LAJMET NGA BOTA

 • SHBA reagon pas arrestimit të amerikanëve në Turqi

  10 Nentor, 2017

  MikeNënpresidenti Mike Pence i shprehu shqetësimin e tij të thellë Kryeministrit turk Binali Yildirim për arrestimin e shtetasve amerikanë dhe të një punonjësi vendas të konsullatës së Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, zoti Pence dhe zoti Yildrim, i cili po viziton Uashingtonin, shpresojnë se takimi i tyre do të hapë një kapitull të ri në marrëdhënien SHBA – Turqi. ...

 • Mediat sociale dhe ndërhyrja ruse

  10 Nentor, 2017

  mediaDrejtuesit e kompanive Facebook, Google dhe Twitter javën e kaluar u takuan me ligjvënësit në Kongres për t’iu përgjigjur pyetjeve rreth përpjekjeve të Rusisë për të përdorur platformat e tyre për të përhapur dezinformata gjatë dhe pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Bill Gallo i hedh një vështrim nivelit të fushatës ruse dhe ...

 • Ndryshimi i klimës në Arktik është tashmë i pandalshëm

  8 Nentor, 2017

  ArktikuNdryshimi i klimës po bëhet gjithnjë e më i ndjeshëm në arqipelagun norvegjez Spitzbergen. Temperatura mesatare vjetore në vitin 2016 ishte rreth zero gradë, rreth shtatë gradë më shumë se normalja në këtë rajon.

  Përderisa Arktiku ngrohet dy deri në tri herë më shpejt se pjesa tjetër e Tokës, pasojat e ndryshimit të klimës në Spitzbergen janë shumë evidente. Toka ...

 • SHBA, thirrje OKB-së të shqyrtojë rolin e Iranit në Jemen

  8 Nentor, 2017

  SHBAShtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të shqyrtojnë rolin e Iranit në konfliktin në Jemen, duke e akuzuar Teheranin se ndërhyrja iraniane po e nxit konfliktin në mënyrë që “të avancojë ambicjet e veta rajonale”.

  Arabia Saudite, vend aleat me Shtetet e Bashkuara, akuzoi Iranin për furnizimin me armë të rebelëve Houthi, përfshirë dhe një raketë që ...

 • Katalonja dhe lëvizjet evropiane për pavarësi

  7 Nentor, 2017

  KatalonjaPërpjekja e Katalonjës për t’u shkëputur nga Spanja mori një kthesë tjetër këtë fundjavë, pasi ish-presidenti i rajonit, Carles Puigdemont, u dorëzua vetë te policia belge, një javë pasi ishte larguar nga rajoni që ai e drejtonte. Spanja ka lëshuar një urdhër arrest për të dhe disa udhëheqës të tjerë katalonjas të cilët akuzohen për rebelim. Ndërsa Madridi ...

 • Vrasjet në Teksas, zbulohen hollësitë

  6 Nentor, 2017

  texasZyrtarët amerikanë e cilësuan vrasjen e 26 vetëve në një kishë të Teksasit nga një njeri i armatosur, si ngjarjen më të rëndë të këtij lloji në historinë e shtetit.

  Personi i armatosur, i identifikuar si 26 vjeçari Devin Kelley hapi zjarr të dielën paradite gjatë një ceremonie kishtare në komunitetin e vogël Sutherland Springs.

  Zyrtarët në Teksas thanë se ...

 • Mediat: Gjermania do tё ketё njё satelit spiunazhi tё vetin

  6 Nentor, 2017

  sat pergjimi“Pёrgjimi mes miqve – kjo nuk shkon”, u shpreh kancelarja, kur doli nё pah qё shёrbimet sekrete tё SHBA-sё ishin interesuar edhe pёr celularin e saj. Tani RFGJ-ja do qё tё pajiset edhe vetë mё mirё pёr spiunazhin.

  Teknikё tё sipёrmarrjes sё Bremenit OHB mund tё prodhojnё satelitё – nё fotografi nga arkivi i sipёrmarrjes, qё tregon ...
 • Të paktën 26 të vrarë në një kishë në Teksas

  6 Nentor, 2017

  masakra kisha texasNjë burrë hapi zjarr në një kishë afër San Antonios në Teksas të dielën, duke vrarë 26 besimtarë dhe duke plagosur të paktën 20 të tjerë.

  Viktimat janë nga pesë deri në 72 vjeç.

  Sulmuesi është vrarë po ashtu dhe tash për tash nuk dihet asgjë për motivet e tj.

  Agjentët federal, përfshirë ata të FBI-së tashmë janë në ...

 • Belgjika lë të lirë ish-udhëheqësin e Katalonias

  6 Nentor, 2017

  katalonja Carles PuidgemontIsh-udhëheqësi i Katalonias, Carles Puidgemont dhe katër kolegë të tij janë liruar përkohësisht, por duhet t’u përmbahen disa kushteve. Ata do të qëndrojnë brenda territorit të Belgjikës, si dhe duhet të paraqiten tek autoritetet nëse do t’u kërkohet.

  Njoftimi u dha sot nga zëdhënësja e prokurorisë së Brukselit.

  Zoti Puidgemont dhe katër ish-ministra të qeverisë së shpërbërë të ...

 • Arabia arreston princa dhe zëvendëson ministra

  6 Nentor, 2017

  Mbreti SalmanArabia Saudite ka arrestuar 11 princa, përfshi një miliardier të njohur, si dhe dhjetra ministra aktualë dhe të mëparshëm në një goditje të ashpër ndërsa princi i ri i kurorës po konsolidon pushtetin.

  Mbreti Salman po ashtu zëvendësoi kreun e Gardën Kombëtare Saudite, Princin Miteb bin Abdullah dikur e konsideruar si konkurrent për fronin, së bashku me shefin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"