LAJMET NGA BOTA

 • Roboti Hubo në Davos

  21 Janar, 2016

  Roboti HuboNë takimin e Forumit të Ekonomisë Botërore në Davos të Zvicrës, shkencëtarët koreano-jugorë sollën një robot, që ishte surprizë për të pranishmit:

  Ekspertët e Institutit të Shkencave dhe Teknologjisë të Koresë së Jugut, KAIST, paraqitën në Forumin Botëror të Ekonomisë një robot humanoid. Ata thanë se “Hubo” ishte projektuar “për t’i ndihmuar njerëzit të gjejnë lumturinë”.

  Drejtori i Qendrës për ...

 • Shengeni mund të dështojë pas dy muajsh

  20 Janar, 2016

  Një zyrtar i BE ka paralajmëruar se kriza e migrimit mund ta bëjë BE të dështojë “si projekt politik”. Kurse ministri i Jashtëm gjerman thotë se mbyllja e kufijve të Gjermanisë nuk sjell zgjidhje.

  Donald Tusk Presidenti i KEPresidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk i tha të martën Parlamentit Evropian se shtetet anëtare kanë më në dispozicion “jo më shumë ...

 • Dhjetëra mijëra vetë sërish në rrugë për në Evropë

  20 Janar, 2016

  Numri i refugjatëve, që hyjnë në BE përmes Greqisë, po ecën drejt një pike të re kulmore. Austria po mendon që t’i mbyllë kufijtë e saj. Qeveri evropianolindore kërkojnë reagim më të ashpër.

  refugjatetMegjithë dimrin, një numër i madh refugjatësh përpiqen që të vijnë përmes Detit Egje në Bashkimin Evropian. Organizata Ndërkombëtare për Migrimin (IOM) beson se “numri i të ...

 • Panairi i makinave në Detroit

  19 Janar, 2016

  makinatNë vitin 2009, industria amerikane e makinave ishte në prag të rrënimit. Gjatë recesionit, më i madhi që nga periudha e Depresionit ekonomik, amerikanët e ndalën blerjen e makinave. Por, ndihma financiare e qeverisë i shpëtoi disa kompani nga falimentimi, dhe tani pas 7 vjetësh, kjo industri e ripërtëritë pasqyrohet edhe në Panairin Ndërkombëtar të Amerikës së Veriut në ...

 • Radhë të gjata varfërie në Rusi

  18 Janar, 2016

  Pasojat e krizës ekonomike kanë filluar të ndjehen në jetën e përditshme në Rusi: papunësia është rritur, po ashtu edhe çmimet, deri në 13%. Një në shtatë rusë jeton nën kufirin e varfërisë.

  varferia rusiNjë kishë e bardhë dhe e vogël në Moskë që mund të të humbasë kollaj nga sytë, ashtu e fshehur mes fasadave të qelqta dhe godinave ...

 • Fati i emigrantëve pa dokumenta në SHBA

  18 Janar, 2016

  protesta usaNjë vendim i pritshëm i Gjykatës së Lartë në SHBA mund të trondisë trashëgiminë politike të Presidentit Barack Obama. Gjykata pritet të vendosë nëse do të pranojë të marrë në konsideratë çështjen ndaj urdhërit ekzekutiv të presidentit që mbron 4 milionë emigrantë nga deportimi. Nëse gjykata nuk e pranon çështjen, presidenti do të humbasë një prej programeve ...

 • Makinat autonome

  18 Janar, 2016

  makinat autonomePas gati gjysëm dekade vështirësish, prodhuesit amerikanë të automobilëve shitën më shumë makina vitin e kaluar se sa kurrë më parë. Makinat në SHBA harxhojnë tashmë më pak karburant dhe kanë paisje të shumëllojshme elektronike. Firmat prodhuese thonë se shoferët e sotshëm do të kenë brenda një dekade makina gjysëm autonome dhe plotësisht të vetëdrejtuara, duke e ...

 • Faktorët e rrezikut nga kanceri

  16 Janar, 2016

  duhaniNë luftën kundër kancerit, roli i individit mbetet faktori primar për sukses. Praktikat në jetën e përditshme diktojnë nivelin e rrezikut për kancer ndaj të cilit ekspozohet individi. Në pjesën e tretë të ciklit për luftën kundër kancerit ndalemi tek sjelljet, praktikat dhe faktorët e jashtëm që secili nga ne mund t’i kontrollojë individualisht për të shmangur në masë të madhe rrezikun.

  Predispozita ...

 • Kurat më premtuese kundër kancerit

  14 Janar, 2016

  spitaliPresidenti Obama bëri thirrje për përparime më të shpejta në shkencë dhe në zhvillimin e burimeve të pastra të energjisë. Ai tha se SHBA mund të bëhet vendi që do të kurojë kancerin një herë e përgjithmonë:

  “Vitin e kaluar, nënpresidenti Biden tha se me një përpjekje të re si ajo me të cilin u dërgua njeriu në Hënë, Amerika ...

 • Komisioni Europian kontrollon respektimin e shtetit ligjor në Poloni

  14 Janar, 2016

  Komisioni Europian vendosi të marrë në shqyrtim ndryshimet e fundit ligjore në Poloni për të verifikuar nëse ato janë në përputhje me shtetin ligjor. Tonet e Varshavës janë të ashpra, por BE kërkon të mbetet në dialog.

  Komisioni Evropian

  Komisioni Europian debaton mbi reformat e kontestuara në Poloni (13.01.2016)

  Komisioni Europian e ka seriozisht dhe do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"