LAJMET NGA BOTA

 • Mbyllet takimi i G20-ës në Hamburg

  8 Korrik, 2017

  g20Takimi i 20 vendeve më të zhvilluara të botës u mbyll të shtunën në një atmosferë protestash të dhunshme dhe me Presidentin Donald Trump në qendër të vëmendjes.

  Mes arritjeve të zotit Trump, ishin një takim i ngrohtë me presidentin rus, Vladimir Putin, një marrëveshje për armëpushim të pjesshëm për Sirinë dhe një premtim për përshpejtimin e marrëveshjes tregëtare me ...

 • Turqi: “Marshimi për Drejtësi” fuqizon opozitën

  8 Korrik, 2017

  marshimi turqiUdhëheqësi i partisë kryesore të opozitës në Turqi ka nisur një ecje prej 450 kilometrash nga kryeqyteti i vendit, Ankaraja drejt Stambollit, për të protestuar kundër kalimit të vendit, sipas tij, në një sistem njëpartiak. I ashtuquajturi “Marshim i Drejtësisë” vjen pak kohë para përvjetorit të përpjekjes së dështuar të grushtshtetit në korrik të vitit të kaluar. Ngjarjet ...

 • Si votohet nё Gjermani?

  6 Korrik, 2017

  sistemi i votimitNjё ditё dhe dy kryqe vendosin pёr katёr vjet. Kaq zgjat njё periudhё legjislative nё Gjermani. Mё 24 shtator do tё votohet pёr Bundestagun e ri. Por si funksionon zgjedhja e pёrfaqёsuesve tё popullit?

  Fjalia mё e cituar pёr sistemin elektoral nё Gjermani ёshtё: Deputetёt zgjidhen pёrmes „zgjedhjeve tё pёrgjithshme, tё lira, tё barabarta dhe me votё tё ...

 • Presidenti Macron: çfarë pushteti ka ai?

  5 Korrik, 2017

  presidenti MacronSa pushtet ka Emmanuel Macroni për ta vënë në jetë politikën e tij? Shumë gjëra kërkohet që të bëhen ndryshe në Francë. Këtë Presidenti të paktën e bëri të ditur në fjalimin e tij për gjendjen e “Grande Nation”.

  Për të matur sasinë e pushtetit të Presidentit francez, të cilin disa politologë e citojnë si “monark republikan” ose “si ...

 • Themeluesja e xhamisë liberale Seyran Ates akuzon Turqinë

  5 Korrik, 2017

  Seyran AtesNjëra nga themelueset e xhamisë liberale në Berlin akuzon tërthorazi qeverinë turke si përgjegjëse për kërcënimet me vdekje ndaj saj.

  Themeluesja e xhamisë liberale Seyran Ates akuzon tërthorazi qeverinë turke si përgjegjëse për kërcënimet me vdekje ndaj saj. Mediat e afërta me qeverinë turke thonë se xhamia e re “Ibn-Rushd-Goethe-Moschee” e hapur para pak javësh në Berlin, është pjesë e ...

 • Mosmarrëveshjet mes Sllovenisë dhe Kroacisë për kufirin

  5 Korrik, 2017

  Slloveni KroaciKomisioni Evropian pret nga Sllovenia dhe Kroacia të zbatojnë në tërësi vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit. Gjykata në Hagë ka vendosur që problemet rreth kufirit të zgjidhen sipas librave kadastrale.

  Nënkryetari i parë i Komisionit Evropian, Frans Timermans është përfaqësuesi i parë i KE që paraqet publikisht qëndrimin për vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit, lidhur me mosmarrëveshjet mes Kroacisë ...

 • Spiunazh intensiv kundër Gjermanisë

  4 Korrik, 2017

  spiunimiRaporti i fundit i Mbrojtjes Kushtetuese tërheq vëmendjen: Rusia, Kina dhe Turqia përmenden si kombe, që bëjnë spiunazh kundër Gjermanisë. Veçanërisht para zgjedhjeve parlamentare në Gjermani kërkohet vigjilencë.

  Pak para takimit të nivelit të lartë të G-20-ës në Hamburg, Mbrojtja Kushtetuese, shërbimi i fshehtë i brendshëm i Gjermanisë i ka akuzuar shtete të rëndësishme pjesëmarrëse, si Rusinë, Kinën dhe Turqinë ...

 • Prova e Phenianit me raketë acaron shqetësimet ndërkombëtare

  4 Korrik, 2017

  prova PhenianKoreja e Veriut tha se ka kryer me sukses një provë me raketë balistike ndërkontinentale, një hap i rëndësishëm ky në përpjekjet e Phenianit për të zhvilluar aftësinë e tij të armëve bërthamore, duke sfiduar sanksionet ekonomike të vendosur nga Kombet e Bashkuara.

  Raketa, e cila u lëshua nga një aeroport pranë kufirit verilindor mes Kinës dhe Koresë së ...

 • Histori suksesi të imigrantëve në Silicon Valley

  29 Qershor, 2017

  histori suksesi pakistaneziSilicon Valley në Kaliforni, e njohur si qendra globale e zbulimeve nga fusha e teknologjisë së lartë, është njëkohësisht një vitrinë e historive të suksesit për emigrantët. Në vitin 2013, dy biznese imigrantësh ishin në mesin e 5 sipërmarrjeve të Silicon Valley-t; tani ato janë bërë kompani të rëndësishme të rajonit. Por si e arritën suksesin në ...

 • Sulme kibernetike në Ukrainë, Evropë dhe SHBA

  29 Qershor, 2017

  sulme kibernetikeAi që u cilësua nga kryeministri i Ukrainës si një sulm kibernetik “i paprecedent” në vendin e tij, është përhapur tani në Shtetet e Bashkuara, tha sot kompania farmaceutike Merck.

  “Konfirmojmë se rrjeti i kompjuterave të kompanisë sonë u sulmua sot si pjesë e një hakerimi global. Organizata të tjera janë prekur gjithashtu”, tha kompania Merck përmes një deklarate ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"