LAJMET NGA BOTA

 • Studim mbi mediat sociale dhe stresin

  24 Shkurt, 2017

  mediat socialeRreth 90 për qind e amerikanëve thonë se “vazhdimisht, ose shpesh”, kontrollojnë emalin e tyre, tekstet dhe lllogaritë që kanë në mediat sociale, gjë që u shkakton atyre shumë stres, sipas një raporti të Shoqatës Amerikane të Psikologjisë, APA.

  Ata persona që thanë se i kontrollonin vazhdimisht mediat e tyre sociale, kishin mesatarisht, më tepër stres sa sa personat ...

 • Anketa: Imigracioni problem kryesor për presidentin

  23 Shkurt, 2017

  emigrantet usaImigracioni kryeson listën e problemeve më të rëndësishme me të cilat përballet Presidenti Trump dhe Kongresi, sipas një sondazhi të rrjetit CBS news.

  15 për qind e amerikanëve të pyetur thonë se imigrimi është problemi më i rëndësishëm. Ekonomia dhe punësimi janë çështjet e dyta më të rëndësishme sipas 13 për qind të të pyeturve. Ndërsa shërbimi shëndetsor zë ...

 • Tregtia botërore e armëve vazhdon të rritet

  21 Shkurt, 2017

  Periudha e shtensionimt politik ka marrë padyshim fund. Dekadën e fundit eksportet e armëve janë rritur mënyrë të vazhdueshme. SHBA-ja dhe Rusia sërish në krye.

   

  TankNjë çerek shekulli pas përfundimit të Luftës së Ftohtë tregtia botërore e armëve është rritur ndjeshëm. Sipas raportit të fundit të Institutit ndërkombëtar për Kërkime për Paqen SIPRI, me seli në Stokholm, eksporti i ...

 • Burime britanike thonë se Rusia ishte pas komplotit kundër Gjukanoviçit

  20 Shkurt, 2017

  GjukanovicZyrarët britanikë besojnë se autoritetet ruse ishin organizatorët e një komploti në tetor të vitit të kaluar për të vrarë kryeministrin pro-perëndimor të Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, siç njofton gazeta Telegraph e cila citon burime të qeverisë britanike.

  Gazeta britanike njoftonte të dielën se zyrtarë të lartë britanikë besonin se kishte pasur një komplot për vrasjen e Gjukanoviçit dhe ...

 • A ka bota një kontinent të tetë?

  20 Shkurt, 2017

  Kontinenti i 8Bota mund të ketë 8 kontinente dhe jo shtatë sa ç’mendohet deri tani.

  Studiuesit thonë se gjendet një kontinent i zhytur në jugperëndim të Oqeanit Paqësor, i cili duhet të konsiderohet si kontinenti i tetë.

  Shkencëtarët po e quajnë atë Zealandia, në lidhje me emrin e pjesës më të madhe të kontinentit që ndodhet mbi nivelin e detit.

  Sipas një ...

 • Konferenca e Sigurisë: Skenë e politikës botërore

  17 Shkurt, 2017

  MCSMynihu mburret me dëshirë si “Qytet botëror me zemër” -Nga data 15-17 shkurt Mynihu kthehet në qytet të diplomacisë, si çdo shkurt. Të premten Konferenca e Sigurisë në Mynih e kthen hotelin luksoz, Bayerischer Hof në një lloj asambleje të përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Të mbrojtur nga 3.700 policë, të vëzhguar nga 1000 gazetarë nga e gjithë bota, elita ...

 • Ministri amerikan i Mbrojtjes u kanoset partnerëve në NATO

  16 Shkurt, 2017

  Deri në fund të vitit do të duhet të rriten buxhetet e aleatëve për mbrojtje. Ndryshe SHBA do ta zvogëlojë angazhimin e saj.

  Mattis StoltenbergTaksapaguesit në SHBA nuk mund të vazhdojnë të paguajnë më shumë se shtetasit e vendeve të tjera partnere për ruajtjen e vlerave perëndimore, theksoi ministri amerikan i Mbrojtjes James Mattis, në takim me homologët e tjerë ...

 • 15 Shkurt, 2017

  BonnMe takimin e ministrave të Jashtëm në Bonn (16-17.02) hapet sipari i samitit të 20 vendeve më të industrializuara, presidencën e radhës e mban kësaj here Gjermania me synime mjaft ambicioze.

  Pasiguria dhe trazimi po përhapen në botë. Jo vetëm me ardhjen në post të Donald Trumpit por shumë gjëra të vëtëkuptueshme janë vënë papritur në pikëpyetje. G20 është një ...

 • Lufta për demokracinë në Rumani

  15 Shkurt, 2017

  Dhjetëra mijëra vetë demonstrojnë prej dy javësh në Bukuresht kundër korrupsionit dhe qeverisë social-liberale. Besueshmëria tek politika është tronditur më thellë se mendojnë qeveritarët.

  RumaniNga strehët e Bukureshtit varen kërcënueshëm hejet e akullit. Bora dhe ngrica i bëjnë disa rrugë të pakalueshme. Autoritetet pastrojnë vetëm bulevardet kryesore nga bora. Qeveria duket se ka shqetësime të tjera, më të mëdha. Ajo ...

 • Çmimet amerikane “Grammy”, triumfon Adele

  13 Shkurt, 2017

  AdeleNjë natë yjesh, duartrokitjesh të gjata dhe vlerësimi për ata që bëjnë histori në muzikë ishte ajo e ndarjeve të çmimeve “Grammy”, në Los Anxhelos. Këngëtarja britanike Adele mori tre çmime duke lënë pas divën amerikane të popit Beyonce.

  Takimi i 59-të i çmimeve “Grammy” që u mbajt në Los Anxhelos shënoi një fitore të trefishtë për Adele, për albumin, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"