LAJMET NGA BOTA

 • Një perde e re e hekurt? Para samitit të BE-së

  21 Shtator, 2015

  Brukseli po përpiqet të zbusë frontet e reja të krijuara mes vendeve anëtare të BE-së. Por shtetet lindore dhe ato perëndimore të Europës ende grinden për krizën e refugjatëve.

   

  refugjatetDeri në samitin e jashtëzakonshëm për krizën e refugjatëve Komisioni Europian ka vetëm pesë ditë kohë për të bindur shtetet lindore europiane. Komisioneri i BE-së për refugjatët Dimitri Avramopoulos në ...

 • Pas skandalit të manipulimeve Volkswagen nën presion

  21 Shtator, 2015

  Në bursë të hënën pati një rënie të fortë të krusit: Aksionet e prodhuesit të automobilëve VW ranë ndjeshëm. Ndërkohë koncerni ka ndërprerë shitjen e automjeteve më naftë në SHBA. Shefi i VW ndodhet nën presion.

  VWAutoriteti i SHBA-së për Mjedisin akuzon koncernin Volkswagen (VW), që në automjetet me naftë në SHBA i ka kamufluar parametrat e matjes së vërtetë ...

 • Ministri i Brendshёm gjerman synon ashpёrsimin e ligjit tё azilit

  18 Shtator, 2015

  Ministri i Brendshёm i Gjermanisё do ta lehtёsojё dёbimin e refugjatёve. Projektligji ka hasur nё kritika – po ashtu si edhe dorёheqja e presidentit tё Zyrёs Federale pёr Migracionin dhe Refugjatёt, Manfred Schmidt.

  Ministri i brendshem gjermani refugjatet“Konceptim i ri i politikёs sё refugjatёve”, thuhet nё projektligjin e Ministrisё sё Brendshme. E ky ligj parashikon vёrtetё ndryshime. Janё planifikuar ndryshime ...

 • Estonia dhe kërcënimi rus

  17 Shtator, 2015

  ushtare estoniseBrohoritjet për Rusinë në gadishullin e Krimesë pas aneksimit të tij nga rusët ishin për shumë estonianë një kujtesë e frikshme e së kaluarës.

  “Kjo dëshmon se historia përsëritet, sepse në 1940 Estonia u pushtua nga trupat sovjetike dhe ishte pak a shumë e njëjta skenë,” thotë Togeri estonez Simmo Sarr.

  Në atë kohë grushti i shtetit i organizuar nga ...

 • Jo kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në BE

  16 Shtator, 2015

  Modeli i detyrueshëm i shpërndarjes së refugjatëve, që kishte propozuar Komisioni i BE-së, nuk gjeti shumicë.

  ministrat e BENjë kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në vendet e BE-së nuk arriti të gjejë shumicë në radhët e vendeve të BE. Ministrat e Brendshëm të BE-së mundën të bini vetëm në parim dakord në një takim krize në Bruksel për shpërndarjen ...

 • Qytetet finaliste për Lojërat Olimpike Verore 2024

  16 Shtator, 2015

  Thomas Bach presidenti olimpikKomiteti Olimpik Ndërkombëtar shpalli pesë vendet finaliste në konkurrimin për të organizuar Lojërat Olimpike Verore të 2024: katër qytete evropiane, Budapesti, Hamburgu, Parisi dhe Roma dhe një qytet amerikan: Los Anxhelos.

  Komiteti e bëri njoftimin mbrëmë. Presidenti i Komitetit Thomas Bach i cilësoi qytetet finaliste si qytete të shkëlqyera dhe parashikoi që gara do të jetë e ...

 • Koreja e Veriut kërcënon me sulme bërthamore

  15 Shtator, 2015

  Koreja e Veriut mund të përballet me sanksione të reja ndërkombëtare pas pohimeve se ka rivënë në funksion reaktorët bërthamorë

  korejaKoreja e veriut duket se ka intensifikuar ndërtimin e raketave bërthamore e balistike, gjë që mund të çojë në sanksione të reja ndërkombëtare kundër regjimit të Kim Jong Un.

  Media shtetërore e Koresë së veriut KCNA, tha të martën se kompleksi ...

 • Kontrollet kufitare: mirëkuptim dhe imitim

  15 Shtator, 2015

  Berlini vendosi rifutjen e kontrolleve kufitare. Reagimet në vendet e Shengenit nuk janë negative.

  kontrollet kufitareKontrolle kufitare në kufijtë e brendshëm të shteteve anëtare të BE-së ka vetëm në raste të jashtëzakonshme. Nëse autoritetet e një vendi mendojnë se kërcënohet siguria publike, për shembull, për ngjarje të mëdha sportive apo samite politike, si mbledhja e G7 këtë vit në Bavari, ...

 • Kontrollet kufitare “të domosdoshme për arsye sigurie”

  14 Shtator, 2015

  Gjermania ka rivendosur kontrolle në kufijtë e saj. Pikërëndesa është fillimisht Austria, tha Ministri i Brendshëm gjerman. Ai kërkoi kthim në një proces të rregullt.

  kontrolle gjermaniRitmet e ardhjes së qindra-mijëra refugjatëve bënë që Gjermania të rivendosë kontrolle në kufijtë e saj. Pikërëndesë është fillimisht kufiri me Austrinë, tha të dielën (13.09) para shtypit Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas ...

 • Talibanët lirojnë qindra të burgosur

  14 Shtator, 2015

  Kryengritësit talibanë sulmuan burgun në krahinën Ghazni duke vrarë shtatë roja dhe duke liruar mbi 350 të burgosur

  xhip ushtarakKryengritësit talibanë, thyen një burg në Afganistanin Lindor duke liruar qindra të burgosur.

  Sulmi i organizuar mirë, filloi me një sulm vetëvrasës me makinë-bombë, që u mundësoi kryengritësve të hyjnë në burg, tha Mohammad Ali Ahmadi, zëvendës guvernator i krahinës lindore Ghazni.

  Zyrtarët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"