LAJMET NGA BOTA

 • Merrick Garland, kandidat për Gjykatën e Lartë

  16 Mars, 2016

  ObamaPresidenti Barack Obama ka zgjedhur gjykatësin Merrick Garland si kandidatin e tij për Gjykatën e Lartë, për të zëvendësuar ish-gjykatësin Antonin Scalia i cili vdiq muajin e kaluar.

  63-vjeçari Garland, i cili konsiderohet i moderuar, është aktualisht Kryetari i Gjykatës së Apelit për Distriktin e Uashingtonit. Ndër ata që votuan në vitin 1997 për të konfirmuar emërimin e tij në ...

 • Zgjedhjet paraprake presidenciale në SHBA

  16 Mars, 2016

  Trump

  Republican presidential candidate Donald Trump speaks to supporters at his primary election night event at his Mar-a-Lago Club in Palm Beach, Fla., Tuesday, March 15, 2016.

  Kandidati republikan për president Donald Trump fitoi të martën tre zgjedhje shtetërore paraprake, duke përfshirë një në shtetin kyç të Floridës, duke detyruar senatorin Marco Rubio për të hequr dorë nga gara ...

 • Komision ndërkombëtar për kufirin Kosovë-Mali i Zi

  16 Mars, 2016

  Me nismën e presidentes një komision ndërkombëtar dueht të vlerësojë çështjen e kufirit Kosovë-Mali i Zi. Opozita e quan pozitiv vendimin, por druan se nuk janë të precizuara kompetencat e komisionit.

  kufiri ks mz

  Panoramë nga kufiri Kosovë-Mali i Zi

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, zyrtarisht nënshkroi të martën (15.03), vendimin për themelimin e komisionit “ad hoc” të ekspertëve ndërkombëtarë, ...

 • Bukë kundër diabetit dhe kancerit

  16 Mars, 2016

  bukeStudjuesit në Universitetin e Shkencave në Wroclaw të Polonisë kanë zbuluar një recetë buke, që e bën këtë element bazë të dietës perëndimore më tepër se sa një ushqim standart.

  Profesor Zygmunt Gil po provon përbërës të ndryshëm tek buka për të cilat ai beson se sigurojnë mbrojtje nga sëmundje si diabeti dhe kanceri.

  Kjo realizohet duke i shtuar brumit, përbërës ...

 • Emigrantët kthehen mbrapsht në Greqi

  15 Mars, 2016

  refugjatet lumiNjë grup emigrantësh që u përpoqën të hyjnë në Maqedoni përmes një lumi, u kthyen sot paradite në kampin grek të Idomenit në Greqi. Autoritetet maqedonase thanë se bëhej fjalë për 600 persona që ishin ndaluar nga autoritetet.

  Emigrantët, mes tyre gra dhe fëmijë, ecën përgjatë rrugëve plot baltë duke tërhequr pas sendet personale.

  Kur arritën ...

 • Votuesit ndëshkojnë kancelaren Merkel

  15 Mars, 2016

  AFDNë Gjermani, një parti kundër refugjatëve arriti fitore dramatike në zgjedhjet rajonale, fitore që pasqyrojnë zemërimin ndaj politikave të Kancelares Angela Merkel për emigrantët. Ndërkohë, sot, mijëra emigrantë u përballën me shiun dhe të ftohtit në kampin e Idomenit në Greqi pranë kufirit me Maqedoninë.

  Partia kundër refugjatëve, Alternative für Deutschland (AFD), ka tronditur skenën politike të Gjermanisë me fitoret ...

 • Putin urdhëron tërheqjen e trupave nga Siria

  14 Mars, 2016

  PutinPresidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ushtrinë të fillojë tërheqjen e pjesës kryesore të forcave nga Siria, duke thënë se ndërhyrja ushtarake ruse në një masë të madhe i ka arritur objektivat e saj.

  Në një takim në Kremlin me ministrat e mbrojtjes dhe të jashtëm, zoti Putin, tha se tërheqja duhet të fillojë të martën.

  Ai urdhëroi gjithashtu një intensifikim të ...

 • Maqedoni: refugjatët kalojnë me dhunë kufirin

  14 Mars, 2016

  Situata në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë në vendkalimin Idomeni është dramatike. Refugjatët kanë çarë gardhin e kufirit dhe janë përpjekur të largohen me çdo kusht duke rrezikuar edhe jetën.

  refugjatet lumiRreth dy mijë refugjatë kanë ikur nga kampi Idomeni në Greqi dhe kanë arritur të “thyejnë” gardhin kufitar dhe të kalojnë në Maqedoni. Shumë prej tyre kanë nisur udhëtimin ...

 • Sonda ExoMars fillon udhëtimin

  14 Mars, 2016

  Sonda ExoMarsAgjencia Evropiane e Hapësirës dhe ajo ruse, Roscosmos kanë bashkëpunuar për dërgimin e një anijeje hapësinore në Mars.

  Sonda “ExoMars Trace Gas” u nis sot nga nga aerodromi Baikonur i Kazakistanit mbi një raketë Protoni. ExoMars pritet të arrijë në Planetin e Kuq në tetor, pas një udhëtimi prej 496 millionë kilometrash.

  Agjencia Evropiane e Hapësirës tha se synimi i ...

 • Kampioni i lojës Go mund kompjuterin

  14 Mars, 2016

  Lee Sedol Lpja GoKampioni botëror i lojës Go, e rifitoi sot reputacionin e tij, me fitoren e pare ndaj programit të zgjuarsisë artificiale të Google, pas tre humbjesh radhaz.

  Mjeshtri i madh koreanojugor Lee Sedol e mundi programin AlphaGo sot në Seul në lojën e katërt në serinë e pesë më të mirave të lojës së vjetër kineze. Programi kompjuterin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"