LAJMET NGA BOTA

 • Turqi: Zbatimi i dobët i ligjeve të ndërtimit, shkaktari kryesor i tragjedisë

  11 Shkurt, 2023

  termeti cilesiaTurqia për vite me radhë ka rrezikuar duke mos zbatuar ligjet moderne të ndërtimit. Vendi ka lejuar dhe në disa raste, edhe ka inkurajuar ndërtime të objekteve në zonat që janë të rrezikuara më shumë nga dridhjet e tokës, thonë ekspertët.

   

  Zbatimi i dobët i ligjeve moderne, për të cilin ekspertët e gjeologjisë dhe inxhinierisë kanë paralajmëruar prej kohësh, ...

 • “Turp të kesh”, Erdogan përballet me zemërimin publik lidhur me reagimin e Qeverisë ndaj tërmetit

  11 Shkurt, 2023

  ErdoganHakan Tanriverdi ka një mesazh për presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe për reagimin e Qeverisë pas tërmetit të fundit që Turqia përjetoi:

   

  “Mos kërko më vota nga ne!”.

  Tërmeti me magnitudë 7.5 ballësh, nga i cili kanë vdekur më shumë se 21 mijë persona në Turqi dhe Siri, ka bërë të cilësohet si tragjedia më e ndjeshme në pushtetin që ...

 • Mbi 20 mijë të vdekur nga pasojat e tërmetit në Turqi dhe Siri

  10 Shkurt, 2023

  termetiEkipet e shpëtimit nxorën më shumë të mbijetuar nga rrënojat e ndërtesave të shembura të enjten, por shpresat për gjetjen e më shumë të gjallëve kanë filluar të zbehen më shumë se tre ditë pas një tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë, duke vrarë më shumë se 20 mijë veta.

   

  Ekipet e emergjencave që punuan gjatë natës në qytetin ...

 • Përse Bertolt Brecht vihet në skenë në mbarë botën?

  10 Shkurt, 2023

  Bertolt Brecht 1947Më 10 shkurt 2023 shënohet 125 vjetori i shkrimtarit e dramaturgut gjerman Bertolt Brecht. I dëbuar prej nazistëve Brecht jetoi 15 vjet në emigracion. Heronjtë e tij ishin gjithmonë njerëzit e thjeshtë.

   

  Qyteti i tij i lindjes Augsburg e nderon Bertolt Brechtin në 125 vjetorin e lindjes me një festival nën moton “Worldwide Brecht”, sepse shkrimtari, i cili i ...

 • Samiti i BE-së – solidaritet i fortë për Ukrainën

  10 Shkurt, 2023

  Volodymyr ZelenskinFjalë shumë emocionale për presidentin ukrainas në Bruksel. Por premtimet konkrete me kursim. A ia vlejti për Volodymyr Zelenskin përpjekja në Bruksel?

   

  Veshja e thjeshtë me një bluzë ngjyrë të errët pambuku e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenski gjatë paraqitjeve në Bruksel, bënte të qartë se cili është qëllimi i vizitës së tij. Bluza mbante stampën “United24″. Kjo është një ...

 • Mjeshtëria romake e ndërtimit me beton rezistent e më pak emisione CO2

  10 Shkurt, 2023

  Koloseu në RomëBetoni që ripërtërihet vetë përbën bazën e trashëgimisë arkitektonike të Romës antike. Një studim i ri tregon si mund të përdoret ky material çudibërës për të përgatitur ditëve të sotme betone më të qëndrueshme.

   

  Në “Eneidën” e Virgjilit, një poemë epike latine, perëndia Jupiter profetizon se Enea, një hero që i shpëton rënies së Trojës, do të marrë ...

 • Siria dhe Turqia do të marrin ndihma nga BE pas tërmetit shkatërrimtar

  9 Shkurt, 2023

  qeni nuhatesBE-ja do të nisë ndihma jo vetëm në Turqi, por edhe në Siri. Qeveria në Damask pas tërmetit me pasoja të rënda kërkoi ndihmë nga BE pavarësisht kundërshtive politike.

   

  Punonjëset dhe punonjësit e Qendrës së BE-së për Ndihmën Civile qendrojnë në një godinë me zyra të Komisionit të BE-së para monitorëve të mëdhenj dhe hartave. Në këtë sallë të ...

 • Mbi 15 mijë viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri

  9 Shkurt, 2023

  termetiMbi 15 mijë persona kanë humbur jetën si pasojë e tërmeteve të fuqishme të 6 shkurtit në Turqi dhe Siri.

   

  Në Turqi, mbi 60,000 njerëz janë plagosur dhe më shumë se 12,873 kanë humbur jetën, sipas agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive. Në Siri janë raportuar mbi 2,900 viktima.

  Tërmeti i parë i 6 shkurtit ishte 7.8 ballësh me epiqendër rreth 26 ...

 • Katastrofa e tërmetit – Luftë me kohën

  8 Shkurt, 2023

  SiriaNumri i viktimave të tërmetit në rajonin tuko-sirian vazhdon të rritet. Kërkimi për të humburit në temperaturat rreth zeros bëhet më dramatik. Në Turqi ka mbërritur ndihma nga jashtë, në Siri gjendja është e vështirë.

   

  Ende vazhdon të rritet numri i viktimave në tërmetin katastrofik në Siri dhe Turqi. Temperaturat rreth zero gradë e bëjnë kërkimin e të humburve edhe ...

 • Tërmeti apokaliptik në Turqi e Siri/ Shkon në 9400 numri i viktimave, mijëra të tjerë të plagosur. “Luftë” me kohën për të gjetur të varrosurit e gjallë

  8 Shkurt, 2023

  termeti-turqiMë shumë se 9,400 njerëz kanë vdekur pas një tërmeti dhe qindra pasgoditjesh në Turqi dhe Siri.

  Autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive të Turqisë ka raportuar 800 persona të tjerë të vdekur që nga përditësimi i fundit në orën 6:40 të mëngjesit.

   

  Në të gjithë Sirinë dhe Turqinë, 1700 persona janë regjistruar si të vdekur që nga ora 1:40 e mëngjesit. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"