

  Avioni solarNjë aeroplan që funksionon tërësisht me energji diellore u ul sot në mëngjes në Sevilje të Spanjës, pas një udhëtimi prej 71 orësh nga Nju Jorku.

  Avioni Impulsi Solar 2, i cili ka vetëm një ndënjëse, u nis nga aeroporti John Kennedy i Nju Jorkut të hënën në mëngjes, për fazën e 15-të udhëtimit të tij rreth botës.

  Avioni fluturon ...

 • Brexit: Parullat nuk janë plan

  22 Qershor, 2016

  Ishte debati i fundit publik televiziv para referendumit: sërish mbështetësit e “largimit” dhe të “qendrimit” në BE kishin mundësi të luftonin me njëri-tjetrin. Shumë të reja dueli nuk solli. Barbara Wesel ndoqi debatin.

  BrexitModeratori

  BBC e nxjerr para kamerave moderatorin e saj veteran David Dimbledy para së gjithash në rastet e martesave mbretërore, të jubileve të fronit dhe në raste varrimesh ...

 • Clinton sulmon rivalin Trump për ekonominë

  21 Qershor, 2016

  clinton trumpKandidatja e pritshme demokrate për presidente, Hillary Clinton e portretizoi rivalin republikan Donald Trump si të papërshtatshëm për të drejtuar ekonominë, duke thënë se politikat e tij të “papërgjegjshme” do “ta hedhin vendin përsëri në recesion” dhe do të rrisin papunësinë.

  Duke folur të martën në shtetin e Ohajos, zonja Clinton sulmoi të kaluarën e kandidatit Trump në fushën ...

 • Britania në prag të referendumit

  21 Qershor, 2016

  Anglia EUDy ditë para se referendumi të vëndosë mbi të ardhmen e Britanisë, nuk është e qartë nëse shumica e votuesve do të mbështesin qendrimin në Bashkimin Evropian apo largimin nga blloku. Vrasja javën e kaluar e një ligjvënësje britanike që mbështeste qendrimin në bllokun 28 vendësh, duket se ka nxitur disa votues të ndryshojnë qendrimin.

  Ligjvënësit britanikë u kthyen ...

 • Kontrolli i armëve – Senati hedh poshtë propozimet

  21 Qershor, 2016

  senatiTetë ditë pas vrasjeve masive më të rënda në historinë amerikane, senati amerikan hodhi poshtë një seri propozimesh për të kufizuar të drejtën për të blerë armë zjarri dhe për kontrollin e blerësve. Propozimet mbështeteshin me forcë nga senatorë demokratë.

  Dje vonë, republikanët bllokuan dy propozime të hershme që demokratët i kishin përkrahur me forcë pasi personi i armatosur Omar ...

 • Vëzhgimi i trurit bëhet i lehtë

  21 Qershor, 2016

  vezhgimi i truritShkencëtarë dhe inxhinierë vazhdojnë përmirësimin e aparateve që ndihmojnë mjekët për të kuptuar më mirë dhe për të diagnostikuar kushtet që ndikojnë në trurin tonë. Një nga qëllimet është për të gjetur shkaqet e sëmundjeve Alzheimer dhe Parkinson, të cilat ndikojnë miliona njerëz në të gjithë botën.

  Që nga viti 1980, mjekët kanë përdorur Imazhe me Rezonancë Magnetike, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"