LAJMET NGA BOTA

 • Kërkohen me urgjencë: infermierë të huaj!

  2 Qershor, 2015

  Ata vijnë nga Spanja, Polonia ose Kroacia, janë thuajse të gjithë të huaj dhe kërkohen me urgjencë në përkujdesjen shëndetësore. Por numri i tyre është i vogël. Fajin e mbajnë para së gjithash punëdhënësit gjermanë.

  infermiere te huajaSipërmarrjet gjermane e kanë të vështirë përshtatjen me tregun global të punës. Vërtet që ndalimi dikur i rreptë i kërkimit të punonjësve të ...

 • Dita ndërkombëtare pa duhan

  1 Qershor, 2015

  pa duhanDita ndërkombëtare Pa Duhan më 31 maj është një ditë për duhanpirësit për të menduar lidhur me zakonin e tyre – dhe për ta lënë atë të paktën për 24 orë. Por cilat janë disa prej strategjive që i ndihmojnë njerëzit ta lënë duhanin?

  Nuk është sekret se përdorimi i duhanit dëmton shëndetin. Por, shumica e njerëzve, e kanë ...

 • Rrëzimi i avionit MH17: Kremlini me gjasë fallsifikoi pamjet satelitore

  1 Qershor, 2015

  Manipulime si në filma me agjentë? Rusia bën përgjegjëse Ukrainën për rrëzimin e avionit të shoqërisë malajziane, MH17. Por sipas një analize të pavarur: Pamjet satelitore u manipuluan.

  pamje satelitoreQeveria ruse sipas të gjitha gjasave ka manipuluar pamjet satelitore që lidhen me rrëzimin e avionit MH17 në 17 korrik 2014 në lindje të Ukrainës, me qëllim që të provonte fajin ...

 • Lavrov kritikon BE-në

  1 Qershor, 2015

  LavrovMinistri i Jashtëm rus Sergei Lavrov kritikoi Bashkimin Evropian për publikimin e një liste të zyrtarëve evropianë që ndalohen të udhëtojnë në Rusi. Ai i bëri komentet sot në Moskë gjatë një takimi me homologun e tij italian Paolo Gentiloni për të diskutuar mbi marrëdhëniet dypalëshe.

  Ministri i Jashtëm i Italisë Paolo Gentiloni tha pas një takimi me biznesmenët italianë ...

 • Robotët luftojnë krimin

  1 Qershor, 2015

  robotRobotët luftojnë krimin

  T: Paisjet e sigurisë pritet të përgjysmojnë krimet

  Qendrat tregtare, stadiumet dhe kampuset universitare së shpejti mund të kenë një mjet të ri për të luftuar krimin. Një kompani e quajtur Knightscope thotë se robotët e saj të lëvizshëm mund të parashikojnë dhe parandalojnë krimet. Kompania thotë se synon të ulë krimet me rreth 50 përqind në zonat ku do ...

 • Nasa, fotografia më e madhe

  29 Maj, 2015

  galaksiaPërbëhet nga 1.5 miliardë piksela dhe kërkon një hapësirë prej 4.3 gigabitësh në disk. NASA thotë se kjo është fotografia më e madhe e marrë ndonjëherë ku përfshihen 411 imazhe të veçanta të gjitha të kombinuara së bashku për të treguar pamjen spektakolare  të një seksioni të galaksisë Andromeda, që ndodhet 2 milionë vite dritë larg Tokës.

  Teleskopi Hubble ...

 • Koment: FIFA një rast i pashpresë

  29 Maj, 2015

  Shtatë funksionarë të FIFA-s të arrestuar nën dyshimin për korrupsion, përveç kësaj hetime të organeve zvicerane të drejtësisë kundër FIFA-s. Kupa është mbushur, mendon redaktori i sportit i DW, Stefan Nestler.

  fifaFIFA është e korruptuar deri në kupolën e saj drejtuese. Këtë tashmë duhet ta kenë kuptuar të gjithë. Shtatë funksionarë drejtues të shoqatës botërore i kanë arrestuar pak para kongresit të ...

 • Skandali i FIFA-s, shoqata në liqenin e Zyrihut

  28 Maj, 2015

  FIFA konsiderohet si një koncern miliardësh, me përmasat e një prodhuesi të automjeteve. Miliardat FIFA i ka, por koncern nuk është. Ajo është ligjërisht shoqatë, e kjo e ndihmon më shumë t’i bëjë kapul paratë.

  fifaFederata Botërore e Futbollit, FIFA, është shoqatë në bazë të nenit 60-të kodit civil zviceran. Pra, për të vlen e drejta e shoqatave në vendin e alpeve ...

 • Arrestohen funksionarë të FIFA-s

  27 Maj, 2015

  Pak para kongresit të FIFA-s autoritetet zvicerane kanë hapur një procedurë penale lidhur me alokimin e kampionatit botëror të futbollit në 2018 dhe 2022. Janë arrestuar edhe gjashtë funksionarë të lartë të FIFA-s.

  fifaDy ditë para kongresit vjetor të Federatës Botërore të Futbollit FIFA prokuroria zvicerane ka hapur një çështje penale lidhur me caktimin e vendeve të Kampionatit Botëror të ...

 • Paisje që mbikëqyrin të moshuarit në shtëpi

  27 Maj, 2015

  moshuaritKompanitë e ndërtimit të shtëpive inteligjente tashmë po shikojnë përtej kontrollit të masave të sigurisë dhe temperaturës nëpër shtëpi, duke krijuar paisje që ndihmojnë të mbajnë nën vëzhgim të moshuarit në shtëpi. Synimi është që përmes këtyre paisjeve të balancohet përkujdesja për prindërit e moshuar duke respektuar njëkohësisht edhe pavarësinë e tyre.

  Sa herë që 81 vjeçari Bill Dworsky apo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"