LAJMET NGA BOTA

 • Mal i Zi: Miratohet qeveria e re e drejtuar nga Dritan Abazoviq

  29 Prill, 2022

  DritanParlamenti i Malit të Zi miratoi të enjten në mbrëmje qeverinë e re të vendit, kryeministër i së cilës do të jetë Dritan Abazoviq.

  45 deputetë votuan në favor të qeverisë së re, ndërsa 3 votuan kundër.

  Qeveria e re u zgjodh me votat e deputetëve të Partisë Demokratike të Socialistëve të presidentit Millo Gjukanoviq, Partisë Popullore Socialiste, Lëvizjes Qytetare URA, ...

 • Bundestagu voton për dërgimin e armëve të rënda

  28 Prill, 2022

  BundestagTë enjten Bundestagu dërgoi një sinjal solidariteti dhe mbështetje për Ukrainën. Me shumicë të qartë deputetët votuan për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë.

  Bundestagu gjerman dërgoi me këtë votim një sinjal solidariteti dhe mbështetje për Ukrainën, por donte të tregonte edhe unitetin brenda politikës gjermane, pas disa javësh debati. Në fund opozita e Unionit CDU/CSU dhe partitë e koalicionit qeverisës, SPD, ...

 • Truss: Perëndimi duhet të dërgojë armë të rënda në Ukrainë

  28 Prill, 2022

  TrussKryediplomatja britanike u bëri thirrje të mërkurën aleatëve perëndimorë që të dërgojnë tanke, avionë ushtarakë dhe armë të tjera të rënda në Ukrainë, duke thënë se frika e përshkallëzimit të luftës ishte e gabuar dhe se “mosveprimi do të ishte provokimi më i madh”.

  Sekretarja e Jashtme, Liz Truss, tha se “është koha për guxim, jo për kujdes” midis kombeve ...

 • Si është i lidhur rajoni Transdniester me luftën në Ukrainë?

  27 Prill, 2022

  Transdniester MoldaviNdër vendet ku ka “konflikte të ngrira” në shtetet e ish-Bashkimit Sovjetik, një rrip i gjatë dhe i ngushtë i tokës në Moldavi ka pasur situatën më të qetë në tri dekada. Rajoni Transdniester nuk ka përjetuar luftime që prej përfundimit të luftës separatiste më 1992.

  Por, shpërthimet që kanë ndodhur në dy ditët e fundit kanë rritur shqetësimet ...

 • Rusia pezullon furnizimin me gaz natyror për Poloninë dhe Bullgarinë

  27 Prill, 2022

  Poland Russia GasZyrtarët në Poloni dhe Bullgari thonë se Rusia po pezullon dërgesat e gazit natyror për vendet e tyre duke filluar nga e mërkura.

  Qeveritë e dy vendeve evropiane thanë të martën se gjigandi rus i energjisë Gazprom i informoi ato se po pezullonte furnizimet me gaz natyror.

  Këto do të jenë pezullimet e para me gaz natyror që kur ...

 • Zhurma: Kërcënimi i padukshëm

  27 Prill, 2022

  AutoparlantaZhurmat nuk janë vetëm të bezdisshme, por ato edhe të dëmshme për shëndetin dhe ekosistemet. Këtu do të gjeni gjithçka që duhet të dini për zhurmën me rastin e ditës kundër zhurmës.

   

  Njerëzit i perceptojnë tingujt në mënyra të ndryshme, kjo është krejtësisht normale. Ndërsa festa te fqinji për dikë e kthen natën në ditë, dikush tjetër mund të flejë ...

 • Rreziku i infeksioneve rezistente ndaj antibiotikëve

  26 Prill, 2022

  hulumtimeMbi 1.2 milionë vetë vdesin çdo vit nga infeksionet bakteriale që janë rezistente ndaj antibiotikëve, sipas një studimi të ri. Kjo i bën këto lloj bakterjesh shumë më vdekjeprurëse se Sida ose malaria. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell njofton.

  Ethet tifoide janë një problem në rritje në shumë vende në zhvillim, për shkak të një lloj bakterjeje që ...

 • Blinken: Rusia tashmë ka dështuar në Ukrainë

  25 Prill, 2022

  BlinkenSekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, thanë të hënën pas një vizite nën vellon e fshehtësisë në Kiev, se presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskyy, është i përkushtuar për të fituar luftën e vendit të tij kundër Rusisë dhe se Shtetet e Bashkuara do ta ndihmojnë atë të përmbushë këtë qëllim.

   

  “Mendësia e tij është se ...

 • Ish-gjenerali: Me urën tokësore për në Krime Rusia mund të ushtrojë presion të madh

  25 Prill, 2022

  MariupolMarrja e Mariupolit mund t’i japë ushtrisë ruse një avantazh vendimtar në luftën për Donbassin, beson eksperti ushtarak Walter Feichtinger: Kontrolli mbi rajonin nga Khersoni në Luhansk.

  Deutsche Welle: Zoti Feichtinger, pas tetë javësh lufte, sipas raportimeve, Mariupol është nën kontrollin rus – me përjashtim të uzinës së çelikut. Putini foli për një sukses dhe për “çlirimin e Mariupolit”. A ...

 • Opinion: Fitorja e Emmanuel Macron shans për Europën

  25 Prill, 2022

  MacronRizgjedhja e Emmanuel Macron duhet kuptuar edhe si një përgjigje e demokracisë ndaj sulmit të Rusisë kundër Europës dhe porosi për zhvillimin e mëtejshëm të projektit europian, shkruan Frank Hofmann.

   

  Rezultati për habi është shumë i qartë: Gati 60% e francezëve vendosën sërish për Emmanuel Macron, por sidomos ata i  treguan kufirin konkurrentes radikale të djathtë, Marine Le Pen që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"