LAJMET NGA BOTA

 • Filmi Spotlight merr Çmimin e Akademisë

  1 Mars, 2016

  SpotlightSteve Golin, nga e majta, Blye Pagon Faust, Nicole Rocklin dhe Michael Sugar, fitues të çmimit për filmin më të mirë “Spotlight”. Në Teatrin Dolby në Los Angeles.

  Filmi Spotlight, që shtjellon hetimet e gazetës Boston Globe mbi abuzimet e fëmijëve nga kisha katolike, fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë në ceremoninë e 88 të Çmimeve ...

 • Të gjithë fituesit e Oscar

  29 Shkurt, 2016

  oscarsNë përmbledhjen e mëposhtme, Telegrafi jua sjell të gjithë fituesit në ceremoninë e 88-të të ndarjes së çmimeve Oscar.

  Skenari më i mirë: “Spotlight”

  Skenari i përshtatur: “The Big Short”

  Aktorja më e mirë në rol dytësor: Alicia Vikander (“The Danish Girl”)

  Kostumografia: “Mad Max: Fury Road”

  Dizajn produksioni: “Mad Max: Fury Road”

  Makijazhi dhe stili flokëve: “Mad Max: Fury Road”

  Kinematografia: “The Revenant”

  Editimi: “Mad Max: ...

 • Koment: s’ka mё shaka!

  29 Shkurt, 2016

  Me fitoren e saj nё zgjedhjet paraprake nё Karolinёn e Jugut Hillary Clinton mund tё jetё kandidatja kryesore e demokratёve. Bernie Sanders duhet t’u japё fund atakimeve tё tij ndaj saj, mendon, Ines Pohl.

  hillary1Ka shumё arsye pёr tё vlerёsuar Bernie Sanders. Kush ёshtё ai qё nuk e mbёshtet kёrkesёn e tij pёr njё arsimim qё mund tё paguhet nga ...

 • Fitorja e Hillary Clinton në Karolinën e Jugut

  29 Shkurt, 2016

  HillaryHillary Clinton fitoi me lehtësi në zgjedhjet paraprake të Partisë Demokrate në shtetin e Karolinës së Jugut. Ajo tashmë ka konsoliduar pozitën e saj si kandidatja kryesore demokrate duke mundur ndjeshëm rivalin Bernie Sanders përpara zgjedhjeve të rëndësishme të “super-të martës”.

  “Do të konkurojmë për çdo votë në secilin shtet. Nuk do ta konsiderojmë të mirëqenë askënd dhe asgjë.”

  Hillary ...

 • Raketa amerikane shkatërron tankun e famshëm rus

  27 Shkurt, 2016

  https://youtu.be/fYOJSz1WOEg

  Shtetet e Bashkuara dhe Rusia nuk janë të përfshira drejtpërdrejtë në konflikt me njëra-tjetrën, por jo armët e prodhuara prej tyre.

  Rebelët sirianë publikuan në Youtube për herë të parë një video që tregon momentin kur një raketë amerikane antitank, e njohur si TOW, godet një tank rus T-90, fjala e fundit e teknologjisë ruse në këtë drejtim.

  Sipas asaj që shkruhet në përshkrimin e videos, sulmi ...

 • Debati i nxehtë i kandidatëve republikanë

  27 Shkurt, 2016

  debati kandidatet republikanRepublican U.S. presidential candidates (L-R) U.S. Senator Marco Rubio, Donald Trump and Senator Ted Cruz speak at the debate sponsored by CNN for the 2016 Republican U.S. presidential candidates in Houston, Texas, Feb. 25, 2016.

  Debati më i fundit ndërmjet kandidatëve republikanë për president u shndërrua në një shkëmbim me zëra të lartë ...

 • Obama mbi ISIS dhe konfliktet në Siri e Irak

  27 Shkurt, 2016

  ObamaNdërkohë që nesër pritet të hyjë në fuqi armëpushimi në Siri, Presidenti Barak Obama thotë se ndalja e konfliktit në Siri dhe Irak është me rëndësi kyçe për mundjen e rrjetit terrorist Shteti Islamik.

  Ai tha se situata në Siri dhe Irak është “një ndër më komplekset që ka ndeshur bota në kohët moderne”. Presidenti nënvizoi se Shteti Islamik “ka ...

 • Mbipesha shoqërohet me probleme kujtese

  27 Shkurt, 2016

  mbipeshaTë rinjtë obezë apo mbipeshë kanë më shumë probleme me kujtesën se sa bashkëmoshatarët e tyre në moshë normale, thotë një studim i ri.

  Studiuesit e Universitetit të Kembrixhit shkruajnë në revistën e psikologjisë  The Quarterly Journal of Experimental Psychology, se nga studimi i tyre rezulton se me rritjen e indeksit të mbipeshës shtohen edhe problemet e kujtesës.

  Studiuesit pohojnë se ...

 • Telefonat inteligjentë dhe realiteti virtual

  27 Shkurt, 2016

  celularetNew Samsung S7 (R) and S7 edge smartphones are displayed after their unveiling ceremony at the Mobile World Congress in Barcelona, Spain, Feb. 21, 2016.

  Vëzhguesit e teknologjisë thonë se tregu i telefonave inteligjentë është ngadalësuar. Ekonomitë e dobësuara, ngopja e tregut dhe konkurrenca në rritje nga kompanitë kineze dhe indiane, kanë bërë që vëzhguesit e teknologjisë të ...

 • Serbia injoron Tribunalin e Hagës

  27 Shkurt, 2016

  Në fund të marsit shpallet vendimi kundër Vojisllav Sheshelit, i cili akuzohet për krime lufte. Por lideri nacionalist serb nuk do të shkojë vullnetarisht në Hagë. Kontestuese është nëse Beogradi do ta dorëzojë ate.

  SheshelPër Sheshelin me siguri që kjo punë ka qenë pak e turpshme. Që pas lirimit të përkohshëm nga burgu, lideri i radikalëve është treguar vetëm në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"