LAJMET NGA BOTA

 • Fushata elektorale në Serbi sipas notave të Sheshelit

  14 Prill, 2016

  sheshellNjohësit e rrethanave në Serbi janë të sigurtë se ultranacionalisti Vojisllav Sheshel do të kthehet në Parlament. Ai po i jep tonin edhe rrjedhës së fushatës elektorale. Ndërsa Vuçiqi po përpiqet të mbahet në garë.

  Një miting partiak në sallën e sporteve në Kralevë. Këtu ka ardhur ylli aktual serb, Aleksandar Vuçiq, partia e të cilit ka organizuar ardhjen e njerëzve me ...

 • Avioni rus fluturon pranë luftanijes amerikane

  14 Prill, 2016

  avioni rus prane luftanijes shbaRusia tha se avioni i saj luftarak respektoi të gjitha rregullat ndërkombëtare kur fluturoi mbi një anije luftarake amerikane në ujrat ndërkombëtare në Detin Balltik në fillim të javës. Shtetet e Bashkuara thanë se dy avionë sulmues rusë fluturuan shumë pranë luftanijes USS Donald Cook ndërsa ajo ishte në ujëra ndërkombëtare.

  Ministria ruse e Mbrojtjes tha ...

 • Koment: Satira e Böhmermann dhe thyerja e tabusë si mani

  13 Prill, 2016

  Bohreman Merkel ErdoganKritika fyese e satirikut, Jan Böhmermann për presidentin turk, Erdogan nuk ishte as e nevojshme e as e guximshme, por thjesht e vetëm një vetëinskenim, mendon Christoph Hasselbach.

  Sa larg duan të shkojnë satirikët në emër të lirisë? Vargjet e Böhmermann-it kundër presidentit turk, Erdogan janë vargjet më primitive dhe më vulgare të transmentuara ndonjëherë në një radio-televizion ...

 • Marrëdhëniet NATO – Rusi

  13 Prill, 2016

  nato rusiZyrtarët nga NATO dhe Rusia kanë planifikuar të mbajnë takimin e tyre të parë zyrtar në gati dy vjet, duke mbuluar çështjen e Ukrainës, situatën e sigurisë në Afganistan, dhe aktivitetet ushtarake, njoftoi aleanca perëndimore të martën.

  Takimi i caktuar për 20 prill në selinë e NATO-s në Bruksel do të zhvillohet në nivel ambasadorësh.
  NATO pezulloi të gjithë ...

 • Freedom House: Demokracia në Ballkan bie në nivelin e 2004

  12 Prill, 2016

  Nate SchenkkanRaporti i Freedom House për Vendet në Tranzicion, arrin në përfundimin se Ballkani, që dikur ishte një rajon që ngjallte shumë shpresa për reforma në Evropë, ka rënë në nivelin e vitit 2004. Dilema për këtë rajon është sesi të nxiten reformat dhe njëkohësisht të mbahet gjallë shpresa për integrim në BE. Sipas raportit që merr në shqyrtim ...

 • Një satirë provokuese për Erdoganin trazon Gjermaninë

  12 Prill, 2016

  Turqia kërkon procedim penal ndaj moderatorit të ZDF-së, Jan Böhmermann. Ndërkohë që qeveria gjermane ende konsultohet, mediat e kabaretistët në Gjermani i dalin në mbështetje satirikut: Reagimet për rastin “Böhmermann”.

  Bohmermann ErdoganFotomontazh: Satiriku gjerman Jan Böhmermann dhe presidenti turk

  Erdogan zeig mich bitte auch mal an” – Erdogan më padit të lutem edhe mua” – këndon komediani ...

 • Koment: Bashar al-Asad – Ky cinik i pashoq

  12 Prill, 2016

  Qeveria siriane synon të çlirojë Alepon nga xhihadistët me ndihmën e avionëve rusë. Bashar al-Asadi lufton tani ata ekstremistë, të cilët vetëm para disa vitesh i liroi nga burgjet. Cinizëm pa kufi, mendon Kersten Knipp.

  Al AsadNë Damask qëndrojnë postera me foton e Hafez al-Asad (babai) dhe Bashar al-Asad

  Sërish fluturojnë avionët luftarakë të aviacionit ...

 • FMN: Rritje e ngadaltë ekonomike

  12 Prill, 2016

  ritja ekonomike boteroreFondi Monetar Ndërkombëtar thotë se rritja e ekonomisë botërore ka qënë e ngadaltë për një kohë tepër të gjatë dhe se kjo prirje zhgënjyese mund të vazhdojë të keqësohet.

  FMN-ja parashikon që rritja ekonomike do të jetë  0.2 përqind më e ulët se parashikimi i mëparshëm, për të rënë në 3.2 për qind.  Sipas FMN-së, ekonomitë e Shteteve ...

 • Serbi-Kroaci: fqinjësi e vështirë

  11 Prill, 2016

  Shtypi gjerman: fqinjë të vështirë në Ballkan, Kroacia bllokon rrugën e Serbisë për në BE

  gazetat gjermaneNdërkohë që ende nuk po duket ndonjë zgjidhje për njohjen e Kosovës, Serbisë i shfaqet rrugës drejt BE-së edhe një tjetër pengesë. Kroacia javën e shkuar deklaroi, se do ta bllokojë hapjen e kapitullit 23, lidhur me drejtësinë dhe të drejtat themelore, në procesin ...

 • Gratë në Raka: „Ne jemi të vdekura që ende marrim frymë“

  11 Prill, 2016

  Gratë në qytetin sirian, Raka vuajnë masivisht nga shtypja prej organizatës terroriste „Shteti Islamik“. Deutsche Welle kishte mundësi ekskluzive për të biseduar me disa gra mbi përjetimet e tyre nga jeta e përditshme.

  RakaPamje nga Raka

  Pulsi i jetës është shuar qëkur i ashtuquajturi „Shtet Islamik“ ka marrë nën kontroll qytetin verilindor të Sirisë, Raka. Gëzimi e gjallëria janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"