LAJMET NGA BOTA

 • Tiranë: vendet anëtare të NATO-s bien dakord për të rritur aftësitë mbrojtëse

  31 Maj, 2016

  Tiranë: vendevet anëtare të NATO-s bien dakord për të rritur aftësitë mbrojtëse të aleancës. Flet ekskluzivisht për DW Michael R. Turner, kongresmen në SHBA, President i Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

  Michael TurnerDW: Z. Turner a i përmbushi pritshmëritë tuaja Asambleja Parlamentare e NATO-s, sesioni i pranverës, që përfundoi punimet (30 maj 2016) në Tiranë? Cilat ishin çështjet ku u fokusuan ...

 • „Raportim nga fronti“ – Në Venecia u hap Bienalja e 15-të e Arkitekturës

  31 Maj, 2016

  Venecia është kryeqyteti botëror i arkitekturës. Drejtuesi Alejandro Aravena prezanton Bienalen nën titullin “Raportim nga fronti”. Në fokus thelbi i arkitekturës dhe ndërrimi i perspektivës.

  Bienalja e VeneciasBienalja e Venecias

  Për ekspozitën kryesore drejtuesi i Bienales, Alejandro Aravena, i cili sapo u nderua me çmimin Pritzker, ka ftuar 88 arkitektë dhe grupe inovative arkitektësh, të ...

 • Paketimi i thjeshtë i cigareve shpëton jetë njerëzish

  31 Maj, 2016

  cigareOrganizata Botërore e Shëndetësisë njofton se të dhënat kanë vërtetuar që paketimi i thjeshtë i prodhimeve të duhanit shpëton jetë duke ulur kërkesën për këtë produkt vdekjeprurës në rritje. Për të shënuar Ditën Botërore Pa Duhan, OBSH u kërkon vendeve ta bëjnë pirjen e duhanit më pak tërheqëse duke i ambalazhuar produktet e duhanit në paketa të thjeshta.

  Lloji i ...

 • NASA eksperimenton me një banesë të re hapësinore

  31 Maj, 2016

  banesa nasaAstronautët në Stacion Hapësinor Ndërkombëtar arritën dje me sukses të fryjnë një njësi prej pëlhure që do të shërbejë si banesë eksperimentale për të jetuar në hapësirë eksperimentale. NASA mendon që ky do të jetë modeli i ri me kosto më të ulët dhe më i sigurtë për strehimin e ekuipazheve gjatë qëndrimeve të zgjatura në hapësirë.

  Përpjekja e ...

 • Nato, Asambleja diskutime për Rusinë

  28 Maj, 2016

  Parlamentarët e vendeve anëtare mblidhen në Tiranë. Presidenti i Asamblesë Turner: Të shohim si do trajtojmë kërcënimet e Rusisë. Bushati: Politikë konstatnte për të reduktuar influencën e aktorëve të tretë në Ballkan

  Në Shqipëri nisi sot për hetë të parë punimet asambleja parlamentare e Natos. Ky sesion i pranverës, i paraprin takimit të nivelit të Lartë të krerëve të Shteve dhe qeverive në Varshavë në fillim të muajit ...

 • Ekspertë botërorë: Të shtyhen Olimpiket e Rios

  28 Maj, 2016

  zika150 ekspertë të shëndetësisë kanë nënshkruar një letër të hapur në adresë të organizatorëve të Olimpikeve duke kërkuar shtyrjen e Lojërave të Rios për shkak të kërcënimit nga Zika.

  Sigluesit përfshijnë zyrtarë nga mbi 24 vende, ndër të cilët drejtues ministrish të shëndetësisë, shkencëtarë, dhe lektorë. Ata e cilësojnë zhvillimin e Olimpikeve këtë verë një akt të papërgjegjshëm dhe joetik. ...

 • Rreziku i rezistencës ndaj antibiotikëve

  28 Maj, 2016

  antibiotiketShtetet e Bashkuara mund të jenë duke hyrë në një të ardhme ku antibiotikët nuk janë më efektivë dhe më shumë njerëz do të vdesin nga infeksionet e zakonshme.

  Paralajmërimi vjen pasi një bakterje rezistente ndaj antibiotikëve u zbulua tek një grua që vizitoi një klinikë ushtarake muajin e kaluar. Kreu i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Tom Frieden thotë ...

 • Shtëpi të printuara në 3D

  28 Maj, 2016

  3dSipas Institutit Global McKinsey, rreth një e treta e njerëzve që jetojnë në qytetet e botës banojnë në shtëpi me standarte të ulëta. Shkencëtarët mendojnë se ky problem mund të zgjidhet nëpërmjet planimetrive falas në internet për ndërtimin e shtëpive me pjesë të parafabrikuara që përputhen plotësisht me njëra-tjetrën.

  Popullsia e botës pritet të arrijë në mbi 8 miliardë deri ...

 • Popullariteti i garave me dronë

  24 Maj, 2016

  dronePopullariteti i garave me dronë po vazhdon të rritet në botë. Ky sport i teknologjisë së lartë shumë shpejt është shndërruar në një sport ndërkombëtar me transmetime të drejtëpërdrejta televizive dhe me çmime të larta për fituesit.

  Një garë me dronë po zhvillohet në një magazinë në Silicon Valley. Pjesëmarrësit po konkurojnë në një sport të ri të teknologjisë së ...

 • Vajzat dhe angazhimi i tyre në shkencë

  24 Maj, 2016

  vajzat ne shkenceNumri i vajzave të cilat kur rriten bëhen shkencëtare, është i vogël në krahasim me djemtë. Një muze i shkencës në Denver po përpiqet për ta ndryshuar këtë prirje, duke u dhënë mijëra vajzave shansin të takojnë gra që merren me shkencë dhe të frymëzohen që edhe ato të përpiqen për të patur një karrierë shkencore.

  Kur është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"