LAJMET NGA BOTA

 • Erdogan dhe fushata zgjedhore në Turqi

  27 Tetor, 2015

  erdoganDisa ditë para zgjedhjeve parlamentare të 1 nëntorit në Turqi, zyrtarët e këtij vendi nuk arritën të bien dakord madje edhe për ndryshimin e orës.

  Turqia duhej të shtynte orën 60 minuta pas të shtunën pas mesnate, por në momentet e fundit, qeveria turke shtyu ndryshimin sezonal të orës deri pas zgjedhjeve tejet të polarizuara në vend, duke bërë që ...

 • Dilema e Malit të Zi: NATO apo Rusi, Lindje apo Perëndim?

  26 Tetor, 2015

  Mijëra vetë në Malin e Zi kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Djukanoviç, protestojnë kundër anëtarësimit në NATO e kundër korrupsionit. Kreu i qeverisë i hedh poshtë kritikat, duke parë pas tyre një komplot kundër tij.

  GjukanovicAsnjë politikan europian nuk qeveris më gjatë se Milo Djukanoviç – madje ai qeveris më gjatë se pushtetmbajtësi bjellorus, Lukashenko. Me përjashtim të dy ndërprerjeve të ...

 • BE me plan kundër kaosit në itinerarin e Ballkanit Perëndimor

  26 Tetor, 2015

  Së paku vendet e Ballkanit Perëndimor u ulën të bisedojnë së bashku në Bruksel. BE ia doli të marrë premtimin që këto vende të mbajnë 100.000 refugjatë në qendrat e pranimit përgjatë itinerarit ballkanik.

  Samiti i Be me Ballkanin PerendimorAngela Merkel nuk lodhet së përsërituri pas samitit të jashtëzakonshëm të BE-së të dielën në Bruksel (25.10) se: Kriza e refugjatëve ...

 • Më shumë eksporte armësh gjermane se një vit më parë

  22 Tetor, 2015

  Ministri gjerman i Financave dhe zëvendëskancelari, Sigmar Gabriel, kishte premtuar reduktimin e eksporteve të armëve. Por me sa duket po ndodh e kundërta.

  tanket gjermaneQeveria gjermane pavarësisht premtimit të saj për një politikë restriktive për eksportet e armëve në gjysmën e parë të vitit ka miratuar më shumë eksporte armësh se në vitin e kaluar. Kjo merret vesh nga një ...

 • Biden nuk do të garojë për zgjedhjet presidenciale

  21 Tetor, 2015

  Joe BidenNënPresidenti Joe Biden tha se nuk do kandidojë për zgjedhjet presidenciale të 2016s.

  Ai e bëri deklaratën sot në Shtëpinë e Bardhë pas shumë lëkundjeve dhe vendimi i tij finalizon listën e kandidatëve në kampin demokrat.

  Njoftimi i sotëm ka mundësi t’i japë një shtytje pozitës së kandidates Hillary Clinton, duke i hequr asaj një rival të mundshëm.

  I inkurajuar nga ...

 • Ndarja e heshtur e Ukrainës lindore vazhdon

  21 Tetor, 2015

  Sipas marrëveshjeve të Minskut rajonet separatiste duhet t’i mbeten Ukrainës. Por në realitet po ndodh e kundërta: Më pak Ukrainë, më shumë Rusi, ashtu si duan separatistët.

  separatistet Ukraina lindoreShpesh është vetëm një shkronjë. Në ndonjë tabelë rrugore në rrugët e Donetskut separatistët prorusë kanë hequr “shenjën zbutëse” nga emri i qytetit. Nga një fjalë ukrainase është bërë në këtë ...

 • Pa migracion do të rritet mungesa për forca të kualifikuara

  20 Tetor, 2015

  Mungesat për ekspertë në Gjermani në profesionet nga dega e shkencave të natyrës dhe teknika janë në rritje. Shoqatat e ekonomisë po venë alarmin dhe në ekspertizën e tyre aktuale shohin edhe shanse përmes migracionit.

  ekspertet gjermaniShoqatat e ekonomisë gjermane po u bien këmbanave të alarmit: sipërmarrjeve u mungonin në shtator tëkëtij viti 164.000 froca pune në degën e profesioneve ...

 • Protestë dhe dhunë në Podgoricë

  20 Tetor, 2015

  PodgoricaMillo Gjykanoviç e qeveris Malin e Zi si një shtet privat, thotë opozita. Protestat kritike ndaj qeverisë mposhten me forcë. Por rezistenca po rritet në shetin e vogël ballkanik.

   

  Në ditën e dytë radhazi protestat të dielën (18.10) në Mal të Zi u përshkallëzuan në konfrontime të dhunshme mes demonstruesve dhe policisë. Mijëra vetë në mbrëmje dolën në rrugët ...

 • Dr. Rifat Latifi nderohet për vullnetarizëm

  20 Tetor, 2015

  dr rifat latifiDoktor Rifat Latifi, kirurg nga Arizona, nderohet për Shërbimin mjekësor të njerëzve në nevojë.  Ky është motivacioni i çmimit Pfizer Surgical Humanitarian, që mjeku shqiptario – amerikan mori këto ditë nga Kolegjit Amerikan i Kirurgëve.

  Gjatë një ceremonie në Çikago, Dr. Latifi u nderua për kontributin në ngritjen e telemjekësisë në zonat rurale të SHBA-së dhe në vendet ...

 • Turqia dhe kurdët në Siri

  19 Tetor, 2015

  tankuAnkaraja po paralajmëron Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë të mos armatosë forcat kurde në Siri, duke thënë se ato po bëhen aleate të terroristëve kurdë në Turqi. Por siç njofton nga Londra Henry Ridgwell i Zërit të Amerikës, analistët thonë se Perëndimi i sheh kurdët si një aleat jetik në luftën me grupin Shteti Islamik.

  Të mbështetur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"