LAJMET NGA BOTA

 • Turqia dhe kurdët në Siri

  19 Tetor, 2015

  tankuAnkaraja po paralajmëron Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë të mos armatosë forcat kurde në Siri, duke thënë se ato po bëhen aleate të terroristëve kurdë në Turqi. Por siç njofton nga Londra Henry Ridgwell i Zërit të Amerikës, analistët thonë se Perëndimi i sheh kurdët si një aleat jetik në luftën me grupin Shteti Islamik.

  Të mbështetur ...

 • Midis mosbesimit dhe shpresave të mëdha

  17 Tetor, 2015

  Angela Merkel shkon të dielën (18.10) në Turqi – me një agjendë, në të cilën çështja e refugjatëve është në krye.

  erdogan merkelDeklarata e zëdhënësit të qeverisë Steffen Seibert erdhi papritur. Kancelarja Angela Merkel do të shkojë në Ankara për t’u takuar atje me Presidentin e Shtetit, Rexhep Tayyip Erdogan dhe kryeministrin Ahmet Davutuglu, një javë pas atentatit të tmerrshëm ...

 • Jeta e Malalas subjekt i një dokumentari të ri

  16 Tetor, 2015

  MalalaDokumentari i ri i kineastit Davis Guggenheim He Named Me Malala- Ma vuri emrin Malala, na njeh me jetën e 18-vjeçares Malala Yousafzai, adoleshentja pakistaneze, e cila në vitin 2012 u qëllua në kokë nga talebanët pasi kishte ngritur zërin për të drejtën për arsim në vendlindjen e saj, Luginën Swat të Pakistanit. Dokumentari rrëfen se si Malala tashmë ...

 • Erdogan: BE e pasinqertë për antarësimin

  16 Tetor, 2015

  erdoganPresidenti Reccep Tayyip Erdogan tha sot se Bashkimi Evropian është zgjuar vonë për të kuptuar rëndësinë e Turqisë përballë krizës së refugjatëve. Udhëheqësi turk e akuzoi Bashkimin Evropian se është treguar i pasinqertë në bisedimet për antarësimin e Turqisë në BE:

  Presidenti turk nuk tha nëse Turqia e ka pranuar një ofertë nga Bashkimi Evropian për ndihma që mund të ...

 • Turqia – ku po shkon ky vend?

  15 Tetor, 2015

  Disa javë para zgjedhjeve në Turqi vendi është më i destabilizuar se kurrë, siç tregoi sulmi i fundit. Eksperti i Lindjes së Mesme Michael Lüders në intervistë me DW.

  turqiaDW: Zoti Lüders, ju jeni aktualisht i ftuar si lektor në Turqi, në Sakarya. Cila është atmosfera në vend pas sulmit të përgjakshëm në Ankara?

  Michael Lüders: Shumica e njerëzve janë shumë ...

 • Studimi i Shell: Brezi i optimistëve energjikë

  15 Tetor, 2015

  Rinia e sotme nuk është më ajo, që ka qenë dikur. Asaj i mungon pesimizmi dhe mungesa e perspektivës. Gjermania duhet të gëzohet për brezin e ardhshëm, konstaton studimi i Shell për rininë.

  rinia shellKatër shkencëtarë dhe një ministre ulen para shtypit të kryeqytetit dhe prezantojnë studimin e Shell-it për rininë 2015. Një herë në pesë vjet kompania e naftës ...

 • Përdorimin e fetusit për kërkime mjekësore

  13 Tetor, 2015

  fetusiNjë organizatë amerikane e shëndetit të grave e financuar nga qeveria po tërheq vemendjen e shtypit pas publikimit të disa video-regjistrimeve të fshehta që tregojnë disa prej punonjësve të saj duke diskutuar mundësinë e dhënies së indeve të fetusit të dështuar për kërkime mjekësore. Grupi kundër abortit, përgjegjës për regjistrimet sekrete thotë se të punësuarit në video janë duke ...

 • Zemra e Evropës rreh

  8 Tetor, 2015

  Gjermania dhe Franca luajnë rol drejtues në BE. Kjo doli në pah edhe në takimin Merkel-Hollande në Strasburg. Tani fjalët duhet të ndiqen nga veprat, mendon Bernd Riegert.

   

  Merkel dhe HollandeAta e bëjnë gjithçka së bashku. Kravata e tij ka të njëjtën ngjyrë si xhaketa e saj. Ata shpëtojnë së bashku Ukrainën, ata po ndihmojnë refugjatët dhe po mbrojnë ...

 • Veprimet ruse në Siri shqetësojnë Ankaranë dhe Uashingtonin

  7 Tetor, 2015

  turqiaRusia deklaroi se ka përdorur katër anije luftarake në Detin Kaspik për të qëlluar me raketa objekte të Shtetit Islamik në Siri. Njoftimin e bëri Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, ndërkohë që Moska po shqyrton mundësinë e bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara dhe Turqinë, pas kritikave për fushatën ruse në Siri. Shtetet e Bashkuara shprehen se nuk do të ...

 • Erdogan: Turqia po e humbet durimin me inkursionet ruse

  6 Tetor, 2015

  bombarduesNATO-ja hodhi poshtë sot shpjegimin e Moskës se aeroplanët e saj e shkelën hapësirën ajrore të Turqisë gabimisht dhe tha se Rusia po dërgon më shumë trupa tokësore në Siri. NATO-ja i ka cilësuar incidentet si “jashtëzakonisht e rrezikshme” dhe “të papranueshme”.

  Ndërkohë që Rusia i ka zgjeruar sulmet ajrore, duke përfshirë edhe qytetin e lashtë Palmyra, Presidenti turk Recep ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"