LAJMET NGA BOTA

 • Aleksandër Vuçiç kryeson në zgjedhjet presidenciale serbe

  2 Prill, 2017

  VucicProjeksionet e para pas përfundimit të zgjedhjeve në Serbi e nxjerrin kryeministrin Aleksandër Vucic, fitues të tyre me rreth 58 për qind të votave.

  I dyti pas tij radhitet kandidati opozitar Sasha Jankoviç, ish Avokat i Popullit të në Serbi që ka fituar 14 për qind të votave, sipas grupit vëzhgues Ipsos.

  Serbët hodhën të dielën votën e tyre për të ...

 • NATO: Tillerson kërkon premtime konkrete

  31 Mars, 2017

  SHBA vazhdojnë të kërkojnë angazhim më të madh të evropianëve në NATO. Gjermania pohon se duhet të merren parasysh edhe kritere të tjera.

  tillersonNë takimin e tij të parë me homologët në NATO, ministri i Jashtëm amerikan Rex Tillerson tha atë që edhe është pritur: Ai siguroi se Presidenti Donald Trump do të plotësojë obligimet ndaj NATO-s. Por Tillerson kërkoi nga ...

 • SHBA, rritet përdorimi i heroinës mes të rinjëve të bardhë

  31 Mars, 2017

  HeroinNë Shtetet e Bashkuara, mes rritjes së krizës së përdorimit të ilaçeve kundër dhimbjeve, si OxyContin, të njohur edhe si opioide, një studim i ri ve në dukje se është rritur edhe përdorimi i heroinës mes të rinjëve të bardhë.

  Sipas studiuesve në Universitetin Kolumbia, “Pjesa e amerikanëve që përdor heroinë është pesëfishuar në dekadën e fundit, ndërsa numri i ...

 • Serbi: Putini është pajtuar të dërgojë sasi të madhe armësh në Ballkan

  29 Mars, 2017

  tanku rusPresidenti rus, Vladimir Putin, është zotuar të nënshkruajë dërgimin e avionëve ushtarakë, tankeve dhe automjeteve të blinduara në Serbi, tha ministri serb i Mbrojtjes, në një veprim që mund të përkeqësojë tensionet me fqinjët dhe të nxisë një garë armatimi në rajonin e lodhur nga luftërat.

  Ministri Zoran Gjorgjeviç, tha se Putini është pajtuar për dërgesën gatë vizitës së ...

 • Protestat në Rusi, komentojnë analistët

  28 Mars, 2017

  protesa putinTë hënën një gjykatë në Rusi dënoi udhëheqësin e opozitës dhe blogerin e anti-korrupsionit, Alexei Navalny me pesëmbëdhjetë ditë burg për rezistencë ndaj policisë dhe me një gjobë prej 20.000 rublash, rreth 350 dollarë amerikanë, për organizim të protestave masive në Moskë.

  Alexei Navalny i hodhi poshtë pretendimet zyrtare se protesta e mbajtur të dielën pasdite, ishte e paligjshme.

  “Në ...

 • Sa do të kushtojë dalja e Britanisë së Madhe nga BE?

  28 Mars, 2017

  BM BETheresa May do të paraqesë zyrtarisht të mërkurën kërkesën për daljen e Britanisë së Madhe. Ditë historike, sepse është hera e parë që një vend shpall dëshirën për të dalë nga BE.

  Pas kësaj do të nisin negociatat për daljen nga Bashkimi Evropian midis Britanisë së Madhe dhe 27 shteteve anëtare, të cilat është parashikuar të shtrihen në dy ...

 • Rusi: Me shkopinj gome kundër një opozite të rizgjuar

  28 Mars, 2017

  Aleksej NavalniAleksej Navalni bëri thirrje për protestë dhe kudo erdhën para së gjithash rusë të rinj. Në Moskë policia e shpërndau me dhunë demonstratën. Jo sinjal i mirë për zgjedhjet presidenciale 2018, mendon Hermann Krause.

  Pas një pushimi katërvjeçar opozita në Rusi është rikthyer. Në Moskë, dhjetëra mijëra vetë dolën në rrugë. Ndoshta ky ishte fillimi i një lëvizjeje të ...

 • Presidenti Trump nënshkruan urdhërin ekzekutiv për mjedisin

  28 Mars, 2017

  trapiPresidenti Donald Trump nënshkroi të martën pasdite një urdhër ekzekutiv për mjedisin, që ndryshon rregulloret për mjedisin të nënshkruara gjatë administratës së ish presidentit Obama. Ky hap po e rindez debatin dy partiak lidhur me ndikimin e aktivitetit njerëzor tek klima në Tokë, dhe shton shqetësimin për prishjen e një numri traktatesh botërore të klimës.

  “Ne do t’u kthejmë punën ...

 • Trump pritet të ndryshojë rregullat mjedisore

  27 Mars, 2017

  EnviromentZyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thonë se presidenti Donald Trump do të nënshkruajë të martën urdhëra ekzekutive për të ndryshuar rregulloret për mjedisin të firmosura gjatë administratës së ish presidentit Obama.

  Kjo pritet të rindezë debatin shumë të ngarkuar mes palëve, mbi ndikimin që ka aktiviteti njerëzor tek klima. Kjo përplasje po thellon shqetësimet se dekada të tëra përpjekjesh për ...

 • Në ç’drejtim do të shkojë Bullgaria?

  27 Mars, 2017

  votaGERB, e ish-kryeministrit Boiko Borissov, fiton zgjedhjet në Bullgari. Por krijimi i qeverisë do të jetë i vështirë.

  Zgjedhjet e parakohshme në Bullgari ngrenë tri pyetje: a do të ketë Bullgaria më në fund një qeveri stabile? A do t’u mbetet besnike vlerave euroatlantike apo do të afrohet me Rusinë? Si dhe kush do të dominojë qeverinë e re dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"