LAJMET NGA BOTA

 • Studim: Kompiuterat në klasë dëmtojnë mësimin

  17 Dhjetor, 2016

  kompjuterVetëm me disa klikime në tastierë, interneti do të revolucionarizojë arsimin dhe marrjen e dijes. Ky ishte premtimi që shoqëroi në fillim masivizimin e internetit. Por një studim i ri tregon se prezenca e internetit në klasë shoqërohet me rezultate më të ulëta në provime.

  Shkencëtarët e Universitetit Shtetëror në Miçigan kanë botuar një studim të ri në revistën psikologjike ...

 • Alepo, pezullohet evakuimi i popullsisë civile

  16 Dhjetor, 2016

  alepoEvakuimi i popullsisë në Alepo është ndërprerë, duke lënë mijëra njerëz të bllokuar. Sipas njoftimeve, sot u dëgjuan shpërthime pranë autokolonave që transportojnë njerëzit nga ai qytet. Media shtetërore në Siri njoftoi se rebelët kanë shkelur marrëveshjen e armëpushimit me qeverinë, gjë që kundërshtohet si e pavërtetë nga ana e rebelëve. Nuk është e qartë se kur do të ...

 • Industria e naftës në vështirësi

  15 Dhjetor, 2016

  deve-naftaÇmimi i naftës ra sërish pas një ngritjeje që pësoi pak kohë më parë me 56 dollarë për fuçi, më i lartë në 18 muaj. Çmimi u rrit kur Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës OPEK, arriti një marrëveshje me vendet jo anëtare për të ulur prodhimin, si masë parandaluese për mbiprodhimin në shkallë botërore.

  Por çmimi ra përsëri të ...

 • Rifillojnë luftimet në Aleppo – shtyhet evakuimi

  14 Dhjetor, 2016

  aleppoNë Aleppo rifilluan sot luftime të ashpëra, ndërsa palët e përfshira në konflikt fajësuan njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit. Grupi Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut tha se të mërkurën rifilluan sulme ajrore në zonat e qytetit që kanë mbetur nën kontrollin e forcave rebele që prej katër vjetësh, në fillim të konfliktit:

  Rusia fajësoi luftëtarët e opozitës për ...

 • Bie përdorimi i drogës mes adoleshentëve amerikanë

  14 Dhjetor, 2016

  drogaSipas një sondazhi të publikuar rishtazi, adoleshentët amerikanë po përdorin më pak drogë të ndaluar dhe më pak alkool.

  Rezultatet e sondazhit trejojnë një rënie afatgjatë dhe të vazhdueshme të përdorimit të shumë substancave të paligjshme, përfshi marijuanën, alkoolin, duhanin dhe disa barna me recetë.

  Anketa vjetore “Monitorimi i së Ardhmes”, financohet nga Instituti Kombëtar kundër Abuzimin me Drogën, pjesë e ...

 • Serbia zë vendin e dytë në botë për nga numri i armëve ilegale

  13 Dhjetor, 2016

  serbiaNë botë vetëm shtetasit e SHBA kanë më shumë armë se qytetarët e Serbisë. Me dekada të tëra Serbia është e paaftë për ta zgjidhur këtë problem.

  „Si mendon, prej nga më erdhi pistoleta në shtëpi? Ku di unë, ka ardhur disi, nga lufta. Babai ka qenë ushtar dhe ia kanë dhuruar. Nuk ka pasur leje, por në ato vite ...

 • Marrëveshje për evakuim në Aleppo

  13 Dhjetor, 2016

  alepoLuftëtarët rebelë dhe qeveria siriane, kanë arritur një marrëveshje për të lejuar evakuimin e civilëve dhe luftëtarëve të opozitës nga Aleppo, sipas një zëdhënësi të kryengritësve. Një zëdhënës i grupit Nour el-Din el-Zinki, Yasser al-Youssef i tha AFP-së se marrëveshja për të cilën ai tha se ishte ndërmjetësuar nga Rusia dhe Turqia, do të hynte në fuqi “brenda disa ...

 • Sekretet e suksesit në Luginën Silikon, Kaliforni

  13 Dhjetor, 2016

  silicon-valley-googleProfesionistë, sipërmarrës dhe studentë nga e gjithë bota shkojnë në Luginën Silikon “Silicon Valley” për të mësuar sekretet e suksesit të kompanive teknologjike amerikane. Korrespondenti i shërbimit indonezian të Zërit të Amerikës Vina Mubtadi na tregon se si të ndjekim shëmbullin e tyre.

  Prej kohësh, Lugina Silikon dhe zona e gjirit të San Françiskos njihen si drejtuesit e teknologjisë dhe ...

 • Lavrov, Kremlini i gatshëm të mbështesë mundësitë mbrojtëse të Serbisë

  12 Dhjetor, 2016

  lavrovMinistri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, tha se Kremlini është i gatshëm të mbështesë mundësitë mbrojtëse të Serbisë. Ministri Lavrov po qëndron për një vizitë dyditëshe në Serbi në kuadër të së cilës do të marrë pjesë në takimin e Organizatës për bashkëpunim të Detit të Zi, që kryesohet nga Serbia, Anëtare e kësaj organizate është edhe Shqipëria.

  Komentet e ...

 • Aplikacionet dhe mbrojtjen e informacionit të përdoruesve

  12 Dhjetor, 2016

  aplikacionetAplikacionet më të përdorshme për shkëmbim mesazhesh dështojnë në mbrojtjen e informacionit të përdoruesve

  Sipas organizatës “Amnesty International”, aplikacionet më të përhapura për të komunikuar nuk ofrojnë mbrojtjen e duhur të informacioneve dhe privatësisë. Skype-i dhe Snapchat-i janë në mesin e emrave të njohur që kritikohen për probleme me sigurinë e informacioneve të përdoruesve të tyre.

  “Amnesty International” analizoi 11 aplikacione ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"