LAJMET NGA BOTA

 • Tronditje financiare në bankën zvicerane Credit Suisse

  16 Mars, 2023

  Credit SuisseCredit Suisse, banka e dytë më e madhe zvicerane, e tronditur nga probleme financiare, do të huazojë miliarda nga Banka Kombëtare Zvicerane.

   

  Banka zvicerane Credit Suisse e cila ka probleme financiare do të marrë një hua deri në 50 miliardë franga (50.7 miliardë euro) nga Banka Qendrore e Zvicrës. Ky lajmi ndihmoi për qetësimin e tregjeve financiare.

  Banka zvicerane Vontobel tha ...

 • Zgjedhjet në Turqi: A do ta mbështesin kurdët Kilicdaroglun?

  16 Mars, 2023

  Kandidati i opozitës Kemal KilicdarogluNë zgjedhjet presidenciale të majit votat e kurdëve janë vendimtare. Shumë janë kundër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan. Po a do ta mbështesin kurdët kandidatin e opozitës Kemal Kilicdaroglu?

   

  Rreth 15 deri në 20 për qind e elektoratit në Turqi janë me origjinë kurde. Kjo i bën votat e kurdëve absolutisht të nevojshme për një fitore zgjedhore. ...

 • 20 vitet e sundimit të Erdoganit në Turqi

  15 Mars, 2023

  ErdoganPresidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili po kandidon për një mandat të tretë radhazi në zgjedhjet e majit, shënon të martën 20 vjet në pushtet. 69-vjeçari, i cili shërbeu si kryeministër nga viti 2003-2014 dhe më pas si president, filloi si një reformist që zgjeroi të drejtat dhe liritë, duke bërë të mundur që vendi i tij me ...

 • Lista e plotë e fituesve të çmimeve “Oscar 2023”!

  13 Mars, 2023

  OscarNjë natë e madhe u mbyll në Dolby Theatre të Los Anxhelosit me të gjithë fituesit e Oscar 2023, ku kryesoi filmi “Everything Everywhere All at Once”, me shtatë çmime.

   

  Në një ceremoni të drejtuar nga Jimmy Kimmel, shumë yje të botës së kinemasë u ngjitën në skenë për të dorëzuar statujat e arta te fituesit.

  Ju prezantojmë të gjithë triumfuesit ...

 • SHBA, masa për të shmangur pasojat pas falimentimit të bankës “Silicon Valley”

  13 Mars, 2023

  Silicon ValleyAutoritetet e Shteteve të Bashkuara po marrin masa urgjente për të forcuar besimin në sistemin bankar dhe për të shamgnur një krizë më të gjerë financiare, pas falimentimit të bankës “Silicon Valley”.

   

  Falimentimi i papritur i bankës “Silicon Valley” solli reagimin e menjëhershëm të autoriteteve amerikane, në kuadër të përpjekjeve për të shmangur përhapjen e pasojave të dështimit më ...

 • Luftime të ashpra në Bakhmut

  13 Mars, 2023

  BekhmutQyteti i Bakhmutit, në lindje të Ukrainës, u përfshi sot nga luftime të ashpra, ndërsa beteja disamujore për kontrollin e tij vazhdon.

   

  Ushtria e Ukrainës tha se po përdor artileri, tanke dhe armatime të tjera për të zmbrapsur përpjekjet ruse për të pushtuar qytetin.

  Sipas një vlerësimi të bërë së fundmi nga Ministria britanike e Mbrojtjes, grupi paraushtarak rus ‘Wagner’ kontrollon ...

 • Edukata bilinguale: Si rriten fëmijët mes dy ose më shumë gjuhëve

  13 Mars, 2023

  familje me 2 gjuheGjithnjë e më shumë fëmijë mësojnë dy ose më shumë gjuhë njëkohësisht. Si funksionon edukimi shumëgjuhësh, pse ai nuk varet nga strategjia perfekte dhe madje edhe përzierja e gjuhëve është e lejuar.

   

  Enrique dy vjeç e gjysmë është ulur në dyshemenë e dhomës së ndenjes, hunda e tij e vogël del mbi një libër me figura me ...

 • Diplomatët e dëbuar rusë gjejnë shtëpi në Beograd

  13 Mars, 2023

  Ambasada ruse BeogradNë muajt pas pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, vitin e kaluar, qindra diplomatë rusë u dëbuan nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Disa nga to përmendën dyshimet për spiunim si arsye për dëbimin e emisarëve.

  Së paku tre prej tyre u rishfaqën më pas si diplomatë të akredituar në Serbi – dy prej të cilëve kanë ...

 • Pas vrasjeve në Hamburg: Scholz bën fjalë për akt brutal dhune

  10 Mars, 2023

  policia HamburgPolicia i kategorizon si amok vrasjet në Hamburg në komunitetin “Dëshmitarët e Jehovait”. Hetimet ende vazhdojnë. Pas vrasjeve në Hamburg ka reaguar edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz.

   

  Tronditje në Gjermani pas vrasjeve në Hamburg. Mediat raportojnë për të paktën 7 të vdekur pas të shtënave në një kishë të “Dëshmitarëve të Jehovait” në në lagjen Altersdorf në Hamburg. Disa vetë janë plagosur ...

 • Sulme të forta ruse në shumë rajone në Ukrainë

  9 Mars, 2023

  sulmet ruseNë shumë rajone në Ukrainë natën e kaluar ka pasur ndërprerje të rrymës elektrike për shkak të sulmeve ruse, edhe në kryeqytetin Kiev. Në të gjithë Ukrainën janë dëgjuar sirenat e alarmit.

   

  Ushtria ruse ka sulmuar me raketa në shkallë të gjerë Ukrainën natën e së enjtes. Goditjet ruse janë përqëndruar në lindje, jug dhe perëndim të Ukrainës, edhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"