LAJMET NGA BOTA

 • Bisedime mes dy Koreve për të konkurruar së bashku në Lojrat Olimpike

  13 Janar, 2018

  Koreja Koreja e Jugut ka sugjeruar formimin e një ekipi të përbashkët të hokejt për femrat me Korenë e Veriut për të konkurruar në Olimpiadën Dimërore muajin e ardhshëm, një zhvillim i mundshëm historik në marrëdhëniet ndërmjet rivalëve të hidhur.

  Propozimi u bë të martën kur delegacionet nga të dy vendet zhvilluan bisedime në fshatin kufitar Panmunjom dhe u konfirmua ...

 • Dakota e Veriut ose Lugina Silikon për Dronët

  13 Janar, 2018

  droneRrafshinat e Dakotës së Veriut njihen për tokat pjellore, kullotat si dhe për nxjerrjen e naftës. Por vitet e fundit, këto fusha janë bërë edhe qendra për studimin dhe testimin e dronëve komercialë.

  Lësho një dron në qiellin e Dakotës së Veriut, vështro horizontin e hapur dhe prit se çfarë mund të ndodhë. Nick Flom drejton qendrën e testimit ...

 • Kriptomonedhat dhe gratë sipërmarrëse

  13 Janar, 2018

  KriptomonedhatPër shumë njerëz, kriptomonedhat si Bitcoin vazhdojnë të mbeten një mister. Por, për kompani të reja të drejtuara nga gra, kriptomonedhat janë një mënyrë alternative për të krijuar të ardhura në industrinë e teknologjisë.

  Në botën e kompanive të reja të teknologjisë, nuk mungon kapitali për të investuar tek idetë e reja… nëse idetë vijnë nga burrat. Gratë shpesh ...

 • Shtetet e Bashkuara goditen rëndë nga gripi

  13 Janar, 2018

  vakcinaMjekët thonë se sezoni i gripit këtë vit në Shtetet e Bashkuara ka qenë mjaft i rëndë dhe mund të keqësohet. Një numër pacientësh janë shtruar në spital dhe ka pasur edhe viktima nga gripi ose ndërlikimet që shkakton sëmundja. Siç na njeh materiali në vazhdim, shumë nga pacientët mendojnë se janë me rrufë dhe nuk i kushtojnë ...

 • Juncker: Bullgaria ka bërë mirë kur e ka vënë Ballkanin si prioritet

  12 Janar, 2018

  JunckerIntervistë e Deutsche Welles me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i cili flet për rolin e Bullgarisë si presidente e radhës së BE dhe perspektivën e Ballkanit Perëndimor.

  Deutsche Welle: Zoti Juncker, a jeni të bindur se Bullgaria do ta kryejë si duhet detyrën e kryesueses së radhës së BE, për gjashtë muajt e ardhshëm?

  Juncker: Bullgaria ...

 • Panairi i teknologjisë, mbizotërojnë pajisjet inteligjente

  12 Janar, 2018

  BytonNë panairin më të madh të pajisjeve elektronike për konsumatorët që po zhvillohet këtë javë në Las Vegas, kompanitë po prezantojnë të rejat më të fundit ndërsa vizitorët kanë mbushur pavionet. Një e veçantë e panairit është dominimi i sensorëve në produktet elektronike.

  Makina futuriste “Byton”, e kontrollur nga një tabletë dhe gjestet me dorë, ka tërhequr vëmendjen në ...

 • Dodik: Republika Sërpska dhe Serbia të jenë një

  9 Janar, 2018

  DidikNë Banjallukë janë mbajtur manifestime me rastin e “Ditës së Republikës Sërpska”, edhe pse kjo ditë është shpallur e paligjshme nga Gjykata Kushtetuese e Bosnjës.

  Ngjarjet në Banja Llukë, qendrën administrtative të entitetit serb, kanë kujtuar 9 janarin e vitit 1992, kur serbët e Bosnjës kanë shpallur themelimin e Republikës Sërpska.

  Zyrtarët ndërkombëtarë ...

 • Protestat në Iran

  8 Janar, 2018

  Ministri i brendshem i iranitGarda Revolucionare e Iranit tha në një deklaratë të dielën se populli iranian dhe forcat e sigurimit të vendit luajtën një rol në dhënien fund të valës së trazirave që grupi thotë se ishte nxitur nga armiqtë e huaj.

  Grupi tha në një deklaratë: “Epika e re e popullit iranian krenar, të vetëdijshëm, devotshëm dhe revolucionar, ...

 • Një vështrim mbi metodat e reja që ju mbajnë në formë

  8 Janar, 2018

  stervitjePas festave të fundvitit, shoqëruar me shumë ushqim, pije dhe argëtim, zakonisht vitin e ri e presim me shumë premtime dhe angazhime për përmirësimin e vetvetes, përshirë shëndetin fizik. Materiali në vazhdim hedh një vështrim se si të dobësohemi e të mbetemi të shëndetshëm duke larguar nga trupi substancat toksike, falë disa metodave të reja të provuara vitin që ...

 • Brazil: Teknologjia në shërbim të ruajtjes së rendit dhe popullsisë

  8 Janar, 2018

  brazilGjatë vitit 2015 në Brazil u vranë më shumë se 50 mijë njerëz, duke e renditur këtë vend në listën e vendeve me ritmet më të larta të vrasjeve në shkallë globale. Në përgjigje të situatës, brazilianët po përdorin telefonat për të njoftuar njëri-tjetrin në rastet kur shpërthen dhuna.

  Brazili me mbi 200 milionë banorë regjistron dhjetëra mijëra vrasje ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"