LAJMET NGA BOTA

 • Ekspertët: 108 vende të rrezikuara nga kriza e borxheve

  14 Prill, 2016

  Në raportin mbi borxhet 2016 ekspertët përmendin 108 vende, ndër to edhe Shqipëria, Serbia e Kroacia, si të rrezikuar nga kriza e borxheve. Në këto vende gjendja nuk ka përmirësim dhe tendenca e borxheve është në rritje.

  borxhetEkspertët gjermanë të zhvillimit tërheqin vëmendjen për zhvillime të reja të rrezikshme lidhur me krizën e borxheve shtetërore në vendet në zhvillim dhe ...

 • Fushata elektorale në Serbi sipas notave të Sheshelit

  14 Prill, 2016

  sheshellNjohësit e rrethanave në Serbi janë të sigurtë se ultranacionalisti Vojisllav Sheshel do të kthehet në Parlament. Ai po i jep tonin edhe rrjedhës së fushatës elektorale. Ndërsa Vuçiqi po përpiqet të mbahet në garë.

  Një miting partiak në sallën e sporteve në Kralevë. Këtu ka ardhur ylli aktual serb, Aleksandar Vuçiq, partia e të cilit ka organizuar ardhjen e njerëzve me ...

 • Avioni rus fluturon pranë luftanijes amerikane

  14 Prill, 2016

  avioni rus prane luftanijes shbaRusia tha se avioni i saj luftarak respektoi të gjitha rregullat ndërkombëtare kur fluturoi mbi një anije luftarake amerikane në ujrat ndërkombëtare në Detin Balltik në fillim të javës. Shtetet e Bashkuara thanë se dy avionë sulmues rusë fluturuan shumë pranë luftanijes USS Donald Cook ndërsa ajo ishte në ujëra ndërkombëtare.

  Ministria ruse e Mbrojtjes tha ...

 • Koment: Satira e Böhmermann dhe thyerja e tabusë si mani

  13 Prill, 2016

  Bohreman Merkel ErdoganKritika fyese e satirikut, Jan Böhmermann për presidentin turk, Erdogan nuk ishte as e nevojshme e as e guximshme, por thjesht e vetëm një vetëinskenim, mendon Christoph Hasselbach.

  Sa larg duan të shkojnë satirikët në emër të lirisë? Vargjet e Böhmermann-it kundër presidentit turk, Erdogan janë vargjet më primitive dhe më vulgare të transmentuara ndonjëherë në një radio-televizion ...

 • Marrëdhëniet NATO – Rusi

  13 Prill, 2016

  nato rusiZyrtarët nga NATO dhe Rusia kanë planifikuar të mbajnë takimin e tyre të parë zyrtar në gati dy vjet, duke mbuluar çështjen e Ukrainës, situatën e sigurisë në Afganistan, dhe aktivitetet ushtarake, njoftoi aleanca perëndimore të martën.

  Takimi i caktuar për 20 prill në selinë e NATO-s në Bruksel do të zhvillohet në nivel ambasadorësh.
  NATO pezulloi të gjithë ...

 • Freedom House: Demokracia në Ballkan bie në nivelin e 2004

  12 Prill, 2016

  Nate SchenkkanRaporti i Freedom House për Vendet në Tranzicion, arrin në përfundimin se Ballkani, që dikur ishte një rajon që ngjallte shumë shpresa për reforma në Evropë, ka rënë në nivelin e vitit 2004. Dilema për këtë rajon është sesi të nxiten reformat dhe njëkohësisht të mbahet gjallë shpresa për integrim në BE. Sipas raportit që merr në shqyrtim ...

 • Një satirë provokuese për Erdoganin trazon Gjermaninë

  12 Prill, 2016

  Turqia kërkon procedim penal ndaj moderatorit të ZDF-së, Jan Böhmermann. Ndërkohë që qeveria gjermane ende konsultohet, mediat e kabaretistët në Gjermani i dalin në mbështetje satirikut: Reagimet për rastin “Böhmermann”.

  Bohmermann ErdoganFotomontazh: Satiriku gjerman Jan Böhmermann dhe presidenti turk

  Erdogan zeig mich bitte auch mal an” – Erdogan më padit të lutem edhe mua” – këndon komediani ...

 • Koment: Bashar al-Asad – Ky cinik i pashoq

  12 Prill, 2016

  Qeveria siriane synon të çlirojë Alepon nga xhihadistët me ndihmën e avionëve rusë. Bashar al-Asadi lufton tani ata ekstremistë, të cilët vetëm para disa vitesh i liroi nga burgjet. Cinizëm pa kufi, mendon Kersten Knipp.

  Al AsadNë Damask qëndrojnë postera me foton e Hafez al-Asad (babai) dhe Bashar al-Asad

  Sërish fluturojnë avionët luftarakë të aviacionit ...

 • FMN: Rritje e ngadaltë ekonomike

  12 Prill, 2016

  ritja ekonomike boteroreFondi Monetar Ndërkombëtar thotë se rritja e ekonomisë botërore ka qënë e ngadaltë për një kohë tepër të gjatë dhe se kjo prirje zhgënjyese mund të vazhdojë të keqësohet.

  FMN-ja parashikon që rritja ekonomike do të jetë  0.2 përqind më e ulët se parashikimi i mëparshëm, për të rënë në 3.2 për qind.  Sipas FMN-së, ekonomitë e Shteteve ...

 • Serbi-Kroaci: fqinjësi e vështirë

  11 Prill, 2016

  Shtypi gjerman: fqinjë të vështirë në Ballkan, Kroacia bllokon rrugën e Serbisë për në BE

  gazetat gjermaneNdërkohë që ende nuk po duket ndonjë zgjidhje për njohjen e Kosovës, Serbisë i shfaqet rrugës drejt BE-së edhe një tjetër pengesë. Kroacia javën e shkuar deklaroi, se do ta bllokojë hapjen e kapitullit 23, lidhur me drejtësinë dhe të drejtat themelore, në procesin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"