LAJMET NGA BOTA

 • Bob Dylan – fitues i çmimit Nobel për letërsi

  13 Tetor, 2016

  bob-dylanKomiteti i Nobelit shpalli kantautorin amerikan Bob Dylan, fitues të çmimit Nobel për letërsi.

  Në arsyetim thuhet se ai u shpërblye për “krijimin e shprehjeve të reja poetike në traditën e madhe të këngës amerikane”.

  Bob Dylan, është këngëtar, artist e shkrimtar që vlerësohet se ka ushtruar ndikim në muzikë dhe në kulturën amerikane për më shumë se pesë dekada.

  Bob Dylan, ...

 • Grindje për mësimin e fesë në Greqi

  13 Tetor, 2016

  Ciprasi donte një “modernizim” të mësimit të fesë në Greqi – por kisha është kundër

  parlamenti-grekPas spostimit majtas në Athinë oferta e ministrit të Arsimit Nikos Philis ishte e përcaktuar: si një lëndë neutrale “shkenca e fesë” duhet të zëvendësojë atë tradicionale, që mban notën e kishës ortodokse. Me këtë rinia greke nga viti shkollor 2016/17 për herë të parë ...

 • Studim i ri për goditjen në tru

  13 Tetor, 2016

  shtypjaNjë studim i ri tregon se sa më shpejt të trajtohet pacienti pas një goditjeje në tru, aq më të mëdha janë shanset e shërimit. Studimi flet gjithashtu për një procedurë të re, që mund të ndihmojë në rifillimin më shpejt të furnizimit të trurit me gjak.

  Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë në Los Angeles, gjetën se sa më shpejt ...

 • Gjykata e Lartë shqyrton apelin e firmës Samsung kundër Apple

  13 Tetor, 2016

  gjykata-e-larte-usaPër kompaninë Samsung, e marta mund të ketë sjellë disa lajme pozitive, ndërsa Gjykata e Lartë pranoi kërkesën e firmës për të shqyrtuar vendimin e një gjykate të një shkalle më të ulët që mund t’i kushtoj kompanisë koreano-jugore qindra miliona dollarë në një luftë me kompaninë amerikane Apple. Po dje, firma Samsung i dha fund prodhimit të telefonit ...

 • Presidenti rus Vladimir Putin anulon vizitën në Francë

  11 Tetor, 2016

  putinPresidenti rus Vladimir Putin anuloi një vizitë të planifikuar në Francë, pasi Presidenti francez Francois Hollande kishte ngulur këmbë që fokusi i takim të tyre të ishte vetëm Siria. Zoti Putin kishte në plan të shkonte në Paris më 19 tetor për një vizitë që do të përfshinte përurimin e një kishe të re ortodokse. Ndërkohë, ministri i jashtëm ...

 • Samsung ndërpret prodhimin e telefonit Galaxy Note 7

  11 Tetor, 2016

  galaxy-noteGjigandi elektronik i Koresë së Jugut Samsung thotë se do ta ndërpresë përfundimisht prodhimin e telefonit inteligjent Galaxy Note 7, pas njoftimeve të shumta për mbinxehje në vende të ndryshme të botës. Kjo ka ngritur pikëpyetje të reja rreth aftësive të firmës në kontrollin e cilësisë

  Kompania Samsung njoftoi fillimisht se kishte ndalur të gjitha shitjet e produktit Galaxy Note ...

 • Shpallen fituesit e çmimit Nobel në shkencat ekonomike

  10 Tetor, 2016

  nobel-ekonomiDy studiues, njëri nga Universiteti i Harvardit dhe tjetri nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets, u shpallën sot fitues të çmimit Nobel në fushën e shkencave ekonomike. Çmimi i fundit Nobel për këtë vit, ai për letërsinë, do të njoftohet të enjten.

  Oliver Hart, i Universitetit të Harvardit, dhe Bengt Holmstrom, i Institutit të Teknologjisë së Masaçusets, morën çmimin Nobel ...

 • Samsung përkohësisht pezullon prodhimin e telefonit Galaxy Note 7

  10 Tetor, 2016

  samsungThe burned Samsung Note 7 smartphone belonging to Brian Green is pictured in this undated handout photo obtained by Reuters, Oct. 6, 2016.

  Media në Korenë e Jugut thotë ...

 • Presidenti i Kolumbisë – fitues i Nobelit për Paqen

  7 Tetor, 2016

  presidenti-i-kolumbisePresidenti i Kolumbisë, Juan Manuel Santos, mori të premten çmimin Nobel për Paqe, për përpjekjet e tij që t’i jap fund konfliktit prej pesë dekadash me kryengritësit marksist.

  Në këtë luftë kanë humbur jetën të paktën 220 mijë kolumbianë dhe më shumë se 6 milionë njerëz janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

  Presidenti Santos dhe udhëheqësi i Forcave të Armatosura Revolucionare ...

 • Agjenci e re e BE për kontrollin e kufijve

  7 Tetor, 2016

  beBashkimi Evropian njoftoi dje krijimin e një agjencie të re për mbrojtjen e kufijve detarë dhe tokësorë. Njësitë e kësaj agjencie do të patrullojnë kufijtë e jashtëm të Bashkimit dhe do të veprojnë në përgjigje të fluksit të refugjatëve që vijnë nga Lindja e Mesme dhe Afrika.

  Agjencia e re do të mbështesë me operacionet e saj punën e policive ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"