LAJMET NGA BOTA

 • Rita Ora flet për karrierën dhe pasionet e saj

  16 Korrik, 2017

  RitaKëngëtarja Rita Ora ka tani një angazhim të ri në karrierën e saj. Ajo është drejtuesve e një konkursi ku djemtë kualifikohen ose eliminohen për t’u bërë pjesë e një grupi muzikor. Ajo rrëfen pasionet e saj, çfarë ka mësuar me kalimin e viteve në skenë në qendër të vëmendjes dhe çdo të thotë modë, për të.

  Rita Ora thotë ...

 • Srebrenica: Përvjetori i masakrës më të tmerrshme pas Luftës së së Dytë Botërore

  11 Korrik, 2017

  SrebrenicaPara 22 vitesh ndodhi masakra e Srebrenicës – krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Evropë. Reporteri i Deutsche Welles ka biseduar me disa prej atyre që e kanë mbijetuan masakrën.

  Sejdalija Suljiq është mësues në Osatë. Ai ka lindur në afërsi, në fshatin Urisiqi afër Drinës, ku ka jetuar deri në vitin 1992. Babai i ka ...

 • Serbët vrasin amerikanin për një “selfie” me kamerieren

  10 Korrik, 2017

  LaganaNën masa të rrepta sigurie, forcat policore të Greqisë shoqëruan mbrëmjen e së shtunës në gjykatë, 8 të arrestuarit që akuzohen për vrasjen e bujshme të një turisti amerikan në ishullin Zakinthos.

  23-vjeçari Bakari Henderson, nga Teksasi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u godit me sende të forta nga një grup serbësh, gjatë një ...

 • 18 vjetori i vrasjes së vëllezërve Bytyçi

  10 Korrik, 2017

  fatos bytyciFatos Bytyçi, vëllai i tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë Bytyçi të vrarë në Serbi në vitin 1999, thotë se nuk do të heqë dorë nga përpjekjet për të zbardhur rastin e tyre dhe nxjerrë para drejtësisë personat përgjegjës. Pavarësisht premtimeve që u kanë bërë zyrtarëve amerikanë dhe ndonëse kanë kaluar 18 vjet nga vrasja, vëllai i viktimave beson se autoritetet ...

 • Konkurrencë SHBA-Rusi për tregun evropian të gazit

  10 Korrik, 2017

  gaziGjatë vizitës në Poloni javën e kaluar, Presidenti Donald Trump premtoi shtimin e eksportit të gazit natyror amerikan në formë të lëngëshme drejt Evropës Qendrore, duke sfiduar dominimin rus të tregut. Shumë vende evropiane e akuzojnë Moskën se po përdor energjinë si mjet politik. Analistët thonë se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia po shkojnë drejt përplasjes lidhur me furnizimin ...

 • Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

  10 Korrik, 2017

  samitiPamje nga samiti i Ballkanit në Vjenë me kancelaren gjermane, Angela Merkel (24.09.2016)

  “Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE”, – kjo është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste. Në fokus të Brukselit janë projektet e përbashkëta.

  Samiti i katërt i Procesit të Berlinit, i nisur ...

 • Epidemia e fruthit në Minesota

  10 Korrik, 2017

  fruthiFruthi u zhduk në Shtetet e Bashkuara para 17 vjetësh. Megjithatë epidemi të kësaj sëmundjeje ndodhin kur dikush që ka virusin, vjen nga një vend ku fruthi nuk është eliminuar. Shteti i Minesotës po përballet me shpërthimin më të madh të epidemisë së fruthit që nga viti 1990 dhe zyrtarët e shëndetësisë të atij shteti shpresojnë që tani epidemia ...

 • “Flluska uji” në vend të shisheve plastike

  10 Korrik, 2017

  fluska ujiNdotja nga plastika është duke u bërë një problem gjithnjë e më i madh. Konsumi global i plastikës është rritur nga rreth 5 milionë tonë në vit në dekadën e viteve 1950-të, në gati 110 milionë tonë në vitin 2009. Plastika është material i vështirë që i duhet deri në 1 mijë vjet për t’u tretur. Madje edhe ...

 • Ekspertët paralajmërojnë për ekspozimin e robotëve ndaj sulmeve kibernetike

  10 Korrik, 2017

  robotNdërkohë që publiku në gjithë botën analizon mënyrat sesi të mbrojë sistemet e mëdha të kompjuterave, si ato të bankave dhe paisjeve të votimit, nga ndërhyrjet e piraterisë kibernetike, ekspertët paralajmërojnë se mund të jetë i ekspozuar një aspekt tjetër i botës së të dhënave elektronike. Robotët që po hyjnë në jetën e përditshme, që nga sallat e operacionit ...

 • Samiti përfundoi – Çfarë do të mbetet në kujtesë?

  8 Korrik, 2017

  g20 merkelSamiti i G20-s dënoi qartë dhe njëzëri dhunën e pakuptimtë të demonstruesve në Hamburg. Ndërkohë në sallën e samitit mungonte uniteti i plotë në çështjen e klimës dhe tregtisë së lirë.

  Në fund të samitit të G20-s në Hamburg kancelarja Angela Merkel pati edhe një takim të veçantë. Ajo falënderoi në një nga hollet e panairit, ku u mbajt ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"