LAJMET NGA BOTA

 • FBI-ja përmirëson teknologjinë e testimit të ADN-së

  18 Prill, 2017

  test adnLaboratorët e FBI-së në mbarë Shtetet e Bashkuara këtë vit vunë në përdorim një teknologji të avancuar për testimin e ADN-së. Metoda e re ul ndjeshëm mundësinë statistikore që dy persona me lidhje gjaku të rezultojnë me një profil të ngjashëm ADN-je. Zëri i Amerikës vizitoi laboratorin që zhvilloi metodën e re.

  Siç përshkruhet në filmat investigativë, krahasimi i ...

 • Sistemet e monitorimit të kontrabandës në det të hapur

  18 Prill, 2017

  sistem monitorimi detQindra anije po lundrojnë me pajisje të fikura dhe po ndryshojnë kurs, duke ngritur shqetësimin se trafikimi i armëve, emigrantëve dhe drogës po ndodh pa u diktuar. Teknologjia e re u mundëson autoriteteve të ndjekin rrugët e anijeve të dyshimta, por ekspertët e sigurisë thonë se luftimi i kontrabandistëve kërkon një koordinim më të madh.

  Nëntëdhjetë për qind ...

 • Kur teknologjia e vjetër bëhet prirja e re

  18 Prill, 2017

  gramafoniTë lindurit në moshën dixhitale kanë pak gjasa të kenë përjetuar magjinë e gramafonit. Por kjo teknologji 150 vjeçare, po përjeton një ringjallje në mbarë botën. Materiali në vazhdim na rrëfen për një kompani çeke, prodhuesja më e madhe e gramafonëve në vend dhe kontributin e saj në këtë qasje të re ndaj muzikës së regjistruar.

  Disa dekada përpara se ...

 • Vuçiq Gabrielit: “Tango nuk kёrcehet vetёm”

  13 Prill, 2017

  Gabriel VucicSigmar Gabriel viziton Serbinё dhjetё ditё pas fitores sё diskutueshme tё kryeministrit Vuçiq si president i ri. Gjermania do tё vazhdojё ta mbёshtesё atё – pavarёsisht protestave nё rrugёt e Beogradit.

  Shtrёngimi i duarve ёshtё i pёrzemёrt, atmosfera e ҁlirёt dhe miqёsore. Nё vilёn luksoze “Mir” (“paqe”), shtёpia e pritjes e qeverisё serbe, ministri i Jashtёm gjerman Sigmar Gabriel ...

 • Tillerson: Marrëdhëniet Uashington-Moskë në pikë të ulët

  13 Prill, 2017

  TillersonSekretari i Shtetit Rex Tillerson është shprehur se marrëdhëniet e Uashingtonit me Moskën janë në pikë të ulët. Sulmi i fundit me armë kimike në Siri që shkaktoi masakër në popullatën civile dhe shok në shkallë ndërkombëtare ka vënë përballë njëra tjetrës dy fuqitë botërore, pasi Rusia mbetet një aleate e fortë e Presidentit sirian Bashar al-Asad.

  Shtetet e Bashkuara ...

 • McCain kritikon përpjekjet ruse për ndërhyrje në Ballkan

  13 Prill, 2017

  McCainSenatori amerikan John McCain përgëzoi Malin e Zi për anëtarësimin e pritshëm në NATO dhe kritikoi përpjekjet e dyshuara të Rusisë për të ndërhyrë në Ballkan.

  Senatori McCain, ish- i burgosur lufte në Vietnam, është një ndër mbështetësit më të fortë të zgjerimit NATO-s në Evropë.

  Ai tha të mërkurën në Mal të Zi se “sjellja nga ana e rusëve, në ...

 • Sulmi amerikan, 59 raketa tomahok kundër bazës siriane

  7 Prill, 2017

  raketatShtetet e Bashkuara ndërmorën një goditje me raketa në Siri, si kundërpërgjigje ndaj sulmit me armë kimike të ditës së martë, për të cilin fajësohen forcat e presidentit Bashar al-Asad. Kjo është goditja e e parë e drejtpërdrejtë amerikane kundër qeverisë siriane.

  Dhjetëra raketa tomahok u lëshuan nga destrojerët e Marinës amerikane në Mesdhe, si përgjigje ndaj sulmit me armë ...

 • Merkel, Holande: Assadi vetë është përgjegjës

  7 Prill, 2017

  Airfield ShayratKancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Francois Hollande thanë në një deklaratë të përbashkët se “presidenti Assad dhe vetëm ai është përgjegjës për këto zhvillime” me “përdorimin e përsëritur të armëve kimike dhe me krimet kundër popullit të tij.”

  Dy udhëheqësit e bënë deklaratën pas një bisede telefonike që patën sot. Ata thanë se vendet e tyre do ...

 • Fakte të çuditshme për kartëmonedhat

  5 Prill, 2017

  50 euroKartëmonedha e re 50-euro që del në treg sot (04.04) do të jetë shumë e mbrojtur nga fallsifikimet. Me kartëmonedhat lidhen histori të çuditshme nga madhësia sa një pullë poste deri tek shifra miliardëshe për një bukë.

  Deri më tani kartëmonedha më e vogël në botë ka ardhur nga Rumania. Në vitin 1917 Banka Kombëtare e Bukureshtit  nxorri në ...

 • Sulmi në Siri, SHBA dhe Rusia bëjnë deklarata të kundërta

  5 Prill, 2017

  US in UNShtetet e Bashkuara dhe Rusia bënë deklarata të kundërta të mërkurën rreth sulmit me armë kimike në Siri që vrau 72 njerëz.

  Administrata e Presidentit Trump u qëndroi akuzave të saj, duke fajësuar forcat e presidentit sirian Bashar Asad me përgjegjësi për sulmin.

  Rusia, aleati më i fuqishëm i Assadit paraqiti një version të ndryshëm. Zyrtarët ushtarakë të Rusisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"