LAJMET NGA BOTA

 • Turqia varet nga Gjermania

  8 Mars, 2017

  flamuri gjerman turkTurqia është shumë më e varur ekonomisht nga Gjermania se anasjelltas. Presidenti Erdogan luan me zjarrin, kur e shan Gjermaninë, sepse realisht Turqia është ajo që varet shumë nga ky vend. Një vështrim në ekonomi.

  Zënkat e Erdoganit me gjemanët janë një shembull klasik i prerjes së degës ku je ulur! Shumë komentatorë thonë se Gjermania dhe i ...

 • Ballkani mbetet “fuçi baruti”

  7 Mars, 2017

  MogheriniMinistrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë debatuar për gjendjen në Ballkanin Perëndimor. Perspektiva e anëtarësimit mbetet e hapur, por problemet edhe më tej janë shumë të mëdha.

  “Bashkimi Evropian duhet të angazhohet më shumë në Ballkanin Perëndimor!” Ky ishte mesazhi kryesor i takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE në drejtim të Sarajevës, Tiranës, Prishtinës, Beogradit, ...

 • SHBA, Marijuana përballë ligjit federal dhe ligjit shtetëror

  7 Mars, 2017

  MarihuanaMarihuana, e njohur gjithashtu me emrin kanabis, është tani e ligjshme në 28 shtete amerikane për përdorim mjekësor. Në disa edhe për qëllim argëtimi. Nga të gjitha këto shtete, katër e legalizuan marihuanën jo më larg se nëntorin e kaluar. Ndërsa mbështetja e publikut për marihuanën rritet, në rritje është edhe industria shumëmiliardëshe e kanabisit të ligjshëm. Ndonëse marihuana ...

 • Koncerni Peugeot Citroën blen Opelin

  6 Mars, 2017

  OpelMe blerjen e Opelit, koncerni PSA Peugeot Citroën synon të rrisë produktivitetin.

  Koncerni  francez PSA Peugeot Citroën bleu koncernin Opel duke krijuar në këtë mënyrë një gjigant të ri në sektorin e prodhimit të automjeteve.

  Blerja kushtroi 1.3 miliardë euro. Koncerni i ri do të jetë koncerni automobilistik i dyti më i madh në Evropë.

  Shefi i koncernit francez PSA Carlos Tavares ...

 • Prodhimet në Lindje me cilësi më të dobët?

  3 Mars, 2017

  NugatProdhimet që shiten në Perëndim e Lindje nuk kanë të njëjtin kualitet, protestojnë përfaqësuesit e grupit të Vishegradit. P.sh. Nugat ka më shumë kakao në Gjermani se në Poloni. Prodhime pa cilësi shiten edhe në Ballkan.

  A jemi ne fusha depozitimi të plehrave të Evropës? Pse tek ne shiten mallra me kualitet më të dobët se në Gjermani apo Austri? ...

 • Mogherini: Bojkoti i parlamentit, vonon integrimin

  3 Mars, 2017

  Mogherini1“Bojkoti i parlamentit do të thotë bllokim i krijimit të Komisionit për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe de facto ndal progresin drejt Bashkimit europian dhe kjo në një moment kur vendi ka mundësinë e vërtetë që të ecë përpara në rrugën drejt BE. Ky është një mesazh që e kam përcjell fare qartë”, deklaroi sot në mbrëmje në ...

 • Mogherini përballë thirrjeve proruse në Serbi

  3 Mars, 2017

  MogheriniShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i bëri thirrje Serbisë të premten që të qëndrojë në orientimin e saj drejt integrimeve evropiane, në një fjalim në parlamentin serb që pengua nga brohoritjet pro ruse të deputeteve radikal.

  Thirrjet “Serbia, Rusia, nuk na duhet Bashkimi Evropian” shoqëruan fjalimin e zonjës Mogherini, ndërsa disa deputetë po mbanin edhe ...

 • Rusia përpiqet të rrisë influencën në Ballkan

  3 Mars, 2017

  Lavrov VucicKryeministri i Serbisë Aleksander Vuçiç siguroi zyrtarët e BE që po vizitonin dje Beogradin se vendi i tij mbetet i përkushtuar për anëtarësim në bllokun evropian, por ai paralajmëroi se serbët duan të vazhdonë lidhjet tradicionale edhe “me miqtë e Lindjes”.

  Në muajt e fundit, aleatët e Serbisë në Kremlin kanë qenë më aktivë, thonë zyrtarët dhe analistët perëndimorë. ...

 • Zbulim i ri: jeta në Tokë mund të jetë mbi 4 miliardë vjeçare

  3 Mars, 2017

  TokaDisa mikrofosile të gjetura kohët e fundit në Kanada, mendohet se janë fosilet më të lashta të gjetura deri më sot në Tokë dhe ato mund shërbejnë si provë se jeta në planetin tonë ka filluar më tepër se 4 miliardë vjet më parë. Ky përfundim i një studimi të ri është botuar në revistën “Nature”.

  Shkencëtarët nuk qenë të ...

 • Coats: Rusia, kërcënimi më i madh për Amerikën

  1 Mars, 2017

  Dan CoatsDirector of National Intelligence-designate Dan Coats is sworn-in on Capitol Hill in Washington, Feb. 28, 2017, at his confirmation hearing before the Senate Intelligence Committee. in Washington.

  Kandidati i zgjedhur nga Presidenti Donald Trump për të drejtuar Agjencinë Kombëtare të Zbulimit, ish Senatori Dan Coats, tha se Rusia është kërcënimi më i madh për Amerikën. Këto komente ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"