LAJMET NGA BOTA

 • Panama Papers: Në radhë janë publikimet për Ballkanin

  4 Prill, 2016

  paraHulumtues të krimit të organizuar dhe të korrupsionit paralajmërojnë se shumë shpejt do të zbulohen dokumente që do të nxjerrin në pah shpëlarjen e parave që kanë bërë udhëheqës dhe zyrtarë të ndryshëm në rajonin e Ballkanit.

  Paralajmërimet vijnë pasi prej njërës prej firmave më të mëdha ligjore në Panama, Mossack Fonseca, kanë rrjedhur dokumente që zbulojnë se si pushtetarë ...

 • “Panama Papers” i vë në siklet politikanët

  4 Prill, 2016

  “Panama Papers” përmbajnë emra figurash të njohura ndërkombëtarisht: një mik i ngushtë i Putinit, presidenti i Ukrainës Poroschenko, ylli i futbollit Messi dhe shumë të tjerë duket se posedojnë firma për fshehje pasurie.

  panama papers 1Gjurmët e “Panama Papers” në drejtim të Kremlinit hidhen poshtë në Rusi si propagandë. Kryetarja e komisionit të sigurisë në Duma (parlamenti rus), Irina Jarocvja, ...

 • Ndihmës të presidentit rus të përfshirë në pastrim parash

  4 Prill, 2016

  panama papersNjë ekip gazetarësh ndërkombëtarë, që po analizojnë dokumente të nxjerra fshehurazi nga një studio ligjore panameze, kanë arritur në përfundimin se ndihmës të Presidentit rus Vladimir Putin kanë qarkulluar deri në 2 miliardë dollarë përmes bankave në të ashtuquajturat “parajsa fiskale”.

  Koncorsiumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hetues, në bashkëpunim me gazetën gjermane “Sueddeutsche Zeitung” dhe me mbi 100 mjete të ...

 • Mijëra kërkesa për makinën Tesla

  4 Prill, 2016

  teslaKreu i kompanisë Tesla Motors, Elon Musk tha se porositë nga e gjithë bota për makinën e tij të re elektrike me çmim të ulët kanë arritur në 276,000.

  Musk tha në Twitter se ky numër është më shumë se dyfishi që kishte pritur kompania dhe la të kuptohet se me ritmin e tanishëm totali i porosive mund të arrijë ...

 • Takim Biden-Erdogan në Uashington

  1 Prill, 2016

  erdogan bidenNënpresidenti amerikan Joe Biden u takua sot në Uashington me Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan. Zyrtarët turq kanë shprehur zhgënjim lidhur me mospajtimet mes dy palëve për çështjen e grupit paraushtarak kurd në Siri, të njohur me inicialet YPG.

  YPG është krahu i armatosur i Partisë Bashkimi Demokratik Kurd, një forcë politike me influencë. Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë ...

 • Shesheli pas lirimit: Tribunali i Hagës anti serb

  31 Mars, 2016

  sheshel 1Tribunali i OKB-së në Hagë e liroi ultranacionalistin serb Vojislav Sheshel të akuzuar për krime lufte.

  Akuzat nuk mundën të provohen dhe kësisoj Shesheli është “një njeri i lirë”, tha gjyqtari Jean-Claude Antonetti duke shqiptuar vendimin (31.03) në procesin e Tribunalit të Hagës ndaj ultranacionalistit serb Vojislav Sheshel i akuzuar për krime lufte. Të gjitha pikat e akuzës ndaj ...

 • Një njësi elitë amerikane po vret krerët e ‘Shtetit Islamik’

  30 Mars, 2016

  Presidenti amerikan Barack Obama synon që me një njësi speciale të eleminojë krerët e “Shtetit Islamik”. Por strategjia e tij është kritikuar shumë, shkruajnë mediat amerikane dhe gjermane.

  njesia elite usaNë Uashington do të mblidhen këtë të enjte presidentët dhe kryeministrat e 51 vendeve të ndryshme, në “Nuclear Security Summit”. Zyrtarisht thuhet se tema kryesore është parandalimi i përhapjes së ...

 • Ngjarja qesharake e Ankarasë

  30 Mars, 2016

  Presidenti Erdogan e bën veten qesharak, kur thërret ambasadorin e Gjermanisë për shkak të një videoje satirike. Diplomacia gjermane përpiqet ta ruajë atë sa më shumë nga turpërimi, mendon Matthias Bölinger.

  erdoganRecep Tayyip Erdoganit nuk i pëlqen kur qeshin me të

  Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është një njeri që njeh shumë armiq. E parë ...

 • Danford, pikëpyetje mbi ndërhyrjen ruse në Siri

  29 Mars, 2016

  Gjeneral Joe DunfordShefi i Shtatmadhorisë amerikane, gjeneral Joe Dunford tha se ai nuk ka “asnjë dyshim” që ndërhyrja ruse në Siri e mbajti në këmbë qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Asad.

  “Në lidhje me aktivitetin e Rusisë në Siri, – tha gjenerali, – nuk ka absolutisht asnjë dyshim se ata e stabilizuan regjimin, dhe e kanë vënë veten në një ...

 • Erdogan: Ky nuk është vendi juaj, kjo është Turqi

  29 Mars, 2016

  Mosmarrëveshja për praninë e diplomatëve të huaj si vëzhgues në procesin gjyqësor kundër dy gazetarëve kritikë ndaj qeverisë në Turqi është ashpërsuar. Presidenti Erdogan ka shprehur zemërimin e tij.

  ErdoganNë një fjalim të mbajtur në Stamboll, Presidenti i Turqisë sulmoi veçanërisht Konsullin e Përgjithshëm të Britanisë së Madhe, Leigh Turner. Pa e përmendur Turnerin me emër, Recep Tayip Erdogani kritikoi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"