LAJMET NGA BOTA

 • Donald Trump dhe politika e jashtme e presidentit Obama

  19 Janar, 2017

  obama be trumpNdërkohë që Presidenti amerikan Barak Obama përgatitet të largohet nga Shtëpia e Bardhë, kritikët dhe mbështetësit e tij janë dakord se politika e tij e jashtme është shoqëruar me ulje dhe ngritje, duke filluar nga vrasja e udhëheqësit të al-Kaidës Osama bin Laden deri tek dobësia e tij përballë trazirave dhe dhunës në shumë pjesë të botës, ...

 • Nënpresidenti Biden paralajmëron për ndërhyrje ruse në zgjedhjet evropiane

  18 Janar, 2017

  BidenNënpresidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi të mërkurën vendet evropiane se Rusia do të përpiqet të ndikojë në zgjedhjet e tyre, në të njëjtën mënyrë që siç thonë agjencitë amerikane të zbulimit, se Moska ndërhyri në zgjedhjet e nëntorit, të cilat i fitoi Donald Trumpi.

  “Ndërsa shumë vende evropiane bëhen gati të mbajnë zgjedhje këtë vit, duhet të parashikojmë përpjekje të ...

 • Dodik kundërshton sanksionet amerikane kundër tij

  18 Janar, 2017

  dodiq1Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Milorad Dodik

  Lideri nacionalist serb i Bosnjës dhe Hercegovinës, Milorad Dodik ka kundërshtuar sanksionet amerikane kundët tij, ndërsa i ka bërë thirrje qeverisë së Bosnjës që ta shpallë ambasadoren amerikane në Sarajevë si person të padëshiruar.

  Departamenti amerikan i Thesarit ka njoftuar më 17 janar se ka vendosur sanksione kundër Millorad Dodik, duke ...

 • SHBA sanksione ndaj udhëheqësit serb të Bosnjes

  18 Janar, 2017

  dodiqFILE – Milorad Dodik, leader of Alliance of Independent Social Democrats party (SNSD), waits for the congress of his party in East Sarajevo, April 25, 2015.

  Departamenti amerikan i Thesarit vendosi sanksione financiare ndaj udhëheqësit nacionalist të serbëve të Bosnjes Milorad Dodik, për shkak të rolit të tij aktiv, për të penguar marrëveshjet e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, që ...

 • Oxfam: Tetë miliarderë zotërojnë pasuri aq sa gjysma e popullsisë së botës

  18 Janar, 2017

  varferiaTetë biznesmenët më të pasur në botë zotërojnë sipas organizatës humanitare Oxfam po aq para sa gjysma e popullsisë së botës, pra 3.6 miliardë vetë.

  Në raportin e saj organizata  Oxfam bën  thirrje për një ndreqje të asaj që përshkruhet  si një deformim ekonomik, i cili u lejon tetë miliarderëve të zotërojnë pasuri aq sa gjysma e popullsisë së botës ...

 • Mikesha më e mirë dhe më e afërt, por ….

  18 Janar, 2017

  Theresa MayRreth gjysmë viti pas referendumit për Brexit-in, Theresa May flet për planet e saj për tërheqjen nga BE-ja.

  Kryeministrja britanike Theresa May sqaroi përpara kamerave në Londër pozicionin e qeverisë së saj në lidhje me Brexit-in. Britania e Madhe nuk do të dalë vetëm nga BE-ja, por edhe nga tregu i brendshëm evropian dhe nga Gjykata Evropiane. Në vend ...

 • Evropa përballë presidentit të ri amerikan

  18 Janar, 2017

  euQeveritë e vendeve europiane sot po përpiqen të kuptojnë domethënien e komenteve që bëri presidenti i zgjedhur amerikan në një intervistë gjatë fundjavës me dy gazeta europiane. Pikëpyetja e tyre është në se komentet e zotit Trump do të përkthehen në politika të reja ndaj alenatëve.

  Udhëheqësit Europianë patën shpresuar se me afrimin e inaugurimit të presidentit të ri amerikan, ...

 • Trumpi dhe Evropa – ç’duhet të presin BE-ja dhe Gjermania?

  18 Janar, 2017

  trumpPër disa ditë Donald Trumpi do të jetë presidenti i 45-të i SHBA. Si mendon Trumpi për BE, Gjermaninë dhe marrëdhëniet transatlantike?

  Bashkimi Evropian është për Gjermaninë një mjet për qëllimet e saj; NATO-ja “e vjetëruar”: intervista e Donald Trumpit dhënë gazetës gjermane “Bild”, ka shkaktuar habi dhe indinjatë.

  Edhe pse Donald Trumpi nuk është ende president shumë nga deklaratat e ...

 • Lavrov: Në Ballkan po rriten tensionet

  17 Janar, 2017

  Shqiptarët nuk duhet të jenë prezentë në zonat e banuara me serbë. Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov komenton në një konferencë shtypi zhvillimet në Ballkan.

  LavrovLavrov u shpreh se në Ballkan po rriten fuqishëm tensionet dhe se Bashkimi Europian duhet të ndërhyjë për të ndihmuar në deeskalimin e situatës atje. Kështu theksoi ministri i Jashtëm rus, të martën (17.01) ...

 • Shtypi gjerman: Dy fytyra të Vuçiqit

  17 Janar, 2017

  Mediat gjermane shkruajnë sot për tendosjet në raportet mes Kosovës dhe Serbisë, për shkak të trenit. Vuçiqi po tregon disa fytyra…

  shtypi gjermanGazetari i të përditshmes “Frankfurter allgeimeine Zeitung” Michael Martens shkruan për “Dramën hekurudhore në Kosovë”, me fjalët se “disa trena e arrijnë qëllimin e vet edhe pa arritur në destinacionin e parashikuar”. Pas incidentit me trenin, në Beograd ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"