LAJMET NGA BOTA

 • Turqi: Ende mijëra vetë të zhdukur në zonën e tërmetit

  20 Shkurt, 2023

  termetiTërmeti në zonën kufitare turko-siriane mori thuajse 47,000 jetë. Shpresat për të gjetur më shumë të mbijetuar po shuhen.

   

  Ditët e fundit ekipet e kërkim-shpëtimit në Turqi nuk gjetën më të mbijetuar prandaj sipas Yunus Sezer,  shef i Agjencisë për Mbrojtjen Civile të Turqisë, ekipet e shpëtimit i kanë ndërprerë operacionet e tyre në thuajse të gjitha njëmbëdhjetë provincat e ...

 • Makinat elektrike në Panairin e Makinave në Çikago

  20 Shkurt, 2023

  panairi makina elektrikeNë panairin më të madh të makinave në Amerikën e Veriut, që mbahet çdo vit në Çikago, shfaqen makinat me teknologjinë më të re. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kane Farabaugh, panairi me historinë më të gjatë në Amerikë, këtë vit pasqyron kërkesat e konsumatorëve dhe nismën e qeverisë për makina më miqësore ndaj mjedisit.

   

  Në ...

 • Bullgari: Vdesin brenda kamionit 18 imigrantë, 6 persona nën akuzë

  20 Shkurt, 2023

  Bullgari 18 te vdekur KamionProkurorët bullgarë kanë ngritur akuza ndaj gjashtë personave për trafikim qëniesh njerëzore, pasi 18 emigrantë afganë u gjetën të vdekur të enjten brenda një kamioni të braktisur në një rrugë të prishur, pranë kryeqytetit të vendit, Sofje.

   

  Prokurorët thanë se kamioni u braktis pranë fshatit Lokorsko, pasi shoferi dhe një person qe e shoqëronte, zbuluan se ...

 • Mynih: Thirrje për mbështetje të mëtejshme për Ukrainën

  18 Shkurt, 2023

  presidentit polak Andrzej Duda, kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron Presidenti polak Duda tha në Konferencën e Sigurisë në Mynih, se nëse Rusia fiton në Ukrainë, agresioni i saj nuk do të përfundojë aty, por do të vazhdojë më tej.

   

  Presidenti i Polonisë Andrzej Duda kërkoi në Mynih vazhdimin e mbështetjes për Ukrainën. “Pa mbështetjen tonë, Ukraina ...

 • Tërmeti në Turqi: Heroi që rezistoi kundër ndërtimeve ilegale

  16 Shkurt, 2023

  Pamje ilustruese - Në Turqi janë kryer shpesh ndërtime ilegale, tërmeti shkatërroi shumë prej tyrePamje ilustruese – Në Turqi janë kryer shpesh ndërtime ilegale, tërmeti shkatërroi shumë prej tyre

  Një kryetar bashkie po ngrihet lart si hero në Turqi këto ditë tragjike. Ökkes Elmasoglu nga qyteti turk Erzin, që ndodhet në mesin e katastrofës së tërmetit. Pikërisht në ...

 • Përse festohen karnavalet? Pak nga historia e Karnavaleve në Këln

  16 Shkurt, 2023

  Festime karnavaleshKarnavalet në Këln: Ç’lidhje kanë romakët e vjetër me karnavalet? Çfarë roli luan njëmbëdhjeta? Dhe pse është virgjëresha e Këlnit burrë? Zhytja në botën e harbimit të karnavalistëve.

   

  Ditën e karnavaleve, në orën 11:11 fillon e gjitha, sidomos në zonën përreth lumit Rin, në Renani të Gjermanisë. Por jo vetëm atje. Mijëra vetë të veshur me kostume shumëngjyrëshe lëshohen ...

 • Rada Trajkoviq: Vuçiqi po bashkëpunon me mafian

  15 Shkurt, 2023

  Rada Trajkoviq Presidente e Lëvizjes Europiane të Serbëve të KosovësKryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve në Kosovë, Rada Trajkoviq, thotë se serbët janë nën kontrollin e kriminelëve, që kontrollohen nga Beogradi.

   

  Emri i Rado Trajkoviqit është përmendur shumë shpesh së fundmi. Ajo është bërë këshilltare në Qeverinë e Kosovës dhe për këtë ka pasur probleme jo vetëm në pikat kufitare ...

 • Putini mbështet politikën e jashtme të Serbisë dhe qëndrimin e saj lidhur me Kosovën

  14 Shkurt, 2023

  Putin VucicNë një letër drejtuar homologut të tij serb, Presidenti rus Vladimir Putin shprehet se ai “vlerëson lartë politikë e jashtme të balancuar të Serbisë”, si dhe mbështetet ato që i quan përpjekje të Serbisë për të mbrojtur integritetin territorial në përballjen me Kosovën.

   

  Rusia është aleati kryesor i Serbisë në kundërshtimin që ky vend i bën pavarësisë së Kosovës, ...

 • Aleatët e NATO-s premtojnë mbështetje të mëtejshme ndaj Ukrainës

  14 Shkurt, 2023

  aleatet NatosMinistrat e mbrojtjes së NATO-s po takohen sot për të diskutuar për mbështetjen e mëtejshme ndaj Ukrainës, ndërsa Rusia duket se ka filluar një ofensivë të re. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin rikonfirmoi vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara për të qëndruar në krah të Kievit.

   

  Megjithatë shumë nga aleatët, përfshirë Shtetet e Bashkuara po i thonë jo kërkesës ...

 • Terapia gjenetike, një injeksion mund të rinovojë zemrën me 10 vjet

  14 Shkurt, 2023

  gjeniNjë grup studiuesish i kanë dhënë trupit një kopje të “gjenit të jetëgjatësisë” dhe zbuluan se ai mund të rigjenerojë enët e gjakut duke ndaluar procesin e plakjes së sistemit vaskular.

   

  Zemra rreh 100,000 herë në ditë (rreth 70 rrahje në minutë), duke pompuar më shumë se 8,000 litra gjak që qarkullojnë në të gjithë trupin përmes 19,000 km të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"