LAJMET NGA BOTA

 • Trump, urdhër ekzekutiv për ndërtimin e murit me Meksikën

  25 Janar, 2017

  SHBA MexikoPresidenti i SHBA Donald Trump urdhëroi të mërkurën ndërtimin menjëherë të një muri përgjatë kufirit jugor të vendit me Meksikën, për të penguar emigracionin e paligjshëm. Ai u zotua në të njëjtën kohë të përballet me qindra qytete amerikane që kanë refuzuar të ndihmojnë autoritetet federale të identifikojnë dhe deportojnë emigrantët pa dokumenta.

 • Shtëpia e Bardhë dhe politika e jashtme

  24 Janar, 2017

  Administrata trumpAdministrata Trump po lëviz me shpejtësi për të zbatuar politika të reja të brendshme dhe të jashtme dhe për të ndryshuar disa nga politikat e vjetra. Dje, gjatë konferencës së parë zyrtare për gazetarët, sekretari i shtypit të Shtëpisë së Bardhë paraqiti disa nga fushat në të cilat administrata e re po ndërmerr një qasje të ndryshme.

  Presidenti Donald ...

 • A po dominon Rusia zhvillimet gjeopolitike në Lindjen e Mesme?

  24 Janar, 2017

  Intrenational Meeting SyriaNë kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, u përmbyllën dy ditëbisedimesh për paqen në Siri. Rusia, Turqia dhe Irani ranë dakort të krijojnë një mekanizëm të përbashkët për mbikqyrjen e një armëpushimi në Siri dhe që të vazhdojnë negociatat për një zgjidhje politike, sipas udhëzimeve të rezolutës së OKB-së.

  Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara e gjejnë veten të mënjanuar, megjithëse ambasadori ...

 • Konferenca e parë për shtyp e Shtëpisë së Bardhë

  23 Janar, 2017

  Sean Spicer Shtepia e bardheSekretari i ri i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Sean Spicer mbajti të hënën konferencën e tij të parë zyrtare për shtyp, pasi të shtunën në mbrëmje dha njoftime të diskutueshme të shifrës për numrin e pjesëmarrësve në ceremoninë e inaugurimit të Presidentit Trump.

  Sekretari i Shtypit tha se duke filluar që këtë javë, Shtëpia e ...

 • Donald Trump sot bën betimin si Presidenti i 45-të i SHBA

  20 Janar, 2017

  trump obamaBiznesmeni miliarder, Donald Trump sot do të përurohet si presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara.

  Një ditë para përurimit të tij, zoti Trump tha se vendi “do të shohë diçka shumë mahnitëse” të premten (sot) kur ai të bëjë betimin si presidenti i 45-të amerikan.

  Donald Trump ka premtuar se do të punojë shumë, do të bashkojë vendin dhe ...

 • Historia e inagurimeve dhe sfidat e Donald Trumpit

  19 Janar, 2017

  KenediDonald Trump do të bëhet presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara në 20 janar, pas betimit në shkallët e Kapitolit, përballë miliona njerëzve që do ta ndjekin në mbarë botën. Historikisht, inagurimet e presidentëve kanë simbolizuar një transferim paqësor të pushtetit dhe shpesh kanë reflektuar ndryshime politike.

  Është një ritual i demokracisë amerikane, po aq i vjetër sa vetë ...

 • Trumpi dhe Evropa – ç’duhet të presin BE-ja dhe Gjermania?

  19 Janar, 2017

  Për disa ditë Donald Trumpi do të jetë presidenti i 45-të i SHBA. Si mendon Trumpi për BE, Gjermaninë dhe marrëdhëniet transatlantike?

  TrumpBashkimi Evropian është për Gjermaninë një mjet për qëllimet e saj; NATO-ja “e vjetëruar”: intervista e Donald Trumpit dhënë gazetës gjermane “Bild”, ka shkaktuar habi dhe indinjatë.

  Edhe pse Donald Trumpi nuk është ende president shumë nga deklaratat e ...

 • Donald Trump dhe politika e jashtme e presidentit Obama

  19 Janar, 2017

  obama be trumpNdërkohë që Presidenti amerikan Barak Obama përgatitet të largohet nga Shtëpia e Bardhë, kritikët dhe mbështetësit e tij janë dakord se politika e tij e jashtme është shoqëruar me ulje dhe ngritje, duke filluar nga vrasja e udhëheqësit të al-Kaidës Osama bin Laden deri tek dobësia e tij përballë trazirave dhe dhunës në shumë pjesë të botës, ...

 • Nënpresidenti Biden paralajmëron për ndërhyrje ruse në zgjedhjet evropiane

  18 Janar, 2017

  BidenNënpresidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi të mërkurën vendet evropiane se Rusia do të përpiqet të ndikojë në zgjedhjet e tyre, në të njëjtën mënyrë që siç thonë agjencitë amerikane të zbulimit, se Moska ndërhyri në zgjedhjet e nëntorit, të cilat i fitoi Donald Trumpi.

  “Ndërsa shumë vende evropiane bëhen gati të mbajnë zgjedhje këtë vit, duhet të parashikojmë përpjekje të ...

 • Dodik kundërshton sanksionet amerikane kundër tij

  18 Janar, 2017

  dodiq1Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Milorad Dodik

  Lideri nacionalist serb i Bosnjës dhe Hercegovinës, Milorad Dodik ka kundërshtuar sanksionet amerikane kundët tij, ndërsa i ka bërë thirrje qeverisë së Bosnjës që ta shpallë ambasadoren amerikane në Sarajevë si person të padëshiruar.

  Departamenti amerikan i Thesarit ka njoftuar më 17 janar se ka vendosur sanksione kundër Millorad Dodik, duke ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"