LAJMET NGA BOTA

 • Rrugëtimi i imigrantëve për në Evropë

  24 Prill, 2015

  Imigrantë nga Afrika dhe vende të tjera po gjejnë rrugë të ndryshme për në Bashkimin Evropian në kërkim të një jete më të mirë. Agjencia Associated Press ndoqi një grup klandestinësh për të dokumentuar përpjekjet e tyre përmes Ballkanit perendimor për në Hungari. Imigrantët filluan ta përdornin këtë rrugë rreth katër vjet më parë. Qysh atëherë, është bërë rruga e dytë më popullore për kalimin në Evropën perendimore, pas asaj të ...

 • Bundestagu gjerman: t’i jepet fund vdekjes në Mesdhe

  24 Prill, 2015

  BundestaguVdekja e qindra refugjatëve në Mesdhe i preokupon të gjithë në politikën gjermane. Në Bundestag (parlamenti gjerman) deputetët diskutuan, se si mund të parandalohen në të ardhmen katastrofa të tilla.

  Kampe pranimi në Afrikën e Veriut, misione ushtarake kundër kontrabandistëve, apo tragete që vijnë nga Afirka në Europë – ka shumë ide dhe propozime, se si mund të parandalohen në ...

 • Akuzat kundër Gazpromit dhe rreziku për më shumë tensione

  23 Prill, 2015

  PutinBashkimi Evropian ka akuzuar gjigandin shtetëror të gazit rus, Gazprom, për shkelje të rregullave të monopolit – hap që ka gjasa të përkeqësojë edhe më shumë tensionet midis Moskës dhe Perëndimit.

  Bashkimi Evropian dyshon se Gazpromi abuzon me pozitën e tij dominuese në treg për të nxjerrë çmime më të larta nga vendet evropiane, që mbështeten në gazin rus, ...

 • Turqia bën thirrje që Pres. Obama të mos përdorë fjalën “genocid”

  23 Prill, 2015

  turqia mevlut kerryAnkaraja po shqetësohet gjithmonë e më shumë se Presidenti Barack Obama mund të ndjekë shembullin e Papa Françeskut dhe të Parlamentit Evropian në përdorimin e fjalës “genocid” me rastin e 100 vjetorit të fillimit të vrasjeve masive të armenëve më 24 prill. Një zyrtar i lartë turk paralajmëron se do të merren hapa politike dhe ushtarake nëse ...

 • Tri orë në Detin Mesdhe

  23 Prill, 2015

  refugjatetMijëra njerëz rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të ardhur në Evropë. Shumë gjejnë vdekjen në Detin Mesdhe. Alaa Houd e ka mbijetuar udhëtimin. Ai ka ikur nga lufta dhe dhuna, shkaku kryesor i valës së refugjatëve.

  Në orën pesë të mëngjezit për Alaa Houd fillon dita më e gjatë e jetës së tij. Së bashku me refugjatë të ...

 • Turqi, 100 vjetori i betejës së Gallipolit

  22 Prill, 2015

  turqiaMë 24 prill, Turqia përkujton 100 vjetorin e betejës së Galipolit në Luftën e Parë Botërore, kur turqit otomanë mposhtën një forcë pushtuese të udhëhequr nga britanikët. Në të njëjtën ditë, armenët në mbarë botën do të shënojnë 100 vjetorin e vrasjeve masive, një ngjarje që armenët e përshkruajnë si gjenocid të otomanëve ndaj tyre. Këto ngjarje historike janë ...

 • Përvjetori i 45-të i misionit Apollo 13

  21 Prill, 2015

  Apollo 13Ishte projektuar si udhëtimi i tretë me njerëz i NASA-s në Hënë, por misioni Apollo 13 i prillit 1970 u shndërrua në diçka më tepër.

  Në përvjetorin e 45-të të asaj që njihet si “dështimi i suksesshëm” i NASA-s, korrespondenti Kane Farabaugh bisedoi me astronautët e NASA-s dhe drejtuesit e fluturimeve në qendrën Adler Planetarium në Çikago, rreth ...

 • Dosja e fshehtë: Si u themelua Shteti Islamik

  21 Prill, 2015

  Revista gjermane “Der Spiegel” ka arritur të shtjerë në dorë dosjet sekrete të një ish-oficeri irakian, që ishte koka e krjimit të Shtetit Islamik në Siri dhe që humbi jetën në janar të vitit 2014.
  Nga Christoph Reuter

  Ato portretizojnë një organizatë, e cila ndërsa në pamje të parë duket se nxitet nga fanatizmi fetar, në të vërtetë bën llogaritje shumë gjakftohta. Dhe, duke ndjekur “parimet” që i lexon tek George ...

 • Turqia e fiksuar në aplikimin e energjisë atomike

  21 Prill, 2015

  turqia atomikeTurqia planifikon deri më 2030 ndërtimin e tri centraleve atomike. Fillimi i ndërtimit të centralit të parë në Mesdhe, një projekt mjaft i diskutueshëm, dëshmon mungesën e arsyes së vendimmarrësve, mendon Baha Güngör.

  Turqia është tërësisht e fiksuar tek aplikimi i energjisë atomike. Çfarëdo argumentash që thuhen apo shkruhen kundër, hidhen kategorikisht poshtë. Së fundi u vendos guri i ...

 • Tragjedia në Mesdhe, i mbijetuari: Ishim 950 në peshkarexhë

  20 Prill, 2015

  lule“Në bord ishim 950 persona. Kishte 50 fëmijë dhe 200 femra”. Kjo është deklarata që ka dhënë në Prokurorinë e Katanias një i mbijetuar i mbytjes së peshkarexhës që çoi në vdekjen e rreth 700 personave.

  Burri nga Bangladeshi ka shtuar se shumë nga klandestinët ishin mbyllur në nivelet e poshtme të mjetit lundrues dhe nuk lejoheshin të dilnin nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"