LAJMET NGA BOTA

 • OBSH: 7 milion të vdekur çdo vit nga duhani

  31 Maj, 2017

  duhanpiresOrganizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se më shumë se shtatë milionë njerëz vdesin çdo vit nga sëmundje që shkaktohen nga pirja e duhanit, duke shkaktuar kështu një dëm të madh në ekonomitë e vendeve të ndryshme.

  Ditën e mërkurë, për të kujtuar Ditën Botërore Kundër Duhanit, agjencia e shëndetit global dhe Programi i Zhvillimit i Kombeve të Bashkuara kanë bërë ...

 • Emmanuel Macron i quan mediat ruse, organe të propagandës

  30 Maj, 2017

  Putin MacronPresidenti i ri francez Emmanuel Macron e quajti televizionin rus që mbështetet nga Kremlini “RT” si dhe transmetuesin rus “Sputnik”, organe të “propagandës” pas bisedimeve të tij të para ballë për ballë me homologun rus Vladimir Putin.

  Zoti Macron i quajti ato “organe të influencës dhe propagandës” që u vunë kundër tij në zgjedhjet presidenciale të këtij viti, gjatë ...

 • McCain: Rusia dhe Putini – kërcënim më i madh sesa IS-i

  30 Maj, 2017

  McCainSenatori amerikan John McCain thotë se ai e sheh Rusinë dhe presidentin e saj, Vladimir Putin, si “sfidën më të madhe për SHBA”, më të madhe edhe se ajo që paraqet grupi terrorist Shteti Islamik.

  Gjatë një vizite në Australi, senatori McCain i tha Kompanisë Australiane të Transmetimeve se Putini është përpjekur të “shkatërrojë thelbin e demokracisë” me orvatjen për ...

 • Angela Merkel rikonfirmon angazhimin për forcimin e lidhjeve transatlantike

  29 Maj, 2017

  Merkel TrumpKancelarja gjermane Angela Merkel mbetet e angazhuar për marrëdhënie të forta transatlantike, njoftoi zëdhënësi i saj të hënën. Komenti vjen pas deklaratës së udhëheqëses gjermane se Shtetet e Bashkuara nuk janë më një partner i besueshëm.

  Për shkak se marrëdhëniet transatlantike janë të rëndësishme për kancelaren Merkel, është e drejtë që ajo të flasë sinqerisht mbi dallimet, nisur nga ...

 • Merkel: Evropa duhet të luftojë e vetme

  28 Maj, 2017

  angela-merkelEvropa nuk mund të “mbështetet më plotësisht” tek SHBA-ja dhe Britania e Madhe pas zgjedhjes së presidentit amerikan Donald Trump dhe pas Brexit, kështu ka thënë kancelaria gjermane Angela Merkel.

  Merkel ka thënë se dëshironte marrëdhënie të mira me SHBA dhe Rusinë, megjithatë tani Evropa duhet të luftojë e vetme për fatin e vet, shkruan BBC, transmeton Koha.net.

  Takimin e samitit ...

 • Ku është Hillary Clinton?

  28 Maj, 2017

  HillaryPas zgjedhjeve presidenciale Hillary Clinton ka heshur një kohë të gjatë. Më në fund pranoi humbjen, por ku është ajo sot dhe me çfarë merret?

  Më tetë nëntor është rrënuar bota e Hillary Clintonit. Ajo humbi zgjedhjet presidenciale, që për një kohë të gjatë dukej e pamundur. Fitoi kundërkandidati i saj, Donald Trump. Hillary Clinton heshti një kohë të gjatë. Më ...

 • Misioni i NASA-s për të dërguar njerëz në planetin Mars

  28 Maj, 2017

  Nasa MarsBuxheti i propozuar në muajin mars nga administrata Trump vë në dukje përkushtimin ndaj përpjekjeve të NASA-s për të dërguar astronautë në Mars. Rreth 3.7 miliardë dollarë janë caktuar për zhvillimin e Sistemit të Lëshimit në Hapësirë si dhe të kapsulës Orion, që janë elementë kyç të përpjekjes së NASA-s për të dërguar qenie njerëzore më larg në ...

 • Samiti i G7-s me grindje të shumta

  26 Maj, 2017

  G7Tema kontestuese në samitin G7 në Taormina ka mjaft: Klima, tregtia, migrimi… Presidenti amerikan Trump po mbanë qëndrim konfliktuoz, ndaj sukses do të ishte nëse nuk ka grindje serioze.

  “Ky është samiti më i vështirë i G7-s prej vitesh”, tha Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, në fillim të takimit. Taormina është një vend i bukur me diell, në ...

 • Trump: Vendet e NATO-s duhet të përmbushin detyrimet financiare

  25 Maj, 2017

  trumpNë takimin e tij të parë me udhëheqësit e vendeve të aleancës së NATO-s Presidenti Trump, kërkoi sot nga aleatët që të shtojnë kontributin e tyre për buxhetin e aleancës, duke i quajtur shpenzimet e mbrojtjes të NATO-s të pamjaftueshme. 23 nga 28 vendet e aleancës, tha ai, nuk paguajnë kuotat e tyre të plota. Presidenti po ashtu theksoi ...

 • Facebook-u dhe gjuha e urrejtjes

  25 Maj, 2017

  Problemi i rregullave të Facebook-ut ndaj gjuhës së urrejtjes lidhet edhe me faktin se në vende të ndryshme ekzistojnë rregulla dhe ligje të ndryshme.

  facebookNjë shenjë e gjelbër ose kryq i kuq shënon dallimin. E gjelbra do të thotë ende e tolerueshme. E kuqja: fshije!! Disa shembuj? Thirrjen për të rrahur fëmijët e shëndoshë (“Let’s beat up fat kids”) Facebook-u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"