LAJMET NGA BOTA

 • Zemërimi rus ndaj anëtarësimit të Malit të Zi në Nato

  14 Nentor, 2016

  mali-i-ziNdërsa aleatët evropianë të Amerikës përpiqen të kuptojnë marrëdhëniet e tyre të ardhshme me Uashingtonin nën presidentin e zgjedhur Donald Trump, analistët thonë se aleanca e NATOs dhe Rusia janë përfshirë në një betejë gjithnjë e më të tensionuar për ndikim në shtetet e Ballkanit. Mali i Zi – ish pjesë e Serbisë derisa shpalli pavarësinë në vitin 2006 ...

 • Udhëtim Angli-Australi brenda katër orësh?

  14 Nentor, 2016

  aeroplani-raketeInxhinierët në Britani po punojnë për ndërtimin e një motori të avancuar për raketat, i cili një ditë mund të ndryshojë natyrën e udhëtimeve ajrore. Sipas parashikimeve, synimi është që pasagjerët të kryejnë një udhëtim nga Londra në Sidnej të Australisë brenda katër orësh. Teknologjia e re që po përdoret mund të bëjë të mundur një ditë që avionët ...

 • Pence merr drejtimin e procesit të transferimit të pushtetit

  11 Nentor, 2016

  penceSipas mjeteve amerikane të shtypit, nënpresidenti i zgjedhur, Mike Pence, do të marrë drejtimin e ekipit të transferimit të pushtetit të presidentit Donald Trump në vend të guvernatorit të Nju Xhersit, Chris Christie, i cili po drejtonte ekipin në fjalë.

  Gazeta New York Times njoftoi për ndryshimet duke cituar burimet pranë fushatës së zotit Trump. Njoftohet që presidenti i zgjedhur, ...

 • Vdes kantautori Leonard Cohen

  11 Nentor, 2016

  leonard-cohenDje vdiq në moshën 82-vjeçare Leonard Cohen, kantautori i njohur për zërin e tij bariton, të veçantë.

  Lajmin e njoftoi i biri, Adam, përmes një deklarate: “Babai im u nda nga jeta në paqe, në shtëpinë e tij në Los Anxhelos. Deri në momentet e fundit të jetës, ai vazhdoi të shkruante, me humorin e tij të veçantë,”- thuhet në ...

 • Presidenti Obama takohet me Presidentin e zgjedhur Donald Trump

  10 Nentor, 2016

  trump-obamaPresidenti amerikan Barack Obama thotë se pati një bisedë “të shkëlqyer” dhe “të gjithashme” me Donald Trumpin, në vizitën e parë të Presidentit të zgjedhur në Shtëpinë e Bardhë.

  Duke folur në Zyrën Ovale, zoti Obama theksoi se përparësia e tij numër 1, është transferimi i rregullt i pushtetit.

  Zoti Trump tha se e pret me kënaqësi bashkëpunimin me Presidentin Obama ...

 • Trump fitues i garës presidenciale

  9 Nentor, 2016

  trumpMiliarderi republikan Donald Trump është shpallur fitues i garës presidenciale në Shtetet e Bashkuara, duke arritur një fitore mahnitëse dhe të papritur ndaj kandidates demokrate, ish-sekretares së Shtetit, Hillary Clinton.

  Të gjitha agjencitë kryesore të lajmeve e deklaruan 70-vjeçarin Trump fitues të mërkurën herët në mëngjes pas konfirmimit se ai fitoi shtetin e rëndësishëm të Uiskonsënit, i cili i dha ...

 • Amerikanët votojnë në zgjedhjet presidenciale

  8 Nentor, 2016

  votimi-usaAmerikanët po votojnë të martën në gjithë vendin në zgjedhjet presidenciale, pas një fushate të gjatë dhe të ashpër, pas apeleve të fundit për votuesit të kandidates demokrate Hillary Clinton dhe atij republikan, Donald Trump.

  Zonja Clinton i quajti zgjedhjet “sfida e kohës sonë”, ndërsa zoti Trump deklaroi se “sot është dita jonë e Pavarësisë”. Ata folën në orët e ...

 • Orët e fundit para zgjedhjeve, gara zhvillohet e ngushtë

  7 Nentor, 2016

  clinton-trumpKur na ndajnë vetëm disa orë nga Dita e Zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, fushatat e republikanit Donald Trump dhe demokrates Hillary Clinton, janë duke shprehur besim dhe optimizëm lidhur me rezultatin e garës presidenciale të së martës. Siç njofton korrepondenti i Zërit të Amerikës Michael Bowman, edhe pse anketat më të fundit tregojnë se Hillary Clinton udhëheq garën ...

 • Clinton apo Trump?

  7 Nentor, 2016

  Shumë amerikanë ende kanë dilema edhe pak orë para zgjedhjeve për presidentin e SHBA-së ata nuk e kanë vendosur se kujt do t’ia japin votën.

  clinton-trupm“Unë e shoh atë (Clinton) dhe vërej një pakujdesi ekstreme. Ndërsa kur shoh tjetrin (Trump) e shoh “Miss Piggy”. Ajo ka përvojë, e ai tjetri do ndryshime.” Kështu e përshkruan dilemën e saj Virginia Lopez ...

 • Fushata presidenciale në ditët e fundit

  5 Nentor, 2016

  clinton-trumpMe vetëm tre ditë para se amerikanët të zgjedhin presidentin e ardhshëm, autoritetet federale po paralajmërojnë zyrtarët në Nju Jork, Teksas dhe Virxhinia për kërcënime të paspecifikuara nga al-Kaida.

  Autoritetet dërguan njoftime tek zyrtarët lokalë dhe shtetëror për t’i paralajmëruar rreth informacioneve të reja.

  Në Nju Jork, policia tha se po shqyrton kërcënimit duke zgjeruar forcën policore në maratonën vjetore që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"