LAJMET NGA BOTA

 • Shërbim i ri me taksi në SHBA

  9 Qershor, 2015

  taxiKëtu në Shtetet e Bashkuara, një program i ri që përdoret në telefonat inteligjent ka në plan të sfidojë kompanitë e taksive si Uber dhe Lyft, duke u dhënë mundësinë përdoruesve të bëjnë ofertë për çmimin që do të paguajnë për udhëtimin. Firma e re, e quajtur “Opoli”, me qendër në Los Anxhelos, ka premtuar gjithashtu se do t’i ...

 • Më mirë të zjera se të pjekura

  9 Qershor, 2015

  Substanca kimike acrilamid nxit kancerin. Problemi është se ende ka shumë paqartësi, se cila është sasia që na dëmton?

  patae te skuquraSalsiçe, patate të skuqura apo patatina? Kush dëshiron të ushqehet shëndetshëm, preferon galetat apo peksimadhet. Por edhe në fetat e galetave e peksimadheve gjenden akrilamid (acrylamide), që është kancerogjen. Ky gjendet edhe tek kafja, paralajmëron Agjencia e BE-së për ...

 • Analizë e re për zbulimin e viruseve

  5 Qershor, 2015

  analiza e gjakutÇdo virus mund të zbulohet duke analizuar një pikë gjaku. Jessica Berman e Zërit të Amerikës njofton mbi një analizë të re që u tregon mjekëve historinë e infeksioneve virale në të kaluarën, që mund të sjellin sëmundje më serioze në të ardhmen.

   

  Analiza e re e gjakut, e quajtur VirScan, zbulon mbi 1000 variacione të ndryshme virale ...

 • Një metodë e re 3D për rigjenerimin e kockave

  4 Qershor, 2015

  kockat 3dSekretari amerikan i Shtetit, John Kerry theu këmbën në një aksident me biçikletë në Evropë gjatë fundjavës.

  Kryediplomati pritet ta marrë veten plotësisht. Por për t’u shëruar atij mund t’i duhet më shumë sesa ta vërë këmbën në allçi. Fraktura më të ndërlikuara mund të kenë nevojë vida metalike, shufra ose pllaka për të mbajtur kockën pa lëvizur.  Kur ...

 • Samiti G7: Idil alpin dhe politikë botërore

  4 Qershor, 2015

  Shkëlqim alpesh, wellness dhe kuzhinë e shijshme. Me shumë madhështi dhe luks pritet samiti i G7. Të fshehur në luginën e largët të Elmaut takohen të mëdhenjtë e politikës botërore. Por kjo nuk u pëlqen të gjithëve.

  Pallati Elmau G7Gjatë samitit G7 e tërë bota i ka sytë nga Bavaria. E thënë më saktë nga Elmau, një luginë e vogël ...

 • Blinken: 10 mijë militantë janë vrarë në fushatën kundër ISIS-it

  3 Qershor, 2015

  Zëvendës sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, tha se militantët kanë pësuar humbje që nga fillimi i fushatës në gusht të vitit të kaluar.

  BlinkenZëvendës sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se mbi 10 mijë militantë të grupit Shteti Islamik, janë vrarë gjatë fushatës kundër tij.

  Ai i bëri këto komente në një intervistë për median franceze, një ...

 • Jep dorëheheqjen Presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter

  3 Qershor, 2015

  BlatterSepp Blatter, president i federatës botërore të futbollit, FIFA dha sot papritur dorëheqjen në vorbullën e një skandali korrupsioni. Ai tha se FIFA ka nevojë për një “ristrukturim të thellë”.

  Blatter u rizgjodh për një mandat të pestë vetëm katër ditë më parë. Ai bëri thirrje për një një seancë të jashtëzakonshme të Kongresit të federatës së futbollit për të ...

 • Ilaçe të reja për trajtimin e kancerit

  3 Qershor, 2015

  kancerMjekët në Britani kanë përshëndetur rezultatet nga testimi i disa ilaçeve të reja për trajtimin e kancerit. Kanali televiziv britanik, Sky News njofton se gjatë provave, procesi i njohur si imuno-terapia që përdor sistemin imunitar për të sulmuar qelizat kanceroze, ishte i efektshëm në zvoglimin e tumorit.

  Gjatë një prove të drejtuar nga mjekët britanikë, procesi i njohur si imuno-terapia, ...

 • Tensione të reja në Republikën e Moldavisë

  2 Qershor, 2015

  Në Veri të Republikës së Moldavisë është parashikuar të mbahet një referendum për më shumë autonomi. Kjo inisiativë simbolizon tendencat separatiste në rritje dhe tensionet e reja në raportin e Moldavisë me Rusinë.

  MoldaviaNë 1 nëntor të këtij viti, qytetarët e Balti-t, qytetit të dytë për nga madhësia të Moldavisë do të marrin pjesë në një referendum për më shumë ...

 • Kinë: Mbytet një anije më qindra pasagjerë

  2 Qershor, 2015

  Anija u mbyt gjatë një udhëtimi në lumin Yangtze gjatë një stuhie që po pengon edhe përpjekjet e ekipeve të shpëtimit.

  familjaret e te mbyturve ne kineEkipet e shpëtimit në Kinë, vazhduan të martën kërkimet për të mbijetuar pasi që një anije me 450 pasagjerë u mbyt gjatë një stuhie në lumin Yangtze.

  Agjencia e lajmeve Xinhua, tha se vetëm 12 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"