LAJMET NGA BOTA

 • Fitorja e Vuçiqit – kaos në opozitë

  3 Prill, 2017

  Vucic1Në fillim të qershorit Aleksandar Vuçiq do të ndërrojë zyrën – nga kryeministria në presidencë. Po çfarë do të thotë fitorja e furishme me 55 % të votave? Dhe cila është rëndësia e 16% të Jankoviqit?

  Jashtë festohej me fishekzjarrë, ndërsa brenda me muzikë dhe – Milloran Dodikun! Në këtë atmosferë dhe me rreth dy miliona vota “në xhep”, Vuçiqi ...

 • Shpërthim në metronë e Shën Petersburgut, 9 të vrarë

  3 Prill, 2017

  Metro PetersburgTë paktën 9 persona janë vrarë në një shpërthim në një stacion metroje në qytetin rus të Shën Petersburgut. Të paktën 50 të tjerë janë plagosur.

  Shpërthimi ndodhi në stacionin e metrosë “Sheshi Senaja” në qendër të qytetit. Të gjitha stacionet e metrosë në qytetin e dytë më të madh të vendit janë mbyllur.

  Zyrtarë të komitetit rus kundër terrorizmit ...

 • Serbi, Vuçiç fiton zgjedhjet presidenciale

  3 Prill, 2017

  VucicKryeministri konservator i Serbisë Aleksandar Vuçiç fitoi zgjedhjet presidenciale të së dielës me një diferencë të thellë, duke konfirmuar kontrollin e tij mbi jetën politike në një vend në kërkim të marrëdhënieve të ngrohta me perëndimin, ndërsa forcon lidhjet me aleaten tradicionale, Rusinë.

  Anketat e pavarura tregojnë se 47-vjeçari Vuçic ka marrë rreth 55 për qind të votave. Kjo i ...

 • Haley: S’ka diskutim që Rusia u përzie në zgjedhje

  2 Prill, 2017

  HaleyNikki Haley, ambasadorja amerikane në OKB tha të dielën se Presidenti Trump nuk e ka penguar të kritikojë Rusinë, edhe nëse vetë vazhdon të sulmojë grupet mediatike që raportojnë për hetimet për të zbuluar nëse ka pasur kontakte të parregullta mes ndihmësve të presidentit dhe zyrtarëve rusë për ta ndihmuar zotin Trump të fitonte në zgjedhje.

  “Presidenti nuk më ka ...

 • Aleksandër Vuçiç kryeson në zgjedhjet presidenciale serbe

  2 Prill, 2017

  VucicProjeksionet e para pas përfundimit të zgjedhjeve në Serbi e nxjerrin kryeministrin Aleksandër Vucic, fitues të tyre me rreth 58 për qind të votave.

  I dyti pas tij radhitet kandidati opozitar Sasha Jankoviç, ish Avokat i Popullit të në Serbi që ka fituar 14 për qind të votave, sipas grupit vëzhgues Ipsos.

  Serbët hodhën të dielën votën e tyre për të ...

 • NATO: Tillerson kërkon premtime konkrete

  31 Mars, 2017

  SHBA vazhdojnë të kërkojnë angazhim më të madh të evropianëve në NATO. Gjermania pohon se duhet të merren parasysh edhe kritere të tjera.

  tillersonNë takimin e tij të parë me homologët në NATO, ministri i Jashtëm amerikan Rex Tillerson tha atë që edhe është pritur: Ai siguroi se Presidenti Donald Trump do të plotësojë obligimet ndaj NATO-s. Por Tillerson kërkoi nga ...

 • SHBA, rritet përdorimi i heroinës mes të rinjëve të bardhë

  31 Mars, 2017

  HeroinNë Shtetet e Bashkuara, mes rritjes së krizës së përdorimit të ilaçeve kundër dhimbjeve, si OxyContin, të njohur edhe si opioide, një studim i ri ve në dukje se është rritur edhe përdorimi i heroinës mes të rinjëve të bardhë.

  Sipas studiuesve në Universitetin Kolumbia, “Pjesa e amerikanëve që përdor heroinë është pesëfishuar në dekadën e fundit, ndërsa numri i ...

 • Serbi: Putini është pajtuar të dërgojë sasi të madhe armësh në Ballkan

  29 Mars, 2017

  tanku rusPresidenti rus, Vladimir Putin, është zotuar të nënshkruajë dërgimin e avionëve ushtarakë, tankeve dhe automjeteve të blinduara në Serbi, tha ministri serb i Mbrojtjes, në një veprim që mund të përkeqësojë tensionet me fqinjët dhe të nxisë një garë armatimi në rajonin e lodhur nga luftërat.

  Ministri Zoran Gjorgjeviç, tha se Putini është pajtuar për dërgesën gatë vizitës së ...

 • Protestat në Rusi, komentojnë analistët

  28 Mars, 2017

  protesa putinTë hënën një gjykatë në Rusi dënoi udhëheqësin e opozitës dhe blogerin e anti-korrupsionit, Alexei Navalny me pesëmbëdhjetë ditë burg për rezistencë ndaj policisë dhe me një gjobë prej 20.000 rublash, rreth 350 dollarë amerikanë, për organizim të protestave masive në Moskë.

  Alexei Navalny i hodhi poshtë pretendimet zyrtare se protesta e mbajtur të dielën pasdite, ishte e paligjshme.

  “Në ...

 • Sa do të kushtojë dalja e Britanisë së Madhe nga BE?

  28 Mars, 2017

  BM BETheresa May do të paraqesë zyrtarisht të mërkurën kërkesën për daljen e Britanisë së Madhe. Ditë historike, sepse është hera e parë që një vend shpall dëshirën për të dalë nga BE.

  Pas kësaj do të nisin negociatat për daljen nga Bashkimi Evropian midis Britanisë së Madhe dhe 27 shteteve anëtare, të cilat është parashikuar të shtrihen në dy ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"