LAJMET NGA BOTA

 • Ndalohen projektet e armatimeve me Turqinë

  22 Korrik, 2017

  tanku leopardBerlini dhe Ankaraja janë partnere në NATO, por kriza e thellë ka prekur edhe bashkëpunimin ushtarak. Kriza ka prekur edhe shkëmbimin e armëve.

  Qeveria gjermane ka konfirmuar ndalimin e projekteve të përbashkëta me Turqinë për armatime. “Ne kemi vendosur t’i rishikojmë të gjitha kërkesat për armatime”, thotë një zëdhënëse e ministrisë për Ekonomi në Berlin. Ajo nuk saktësoi detajet ...

 • Katari ndryshon ligjet anti-terror

  22 Korrik, 2017

  Sheiku i KataritPas këmbënguljes së një sërë shtetesh të Gjiri Persik monarkia institucionale njoftoi se do të ndryshojë ligjet anti-terror.

  Sheiku i Katarit Tamim bin Hamad Al-Thani nënshkroi një dekret sipas së cilit do të krijohen dy lista kombëtare, njëra me persona të caktuar dhe tjetra me njësi terroriste. Personat e dyshuar kanë të drejtë ankimi në rast se përfshihen ...

 • Tërmet në Turqi e Greqi – të paktën dy të vdekur

  21 Korrik, 2017

  termetiNjë tërmet i fuqishëm rrëzoi një ndërtesë mbi turistët në një bar në ishullin turistik Kos në Greqi dhe shkaktoi panik në bregdetin turk të premten herët, duke vrarë dy veta dhe lënduar rreth 200 të tjerë.

  Ekipet e shpëtimit thanë se dy veta nga Turqia dhe Suedia vdiqën gjatë rrëzimit të Klubit “White Corner”, kur një tërmet prej 6.5 ...

 • Cem Özdemir: “Erdogani do të krijojë Turqinë edhe në Gjermani”

  21 Korrik, 2017

  Cem OzdemirIntervistën e zhvilluan kryeredaktorja e DW, Ines Pohl dhe moderatori Jaafar Abdul-Karim

  Në intervistë për DW, kandidati kryesor i partisë ekologjistë “Të Gjerlbërit”, Cem Özdemir, kritikon ashpër Turqinë. Gjermania duhet t’i japë fund politikës së saj naive.

  Politikani ekologjist Cem Özdemir u pozicionua qartë edhe ndaj sanksioneve kundërj Rusisë: Sanksionet kundër Rusië në krizën e Ukrainës ...

 • Ç’mendojnë të rinjtë në Perëndim për të ardhmen e Ballkanit?

  21 Korrik, 2017

  ballkaniStudentë nga Ballkani në Gjermani flasin për DW se si e shohin ata të ardhmen e vedeve të tyre, dhe çfarë i bashkon e ndanë nacionalitet në vendet ballkanike.

  RYCO është projekti më i prekshëm në kuadër të nismës së Berlinit për Ballkanin Perëndimor. Organiazata rajonale për bashkëpunimin e të rinjve në vendet e Ballkanit Perëndimor, sipas modelit të organizatës ...

 • Gjermania njofton masa kundër Turqisë

  20 Korrik, 2017

  GabrielTurqia hodhi poshtë kritikat e forta të Ministrit të Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel për ndalimin e gjashtë aktivistëve të të drejtave të njeriut nga Ankaraja, duke përfshirë një shtetas gjerman.

  Zëdhënësi turk Ibrahim Kalin i quajti kritikat “për të ardhur keq”, por tha se Ankaraja mbetet e përkushtuar ndaj marrëdhënieve gjermano-turke.

  Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Gabriel njoftoi të enjten një ...

 • Loja e Erdoganit me zjarrin

  20 Korrik, 2017

  turqi DEPresidenti i Turqisë Erdogan po ia sharron vet këmbët karriges së vet. Turqia varet onomikisht nga Gjermania. Tani edhe Berlini paralajmëron masa kundër Turqisë.

  Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel sinjalizoi një “riorientim” në politikën ndaj Turqisë. N㐷 konferencë shtypi në Berlin ai tha se për këto masa kanë rënë dakord me kancelaren Angela Merkel dhe kandidatin e SPD-së ...

 • Uashington: Shqipëria dhe Kosova në garën e robotëve

  20 Korrik, 2017

  robotikaKëto ditë në kryeqytetin amerikan u zhvillua sfida robotike globale me pjesmarrjen e ekipeve të shkollave të mesme nga mbi 160 vende të botës. Në këtë aktivitet morën pjesë edhe ekipet e Shqipërisë dhe Kosovës të cilët treguan aftësitë e tyre të programimit. Aktiviteti tre ditor që u mbyll mbrëmë synonte bashkëpunimin mes ekipeve konkuruese për të zgjidhur sfida ...

 • Brexit: Fillon faza e “divorcit”

  18 Korrik, 2017

  BE UKTani bisedimet mund të quhen vërtet të nisura. Pas raundit të parë për procedurat, negociatorët flasin këtë javë për herë të parë për tema specifike.

  “Tani do të përqendrohemi në thelbin e temës”, thotë negociatori i BE, Michel Barnier në krye të takimit me ministrin e Brexitit, David Davis. Ai përgjigjet “tani është me të vërtetë e rëndësishme, që ...

 • Do të krijojë Brukseli një Jugosllavi të re?

  17 Korrik, 2017

  shtypi gjermanNë kuadër të samitit të Triestes ku krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit takohen me kancelaren Angela Merkel e presidentin francez, Emmanuel Macron, shtypi gjerman drejton vëmendjen tek Ballkani.

  Gazeta gjermane “Die Welt” nën titullin “Pse Brukseli do të krijojë një Jugosllavi të re”, shkruan se një sërë shtetesh në Ballkan duan të jenë pjesë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"