LAJMET NGA BOTA

 • Mashtrimet gjatë blerjeve në internet

  30 Nentor, 2016

  blerje-ne-internetFederata Kombëtare e Shitjeve me pakicë ((NRF)) përcjell lajme të mira dhe të këqia për blerësit. Lajm i mirë: priten ulje të mëdha të çmimeve për produktet elektronike dhe artikujt e veshmbathjes me rastin e festave të fundvitit. Lajmi i keq: vjedhësit do të shkojnë online për të shfrytëzuar rastin.

  Është bërë pjesë tradite pas festës së Falenderimeve – radhë ...

 • Francois Fillon si kandidati i dëshiruar i Putinit?

  30 Nentor, 2016

  Për politikanin konservator Francois Fillon thuhet, se ka një raport të ngushtë me Putinin. Ekspertët shpjegojnë për DW arsyet.

  putin-francoisJo entuziazëm e megjithatë gëzimi ndihet. Në Rusi fitorja e ish-kryeministrit të Francës Francois Fillon në zgjedhejt paraprake presidenciale të konservatorëve ka pasur jehonë pozitive. Agjencia më e madhe shtetërore e lajmeve Ria Novosti e përshkruan atë si “një ndër kandidatët ...

 • Përftimi i energjisë elektrike nga valët e oqeanit

  29 Nentor, 2016

  inovationDy inxhinerë nga Oregoni janë fituesit e çmimit të parë që dha Departamenti amerikan i Energjisë në konkursin për ndërtimin e pajisjeve që kthejnë energjinë e valëve të detit në energji elektrike. Firma e tyre e vogël, “Aqua Harmonics”, do të marrë 1.5 milionë dollarë për projektimin e një pajisjeje që mund të gjenerojë energji në mënyrë të efektshme ...

 • Një universitet i veçantë në Luginën e Silikonit

  29 Nentor, 2016

  silicon-valleyShumica e sipërmarrësve të ardhshëm në fillim frekuentojnë universitetin, pastaj bëjnë masterin për biznes. Por në Luginën e Silikonit, ku inovacionet inkurajohen, ekziston një shkollë vetëm për sipërmarrësit. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Elizabeth Lee e cila ishte në Luginën e Silikonit, thotë se shkolla përdor metoda të pazakonta të mësimdhënies.

  Shumica e studentëve nuk e dinin se hapi i ...

 • Fidel Castro – Heroi e diktatori i Kubës ndërroi jetë

  27 Nentor, 2016

  Udhëheqësi kubanez, i njohur si “Máximo líder”, Fidel Castro – ndërroi jetë. Trashëgimia e tij është mjaft e kontestuar. 49 vite qëndroi Fidel Castro në pushtet deri në dorëzimin e tij tek vëllai, Raul Castro.

  kastroFidel Castro mund të mbante fjalime disaorëshe, ai ishte një revolucionar karizmatik që mund t’i mbante të ngujuar spektatorët për orë të tëra, një njeri ...

 • Erdogan Europës: Do të hapim kufijtë për refugjatët

  27 Nentor, 2016

  Pas vendimit të Parlamentit Europian për ngrirjen e negociatave me Turqinë, presidenti turk, Erdogan kërcënon me hapjen e kufijve për refugjatët.

  erdoganDo të hapim kufijtë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip, po qe se Europa vazhdon të na kërcënojë. Por është vetë Erdogan që ka kërcënuar Bashkimin Europian me prishjen e marrëveshjes për refugjatët. “Po qe se shkoni më larg, ...

 • Diagnostikimi i sëmundjeve të rralla me sistemin “Watson”

  24 Nentor, 2016

  sistemi-watson-ibmSistemi kompjuterik Watson i kompanisë IBM, po përdoret tani në projekte të ndryshme, në shëndetësi, arsim dhe për krijimin e recetave të reja. Së shpejti, sistemi Watson do të përdoret për të ndihmuar mjekët të diagnostikojnë sëmundje të rralla. Watson është në gjendje të analizojë me shpejtësi sasi të mëdha të dhënash dhe mund t’u përgjigjet pyetjeve të ndërlikuara.

  Në ...

 • Përparimet teknologjike tek automjetet

  24 Nentor, 2016

  teknologjia-automjeteProdhuesit e automjeteve kanë nxjerrë mësime nga përvoja e kompanive që prodhojnë celularë dhe po i pajisin makinat e reja me kapacitete të ndryshme që aktivizohen me një të prekur. Korrespondentja Tina Trinh ishte në panairin e automjeteve në Nju Jork dhe na dërgoi kronikën:

  Sot të gjithë ne shpenzojmë shumë kohë me celularë. Prodhuesit e automjeteve e kanë vënë ...

 • Stoltenberg: Keqardhje për viktimat e bombardimeve më 1999

  23 Nentor, 2016

  vucic-stoltenbergSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të mërkurën se beson në bashkëpunimin ndërmjet NATO-s dhe Serbisë në përballjen me sfidat e përbashkëta të sigurisë, duke respektuar qëndrimin e saj për paanësi ushtarake.

  Pas takimit më kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiç në Bruksel ai tha se Serbia është pjesë e familjes evropiane me të cilën ndahen vlera të përbashkëta të ...

 • Putin: Rusia mund të marrë masa ndaj zgjerimit të NATO-s

  22 Nentor, 2016

  putinPresidenti Vladimir Putin thotë se Rusia do të ndërmarrë masa për t’iu përgjigjur zgjerimit të NATO-s në vende kufitare me Rusinë.

  Në komente të bëra për një dokumentar të realizuar nga kineasti amerikan Oliver Stone, i cili transmetohet këtë javë nga televizioni rus REN-TV, zoti Putin aludon se aneksimin i Krimesë u nxit nga shqetësimet për fatin e Sevastopolit ku ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"