LAJMET NGA BOTA

 • Dekonstruim i arrirë: “Mein Kampf” i Hitlerit si botim kritik

  30 Janar, 2016

  70 vjet pas vdekjes u bë i mundur një botim shkencor i librit famëkeq “Mein Kampf” të Hitlerit. Studiuesit në prezantimin e librit në Bonn shpjegojnë shkatërrimin e një miti. Botimi kritik kërkohet shumë nga lexuesit.

  libri Mein KampfBotimi Kritik i Mein Kampf prezantohet në “Shtëpinë e Historisë”, Bonn

  Ja ku ndodhet ky ...

 • Takim botëror mbi masat kundër virusit Zika

  30 Janar, 2016

  ZikaOrganizata Botërore e Shëndetësisë do të mbajë një takim urgjent të hënën për virusin Zika, pasi drejtori i agjencisë tha se virusi i bartur nga mushkonjat po përhapet me një ritëm alarmant.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se nga virusi mund të preken miliona njerëz në kontinentin Amerikan, ku zyrtarët kanë filluar të përdorin teknika konvencionale dhe jo-konvencionale për ngadalësimin ...

 • Prirjet teknologjike gjatë 2016

  30 Janar, 2016

  syze elektronikePanairi më i madh vjetor në botë i pajisjeve elektronike, CES, shërben si një matës i prirjeve që fusha të ndryshme të teknologjisë do të ndjekin gjatë këtij viti. Në panairin, që u mbajt në fillim të janarit në Las Vegas, nuk pati ndonjë shpikje të re, por teknologjia e robotëve, dronëve, printerave 3D dhe makinave autonome ka ...

 • Përhapja e vrullshme e Zikas alarmon botën

  29 Janar, 2016

  mushkonja virusi zikaVisuri Zika është zbuluar në një majmun në Ugandë në vitin 1947, ndërsa rasti i parë në njeri është regjistruar në Nigeri në vitin 1954.

  I lindur nga mushkonja, virusi ka qarkulluar në Afrikë dhe Azi për dekada të tëra dhe së voni në rajonin e Paqësorit, por asnjëherë nuk ka shkaktuar shumë shqetësim.

  Situata sot është “krejtësisht ...

 • Rreziku kaloi – koalicioni qeverisës gjerman gjen kompromisin

  29 Janar, 2016

  Lajmi çlirues: Koalicioni me bazë të gjerë ka sheshuar grindjen për bashkimin familjar të refugjatëve sirianë. Ky pezullohet për dy vjet. Ndërkohë Algjeria, Maroku, Tunizia shpallen vende të sigurta.

  Merkel- Gabriel- SeehoferMerkel- Gabriel- Seehofer – Takim tresh për krizën e refugjatëve (28.01)

  Koalicioni me bazë të gjerë ka arritur të sheshojë mosmarrëveshjet disajavore mbi të ashtuquajturën „Paketa II e ...

 • Itinerari i Ballkanit: Pas baballarëve po vijnë nënat me fëmijë

  29 Janar, 2016

  Përgjatë itinerarit të Ballkanit po mbyllen gjithnjë e më shpesh kufijtë. Pikërisht Maqedonisë në krizë mund t’i drejtohet lutja për mbrojtjen e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian. Cili do të jetë çmimi për këtë?

  refugjatetMaqedonia i mbylli së fundmi sërish kufijtë me Greqinë. Vendet përgjatë itinerarit ballkanik qëndrojnë gjithmonë në kontakt me njëri-tjetrin. Nga Maqedonia përmes Serbisë, Kroacisë e ...

 • Shpenzimet e NATO-s për mbrojtjen ecin në drejtimin e duhur

  29 Janar, 2016

  Shtetet e NATO-s kanë vazhduar të shkurtojnë shpenzimet për mbrojtjen, por me një ritëm më të ulët, deklaroi Stoltenberg. Aleanca po diskuton një kërkesë të SHBA për të vënë në dispozicion avionët e zbulimit AWACS.

  Stoltenberg NATOOrganizata e Atlantikut Verior deklaroi të enjten se shpenzimet për mbrojtjen në vendet anëtare të Aleancës po ecin në “drejtimin e duhur”, megjithë shkurtimet ...

 • Facebook-u së shpejti me butona të reja

  28 Janar, 2016

  facebookFacebooku së shpejti do të instalojë butona të tjerë në statuset e tij, përveç butonit like.

  Së shpejti përdoruesit do të jetë në gjendje të shprehin jo vetëm pëlqim, por edhe zemërim dhe trishtim, të thërrasin “yay” ose “wow”, apo emocione të tjera nën komentet, fotot apo videot e postuara në Facebook.

  “Ne duam që njerëzit të jenë në gjendje të ...

 • E mbijetuara e Aushvicit e quan Angela Merkelin heroike

  27 Janar, 2016

  Joachim Gauck. Ruth Klüger, Angela Merkel, Norbert Lammert

  Joachim Gauck. Ruth Klüger, Angela Merkel, Norbert Lammert

  E mbijetuara e kampit të Aushvicit, Ruth Klüger flet në orën përkujtimore për viktimat e nacionalsocializmit mbi përjetimet e saj si punëtore me punë të detyruar. Dhe në fund ajo citon Angela Merkelin

  “Tani do t’ju tregoj pak për përvojat e mia”, e nis ...

 • Siria: kush po lufton kundër kujt?

  27 Janar, 2016

  Prej vitit 2011 në Siri po zhvillohet një luftë e përgjakshme. Palët në konflikt duhet të ulen prapë në treyzën e bisedimeve së bashku për të gjetur rrugët e paqes. Por kush kundër kujt po lufton atje?

  tryeza siriaRegjimi i Assadit

  Me 2011 kanë dalur në rrugë dhjetëra mijëra kundërshtarë të regjimit të Baschar al-Assadit. Ai reagoi me dhunë masive dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"