LAJMET NGA BOTA

 • ISIS dyshohet të ketë përdorur armë kimike

  14 Gusht, 2015

  SHBA po heton nëse ISIS ka armë kimike

  armet kimikeShtetet e Bashkuara thonë se po shqyrtojnë nëse militantët e grupit Shteti Islamik përdorën armë kimike gjatë një sulmi këtë javë ndaj luftëtarëve kurdë në Irak, siç është njoftuar nga zyrtarët gjermanë.

   

  Ministria gjermane e Mbrojtjes, e cila po stërvit kurdët, tha se rreth 60 luftëtarë Peshmerga pësuan lëndime nga armë kimike ...

 • “A jemi këtu në Gjermani?”

  13 Gusht, 2015

  refugjatetPër shumë refugjatë rruga e legalizimit fillon në stacionin e Rosenheim-it. Çdo ditë policia kap aty njerëz, që kanë ikur nga lufta dhe dhuna. Kate Brady ishte në Rosenheim.

  Ndërsa treni Eurocity hyn në stacion, rreth 20 policë veshin shpejt dorashkat e gomës. Është shumë vapë në këtë ditë vere në Bavari. Duket se si djersijnë nën uniformën dhe jelekun. ...

 • Grupi egjiptian merr përgjegjësinë për ekzekutimin e kroatit

  12 Gusht, 2015

  isis kroatiNjë grup egjiptian që ka lidhje me Shtetin Islamik mori sot përgjegjësinë për ekzekutimin e një shtetasi kroat të rrëmbyer muajin e kaluar.

  Organizata ekstremiste publikoi përmes një mesazhi elektronik një fotografi ku thotë se duket ekzekutimi me prerje koke.

  Agjencia kroate e lajmeve HINA tha se nuk mund të konfirmonte nëse Tomislav Salopek, një 30-vjeçar i martuar, baba i ...

 • Mirësevini në normalitet, Google!

  12 Gusht, 2015

  Google do të quhet Alphabet. Vetëm ndryshim emri, apo fshihet më shumë pas tij? Koncerni, që dominon jetën tonë digjitale, bëhet pak më normal. Më shumë jo, mendon Henrik Bëhme.

  google alphabetTani merrni të gjithë frymë thellë. Jo se gjatë natës është krijuar një botë e re. Edhe pse u ndje një dridhje në këtë, uh internet, ndërsa evropiani normal ...

 • Google alfabetizohet

  11 Gusht, 2015

  Një koncern ndahet nga disa degë të dhe krijon firma-bijë – duke i bashkuar të gjithë nën një emër të ri – një procedurë normale. Por kur ndryshimet i bën Google-i – bota mban vesh.

  google“Google nuk është një firmë konvencionale. Dhe nuk duam të bëhemi të tillë.” Me këtë fjali themeluesi i firmës, Larry Page kumton reformën radikale në ...

 • Turqi, incidente me armë, sulmohet edhe konsullata e SHBA

  10 Gusht, 2015

  sulmet ne turqiNë Turqi, një seri sulmesh që ndodhën sot kishin në shënjestër policët dhe ushtarët, duke lënë disa të vdekur. Një tjetër incident kishte si objektiv konsullatën amerikane në Stamboll. Konsullata u qëllua me armë nga dy gra, të cilat arritën të ikin nga vendi i ngjarjes pasi policia u kundërpërgjigj, por më vonë njëra prej tyre u ...

 • Samiti për azilantët në shtator

  10 Gusht, 2015

  azilantetNisur prej valës së madhe të refugjatëve në Gjermani ndaj politikës po rritet presioni për të vepruar. Prandaj samiti i planifikuar për azilin do të zhvillohet përpara parashikimeve, pra më 9 shtator.

  Gazeta “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS), e cila i referohet për këtë njoftim zyrës së Kancelares, njofton se fillimisht ky samit mes qeverisë federale dhe atyre të landeve qe ...

 • Astronautët trajnohen në thellësitë e ujit

  10 Gusht, 2015

  AstronautetMisionet e njeriut në hapësirën e thellë janë ende larg, por agjencitë e hapsirës po testojnë procedurat, paisjet dhe qendrueshmërinë e njeriut për të vepruar në kushte ekstreme. Grupe të vogla astronautësh po trajnohen në një laborator nënujor në brigjet jugore të Floridës, duke simuluar misione të së ardhmes në hapësirën e largët.

  Në parapërgatitjet për misionet e planifikuara në ...

 • A ka marrë vërtet fund procesi i paqes në Turqi?

  29 Korrik, 2015

  Të gjitha lajmet flasin për dështimin e procesit të paqes mes Turqisë dhe PKK-së. Seda Serdar pyet a është kjo e vërtetë?

  xhamia turqiaPara sulmit në Suruç, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e Turqisë (AKP) kishte filluar negociatat për koalicion me të gjitha partitë politike. Por Suruç ndryshoi gjithçka. Papritmas të gjithë sytë u përqendruan në Turqi në mënyrë aktive ...

 • Doktrina e re detare e Rusisë

  29 Korrik, 2015

  Një doktrinë e re detare synon të tregojë forcën ushtarake të Rusisë. Kjo u bën përshtypje mjaft rusëve. Por korrespondenti i DW-së Juri Resheto dyshon tek realizimi i këtij projekti ambicioz.

  armia ruse“Po erdhën ushtarët më fshih nën tryezë, mami!” – i lutesha nënës sime kur isha pesë vjeç. Ishin vitet shtatëdhjetë dhe unë jetoja në BRSS, në mes të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"