LAJMET NGA BOTA

 • Cem Özdemir: “Erdogani do të krijojë Turqinë edhe në Gjermani”

  21 Korrik, 2017

  Cem OzdemirIntervistën e zhvilluan kryeredaktorja e DW, Ines Pohl dhe moderatori Jaafar Abdul-Karim

  Në intervistë për DW, kandidati kryesor i partisë ekologjistë “Të Gjerlbërit”, Cem Özdemir, kritikon ashpër Turqinë. Gjermania duhet t’i japë fund politikës së saj naive.

  Politikani ekologjist Cem Özdemir u pozicionua qartë edhe ndaj sanksioneve kundërj Rusisë: Sanksionet kundër Rusië në krizën e Ukrainës ...

 • Ç’mendojnë të rinjtë në Perëndim për të ardhmen e Ballkanit?

  21 Korrik, 2017

  ballkaniStudentë nga Ballkani në Gjermani flasin për DW se si e shohin ata të ardhmen e vedeve të tyre, dhe çfarë i bashkon e ndanë nacionalitet në vendet ballkanike.

  RYCO është projekti më i prekshëm në kuadër të nismës së Berlinit për Ballkanin Perëndimor. Organiazata rajonale për bashkëpunimin e të rinjve në vendet e Ballkanit Perëndimor, sipas modelit të organizatës ...

 • Gjermania njofton masa kundër Turqisë

  20 Korrik, 2017

  GabrielTurqia hodhi poshtë kritikat e forta të Ministrit të Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel për ndalimin e gjashtë aktivistëve të të drejtave të njeriut nga Ankaraja, duke përfshirë një shtetas gjerman.

  Zëdhënësi turk Ibrahim Kalin i quajti kritikat “për të ardhur keq”, por tha se Ankaraja mbetet e përkushtuar ndaj marrëdhënieve gjermano-turke.

  Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Gabriel njoftoi të enjten një ...

 • Loja e Erdoganit me zjarrin

  20 Korrik, 2017

  turqi DEPresidenti i Turqisë Erdogan po ia sharron vet këmbët karriges së vet. Turqia varet onomikisht nga Gjermania. Tani edhe Berlini paralajmëron masa kundër Turqisë.

  Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel sinjalizoi një “riorientim” në politikën ndaj Turqisë. N㐷 konferencë shtypi në Berlin ai tha se për këto masa kanë rënë dakord me kancelaren Angela Merkel dhe kandidatin e SPD-së ...

 • Uashington: Shqipëria dhe Kosova në garën e robotëve

  20 Korrik, 2017

  robotikaKëto ditë në kryeqytetin amerikan u zhvillua sfida robotike globale me pjesmarrjen e ekipeve të shkollave të mesme nga mbi 160 vende të botës. Në këtë aktivitet morën pjesë edhe ekipet e Shqipërisë dhe Kosovës të cilët treguan aftësitë e tyre të programimit. Aktiviteti tre ditor që u mbyll mbrëmë synonte bashkëpunimin mes ekipeve konkuruese për të zgjidhur sfida ...

 • Brexit: Fillon faza e “divorcit”

  18 Korrik, 2017

  BE UKTani bisedimet mund të quhen vërtet të nisura. Pas raundit të parë për procedurat, negociatorët flasin këtë javë për herë të parë për tema specifike.

  “Tani do të përqendrohemi në thelbin e temës”, thotë negociatori i BE, Michel Barnier në krye të takimit me ministrin e Brexitit, David Davis. Ai përgjigjet “tani është me të vërtetë e rëndësishme, që ...

 • Do të krijojë Brukseli një Jugosllavi të re?

  17 Korrik, 2017

  shtypi gjermanNë kuadër të samitit të Triestes ku krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit takohen me kancelaren Angela Merkel e presidentin francez, Emmanuel Macron, shtypi gjerman drejton vëmendjen tek Ballkani.

  Gazeta gjermane “Die Welt” nën titullin “Pse Brukseli do të krijojë një Jugosllavi të re”, shkruan se një sërë shtetesh në Ballkan duan të jenë pjesë e ...

 • Rita Ora flet për karrierën dhe pasionet e saj

  16 Korrik, 2017

  RitaKëngëtarja Rita Ora ka tani një angazhim të ri në karrierën e saj. Ajo është drejtuesve e një konkursi ku djemtë kualifikohen ose eliminohen për t’u bërë pjesë e një grupi muzikor. Ajo rrëfen pasionet e saj, çfarë ka mësuar me kalimin e viteve në skenë në qendër të vëmendjes dhe çdo të thotë modë, për të.

  Rita Ora thotë ...

 • Srebrenica: Përvjetori i masakrës më të tmerrshme pas Luftës së së Dytë Botërore

  11 Korrik, 2017

  SrebrenicaPara 22 vitesh ndodhi masakra e Srebrenicës – krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Evropë. Reporteri i Deutsche Welles ka biseduar me disa prej atyre që e kanë mbijetuan masakrën.

  Sejdalija Suljiq është mësues në Osatë. Ai ka lindur në afërsi, në fshatin Urisiqi afër Drinës, ku ka jetuar deri në vitin 1992. Babai i ka ...

 • Serbët vrasin amerikanin për një “selfie” me kamerieren

  10 Korrik, 2017

  LaganaNën masa të rrepta sigurie, forcat policore të Greqisë shoqëruan mbrëmjen e së shtunës në gjykatë, 8 të arrestuarit që akuzohen për vrasjen e bujshme të një turisti amerikan në ishullin Zakinthos.

  23-vjeçari Bakari Henderson, nga Teksasi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u godit me sende të forta nga një grup serbësh, gjatë një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"