LAJMET NGA BOTA

 • Sot mbushen 14 vjet të sulmeve të 11 shtatorit në SHBA

  11 Shtator, 2015

  Rreth 3 mijë veta humbën jetën në New York, Washington dhe Shanksville në sulmet terroriste të vitit 2001

  kullat binjakeE premtja shënon 14 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Tubime përkujtimore janë planifikuar gjithandej vendit për të përkujtuar ditën kur katër avionë kryen sulme vetëvrasëse në Shtetet e Bashkuara.  Dy nga avionët u përplasën ...

 • Odisea e një refugjati sirian

  10 Shtator, 2015

  refugjati prapa telaveRami ka dhënë mijëra euro ryshfet, është ndaluar nga policia dhe ka ecur me orë të tëra nëpër pyje dhe rrugica të errëta. Të gjitha këto vetëm për të ikur nga vendi i tij i shkatërruar nga lufta, Siria, dhe për të arritur destinacionin e ëndërruar – Gjermaninë.

  Tani, ky djalë 24 vjeç, nga Damasku, ndodhet mbi ...

 • Rritet fluksi i emigrantëve në Hungari dhe Austri

  10 Shtator, 2015

  refugjatet stacionin hekurudhorMijëra refugjatë po dynden në Austri pas njoftimit të saj se do të pranojë kërkesat për azil, siç bëri Gjermania në fillim të javës. Keqësimi i motit e ka vështirësuar udhëtimin e tyre përmes Ballkanit Perëndimor e pastaj në Hungari për të kaluar drejt Evropës Perëndimore. Evropa është bërë dëshmitare e vërshimit më të madh të refugjatëve ...

 • Produktet e reja të kompanisë Apple

  10 Shtator, 2015

  tableti appleFirma Apple, gjigandi amerikan i teknologjisë, paraqiti dje një sërë produktesh të reja, përfshirë edhe tabletin e saj më të madh, iPad Pro. Tableti do të ketë një shpejtësi më të madhe madje edhe se një pjesë e mirë e kompjuterave portativë. Kompania Apple prezantoi gjithashtu dy iPhone të rinj, dhe një version më të fuqishëm të Apple ...

 • Liderët e BE debatojnë për rishpërndarjen e detyrueshme të refugjatëve

  10 Shtator, 2015

  Plani i Presidentit të KE, Jean-Claude Juncker për rishpërndarjen e refugjatëve në BE është pritur me reagime të përziera në kryeqytetet evropiane. Shtetet në Lindje të Evropës janë veçanërisht të rezervuara.

  refugjatetShtetet anëtare të BE duhet të nxjerrin rregulla, që lejojnë pranimin e 160.000 refugjatëve dhe të krijojnë një plan afatgjatë për përballimin e krizës së refugjatëve, tha Presidenti i ...

 • A është gati fëmija juaj për një smartphone?

  9 Shtator, 2015

  femija dhe smartphoneFëmijët e të gjithë botës i kthehen shkollës në shtator, dhe disa prindër përballen me dilemën se kur është koha e duhur që fëmijët e tyre të kenë një smartphone.

  Në një reportazh të tijin, CBCNews jep rastin e një nëne në Silkowski. Johanna ka dy fëmijë, 10-vjeçarin Jack dhe 6-vjeçarin Charles. “Ata ...

 • BE kërkon shpërndarjen e vazhdueshme të refugjatëve

  9 Shtator, 2015

  Në mënyrë shumë direkte Presidenti i Komisionit të BE Juncker kërkoi një politikë të përbashkët për refugjatët. Ai mbajti një fjalim të pazakontë për gjendjen në BE në Parlamentin Evropian në Salzburg.

  JunckerJean-Claude Juncker doli me fytyrë të ngrysur në pultin e oratorit. Ai i la mënjanë shakatë e zakonshme, me të cilat shoqëron zakonisht fjalimet e tij. Në fjalën ...

 • Kriza me refugjatë: Ku janë shtetet arabe?!

  8 Shtator, 2015

  autobus me refugjateShkruan: Mardo Soghom, drejtor rajonal i REL-it për Azinë jugperëndimore.

  Më në fund, një arab i pasur ka dalë me një ofertë të madhe të ndihmës për refugjatët e Lindjes së Mesme.

  Naguib Sawiris, miliarder egjiptian, ka shkruar në Twitter, më 1 shtator, se është i gatshëm të blejë ...

 • Plani i Putinit për Sirinë

  8 Shtator, 2015

  Janë shtuar informacionet për zgjerimin e ndërhyrjes ushtarake ruse në Siri. Dëshmi konkrete deri tani nuk ka, por mendohet se presidenti rus Putin do të paraqesë një plan në Nju Jork.

  putinNjë përgënjeshtrim i vërtetë duket ndryshe: “Nuk kam informacione”, iu përgjigj zëdhënësi i presidentit të Rusisë, Vlladimir Putin, të hënën (07.09) në Moskë, pyetjes nëse Rusia e ka ...

 • Çfarë duhet bërë në Siri?

  8 Shtator, 2015

  “Të luftojmë shkaqet e ikjes nga vendi” – përgjigjja standard për pyetjen si mund të reduktohet numri i refugjatëve që vijnë në Evropë. Sira tregon se kjo nuk është fare e thjeshtë, mendon Alexander Kudascheff.

  refugjatet siriU bënë katër vjet që kur lufta civile në Siri po bën kërdinë. Më shumë se një çerek milioni njerëz e kanë humbur jetën. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"