LAJMET NGA BOTA

 • OBSH thotë se COVID-19 nuk është më emergjencë globale. Çfarë do të thotë kjo?

  10 Maj, 2023

  obshOrganizata Botërore e Shëndetësisë thotë se COVID-19 nuk është më një emergjencë globale, por koronavirusi do të vazhdojë të jetë i pranishëm.

  Veprimi i së premtes nga agjencia e Kombeve të Bashkuara nuk do të thotë shumë për njerëzit e zakonshëm. Klasifikimi ka për qëllim të paralajmërojë vendet se ka një ngjarje “të jashtëzakonshme” që mund të përbëjë një kërcënim ...

 • FBI çaktivizon rrjetin e programeve të përdorura nga elita e spiunëve rusë

  10 Maj, 2023

  cyber codeFBI-ja ka çaktivizuar disa programe të dëmshme kompjuterike të përdorura nga elita e spiunëve rusë, thanë të martën autoritetet amerikane, duke ofruar një pasqyrë të vogël të përballjes digjitale midis dy superfuqive kibernetike.

   

  Zyrtarë të lartë të zbatimit të ligjit thanë se ekspertët teknikë të FBI-së kishin identifikuar dhe çaktivizuar programet e përdorura nga shërbimi rus i sigurisë, FSB ...

 • Shkenca studion dukurinë Déjà-vu

  10 Maj, 2023

  truriTë gjithë kanë pasur një herë Déjà-vu. Për disa njerëz kjo është dukuri e mbinatyrshme, kurse për të tjerët shpjegohet me neurologji. Çfarë shpjegimi ka kjo ndjenjë disi e trazuar?

  Prit pak, mos jemi parë diku? Ah! A kam qenë edhe herë tjetër këtu? Më vjen keq nëse ju krijohet përshtypja se i keni lexuar këto rreshta edhe herë tjetër. ...

 • Spiralja në qiellin e Alaskës u shkaktua nga derdhja e karburantit të raketës SpaceX

  19 Prill, 2023

  spiraljaTë apasionuarit pas fenomenit “Aurora Borealis”, i njohur ndryshe si dritat veriore, patën fatin të shohin një spektakël në qiellin e Alaskës, kur një spirale blu, e ngjashme me një galaktikë, u shfaq për disa minuta në mes të dritave verirore.

   

  Shfaqja qiellore mëngjesin e së shtunës u ngjasonte filmave fantastiko-shkencorë, me një portal të hapur në skajet e largëta ...

 • Elon Musk thotë se do të krijojë ‘TruthGPT’ si barazpesë ndaj ‘paragjykimeve’ të Inteligjencës Artificiale

  19 Prill, 2023

  Elon MuskPronari miliarder i rrjetit social Twitter, Elon Musk, po i bie sërish këmbanave paralajmëruese për rreziqet e inteligjencës artificiale për njerëzimin. Ai pretendon se një projekt ekzistues i Inteligjencës Artificiale punon me paragjykime në favor të së majtës liberale dhe planifikon që një platformë e tij e të shërbejë si barazpeshë.

   

  Zoti Musk i tha komentatorit të televizionit amerikan, ...

 • Panairi i Hanoverit: Industria kërkon kushte më të mira

  18 Prill, 2023

  Panairi i HanoveritPër herë të parë që nga viti 2019, Panairi Industrial i Hanoverit mbahet pa kufizime. Sipërmarrjet gjermane janë të shqetësuara për Gjermaninë si zonë industriale. BDI vazhdon ta shohë Kinën si një treg kryesor.

   

  Industria gjermane dëshiron të vazhdojë tregtinë me Kinën. “Të diversifikojmë nuk do të thotë të shkëputemi nga Kina, por të reduktojmë dhe kapërcejmë në ...

 • Fizikanti bërthamor pakistanez: “Shoqëritë myslimane kanë dështuar në mënyrë kolektive”

  17 Prill, 2023

  Fizikani bërthamor pakistanez Pervez HoodbhoyFizikanti bërthamor pakistanez

  “Shoqëritë myslimane kanë dështuar në mënyrë kolektive”

   

  Në vendet islame ka trazira, edhe pas Revolucionit Arab, fuqitë fetare janë në rritje kudo. Fizikanti bërthamor pakistanez Pervez Hoodbhoy sheh një “dështim kolektiv” në shoqëritë myslimane. Në një bisedë me SPIEGEL ONLINE ai shpjegon tezën e tij.

  Studentë dhe studente vallëzojnë rreth Pervez Hoodbhoy. Ata kanë veshur ...

 • FBI arreston anëtarin e Gardës Kombëtare, të dyshuar për publikimin e dokumenteve sekrete

  14 Prill, 2023

  Jack TeixeiraAnëtari i Gardës Kombëtare të Masaçusetsit, Jack Teixeira, u arrestua të enjten në lidhje me rrjedhjen e dokumenteve ushtarake shumë sekrete në lidhje me luftën në Ukrainë dhe çështje të tjera madhore të sigurisë kombëtare amerikane, një shkelje alarmante që ka ngritur pyetje të reja në lidhje me aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të mbrojtur sekretet më ...

 • Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

  14 Prill, 2023

  BiergartenTë vizitosh një kopsht gjerman birre është një domosdoshmëri sapo troket pranvera! Këto janë disa kopshte tradicionale të birrës që thjesht duhet t’i njihni.

   

  Kopshti më i madh i birrës në Mynih

   

  Mynihu krenohet me përqendrimin më të madh të birrarive në natyrë, kopshteve të birrës në Gjermani. Më i madhi është Hirschgarten, me një kapacitet prej 8000 vetësh. Tradicionalisht, pjesëmarrësit sjellin ushqimin e tyre ...

 • Pikaso: 10 fakte për piktorin e famshëm

  10 Prill, 2023

  Pikaso50 vjet më parë vdiq gjeniu i shekullit, Pablo Pikaso. Po pse kujtohet ai edhe sot? Sa të vërteta ka në mitin e Pikasos? Në vijim dhjetë fakte rreth artit dhe jetës së piktorit.

   

  Sa piktura dhe vepra arti ka bërë Pikaso gjatë jetës?

  Shifrat janë të ndryshme. Sipas vlerësimeve, piktori dhe skulptori spanjoll ka krijuar gjatë jetës 50 000 vepra, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"