LAJMET NGA BOTA

 • Wikileaks: Palestina kërkoi votën e Serbisë në OKB në këmbim të pengimit të pavarësisë së Kosovës

  19 Korrik, 2016

  WikileaksWikileaks ka zbuluar një hapësirë të veçantë kërkimi për emailat e Hillary Clinton gjatë kohës sa ajo shërbeu si Sekretare e Shtetit amerikan.

  Në këto letërkëmbime, që i ka dërguar apo pranuar kandidatja kryesore për Presidente të SHBA-ve, apo dikush nga stafi i saj, gjendet edhe një që i përket pazareve që janë bërë me Kosovën nga Palestina.

  Në dokumentin e ...

 • Sulmohet WikiLeaks, pasi paralajmëroi publikimin e 500 mijë dokumenteve për qeverinë turke

  19 Korrik, 2016

  WikiLeaks bëri me dije ditën e djeshme se është nën një sulm të vazhdueshëm kibernetik, pasi njoftoi pak ditë më parë se do të publikojë informacione sekrete dhe dokumente të detajuara për strukturën e pushtetit politik të Turqisë.

  “Infrastruktura jonë është nën një sulm të vazhdueshëm”, thuhet në një njoftim të WikiLeaks në Twitter.

  WikiLeaks akuzon se qeveria turke mund të jetë pas sulmit kibernetik që po i bëhet. “Jemi të sigurtë ...

 • Agresori i Würzburgut kishte flamur të IS-it të vizatuar me dorë!

  19 Korrik, 2016

  atentati treniAgresori e ka kryer aktin i vetëm, bën të ditur ministri i Brendshëm i Bavarisë, Joachim Hermann për atentatorin në Würzburg, i cili plagosi rëndë disa vetë pas sulmit në trenin e pasagjerëve.

  IS-i merr përsipër përgjegjësinë për sulmin e të riut afgan, duke e cilësuar se sulmi u krye nga “një luftëtar i Shtetit Islamik”, thotë agjencia e ...

 • SpaceX ul me sukses pjesën e mbetur të raketës

  19 Korrik, 2016

  spacexKompania SpaceX nisi sot herët në mëngjes një nga raketat e saj drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Pak minuta pas fillimit të fluturimit nga baza ajrore “Cape Canaveral” në Florida, pjesa kryesore e raketës u nda, u rrotullua dhe u ul lehtësisht në tokë vetëm disa kilometra nga vendi i nisjes.

  Në raketë ndodhen dy rrathë ankorimi për Stacionin Ndërkombëtar të ...

 • Erdogan, me grusht të hekurt. Alarmohen SHBA e BE: Po ashpërson diktatin e tij politik

  18 Korrik, 2016

  shba beShkarkimi e ndalimet e befta të gjykatësve e shumë personave të tjerë pas grushtit të dështuar të shtetit tregojnë se qeveria turke e kishte të përgatitur që përpara listën e njerëzve të shënjestruar, deklaroi Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn.

  Plot 6.000 vetë u arrestuan të dielën, gjysma e tyre gjyqtarë. Ndërsa 8.000 pezullime ...

 • Grushti i shtetit në Turqi, shkarkohen edhe 8 mijë policë

  18 Korrik, 2016

  turqiiiiNuk po njeh kufij kundërpërgjigjia e qeverisë turke pas grushtit të dështuar të shtetit, që rezultoi me një bilanc tragjik prej më shumë se 260 të vdekurish dhe e zhyti në kaos vendin anëtar të NATO-s.

  Autoritetet thanë se të paktën 8 mijë zyrtarë të policisë ishin pezulluar, nën dyshimin se kishin lidhje me puçin ...

 • Atentat ndaj një zyrtari turk në Stamboll

  18 Korrik, 2016

  turqia1Një sulmues i panjohur e ka plagosur në kokë zëvendës kryetarin e qarkut Sisli të Stambollit, raporton sot Reuters duke u mbështetur në të dhënat e televizionit turk, NTV.

  Zyrtari i plagosur raportohet të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore.

  Nuk është e qartë ende nëse incidenti ka lidhje me grusht shtetin e dështuar të të premtës gjatë të cilit u ...

 • Koment: Sfida të reja para Turqisë pas dështimit të grushtit të shtetit

  18 Korrik, 2016

  Pas dështimit të revoltës, Turqia po kalon një test tjetër demokratik. Sa do të jetë i qendrueshëm solidariteti mes partive politike? Masat e tjera të rrepta japin shkas serioz për shqetësim, mendon Seda Serdar.

  turqiaMijëra vetë dolën në rrugët e Turqisë të shtunën në mbrëmje pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti vetëm një ditë më parë. Njerëzit, të cilëve ...

 • Gulen mohon përfshirjen në puçin ushtarak

  18 Korrik, 2016

  GulenImami Fethullah Gulen foli dje për mediat nga shtëpia e tij në Pensilvani të Shteteve të Bashkuara, duke hedhur poshtë akuzat e Presidentit Erdogan për përfshirje në puçin ushtarak. Ai dënoi me forcë përpjekjet për rrëzimin e qeverisë turke dhe tha se nuk ka dijeni nëse mbështetës të tij u përfshinë në puçin ushtarak.

  Kleriku mysliman 75-vjeçar, Fethullah Gulen, vendosi ...

 • Kush qëndron pas përpjekjes për puç?

  17 Korrik, 2016

  funerali turqiFunerali i një të vrari gjatë kaosit në Turqi.

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dhe ata që e rrethojnë atë kanë fajësuar një “shtet në hije” për grushtshtetin e dështuar në Turqi.

  Nëse kjo gjuhë e koduar mund të jetë konfuze për njerëzit jashtë Turqisë, ajo i dedikohet liderit fetar turk, Fethullah Gulen, 75 vjeç, i cili ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"