LAJMET NGA BOTA

 • Rezistenca ndaj antibiotikëve, problem global

  19 Shtator, 2016

  antibiotikNumri në rritje i infeksioneve që i rezitojnë antibiotikëve mund të shtyjë 28 milionë njerëz në varfëri ekstreme, mund të dëmtojë ekonominë si në krizën financiare të vitit 2008, mund të rrisë shpenzimet e kujdesit shëndetësor, të ndikojë negativisht tek prodhimi i produkteve të bagëtive dhe të shkaktojë vdekjen e mijëra njerëzve deri në vitin 2050 nëse nuk ndërmerren ...

 • Studim mbi ndikimin e dietës tek shëndeti

  19 Shtator, 2016

  ushqimetNjë amerikan mesatar ha shumë mish, sidomos mish të kuq. Mishi përmban sasi të mëdhe proteine, por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Carol Pearson, në qoftë se dëshironi të keni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme, duhet të hani më shumë proteinë me bazë bimore:

  Nuk ka dyshim se amerikanëve u përlqen shumë hamburgeri, por një studimi ...

 • Fitoplanktonet dhe ndryshimet klimatike

  19 Shtator, 2016

  robot-nenujorRobotët po ndihmojnë shkencëtarët në Afrikën e Jugut të bëjnë zbulime të rëndësishme në lidhje me ndryshimin e klimës.

  Robotët e zgjuar që zhyten nën ujë janë duke ofruar një dritare më parë të paarritshme në oqean, dhe për mënyrën se si e trajton dioksidit e tepërt të karbonit.

  Zhytësat robotikë po u ofrojnë shkencëtarëve të dhëna të sofistikuara për ndryshimin e klimës.

  Para se ...

 • Teknologjia e makinave pa shofer

  19 Shtator, 2016

  makina-pa-shoferShumë ekspertë thonë se fillimi i përdorimit të makinave pa shofer në shkallë të gjërë është i afërt, por askush nuk e di saktësisht se kur mund të ndodhë kjo. Pothuajse të gjithë prodhuesit e mëdhenj të makinave dhe disa nga gjigandët e tjerë të teknologjisë kanë nxjerrë në rrugë makina eksperimentale pa shoferë. Ajo që duket se mungon ...

 • Merkel: Të tregojmë me vepra se mund të përmirësohemi!

  16 Shtator, 2016

  samiti-bratislavaSamiti i Bratislavës – ndër samitet më të vështirë të BE-së, por një samit me pritshmëritë të larta. Bashkimi Europian është në kërkim të unitetit pas largimit të Britanisë së Madhe e tendencave konfrontuese Brenda tij.

  Kancelarja Merkel pret në muajt e ardhshëm suksese nga BE-ja e goditur nga krizat dhe një sinjal uniteti. “Jemi në situatë kritike”, tha Merkel ...

 • 16 Shtator, 2016

  merkel-hollandeGjermania dhe Franca kёrkojnё nga samiti i BE-sё nё Bratislavё njё plan tё qartё pёr tё ardhmen e unionit. Pikёrёndesё duhet tё jetё siguria. Nё sfondin e krizёs tё dy politkanёt tregohen tё vendosur.

  Si do tё vazhdohet me BE-nё pas Brexit me kёtё ҁёshtje do tё merren tё 27 krerёt e shteteve dhe tё qeverive tё vendeve tё BE-sё ...

 • SHBA, zgjedhjet dhe sulmet kibernetike

  15 Shtator, 2016

  sulmet-kibernetikeZgjedhjet në Shtetet e Bashkuara po afrojnë me shpejtësi dhe zyrtarët e lartë amerikanë janë në gatishmëri për sulme kibernetike. Shqetësimet vijnë pas një vargu ndërhyrjesh në sistemet kompjuterike amerikane.

  Ndërhyrja në email-at e Komitetit Kombëtar Demokrat. Ndërhyrja në sistemet e regjistrimit të votuesve në Illinoi dhe Arizona. Rusia dyshohet për të dyja. Në një séance dëgjimore në Komisionin për ...

 • Hyn në fuqi armëpushimi në Siri

  13 Shtator, 2016

  Armëpushimi i negociuar nga Rusia dhe SHBA-ja që nga mbrëmja (12.09) ka hyrë zyrtarisht në fuqi. Armët duhet të heshtin menjëherë. Eshtë megjithatë e paqartë, nëse palët e konfliktit do t’i përmbahen marrëveshjes.

  siriaDeri para pak pas fillimit të armëpushimit kishte dyshime nëse ai do të realizohet, sepse luftimet në orët e fundit para mbrëmjes u intensifikuan. Gjatë sulmeve nga ...

 • Një kompjuter riprodhon kopje të përsosura të shkrimit me dorë

  13 Shtator, 2016

  pc-shkrim-doreInformaticienët kanë krijuar një program që mund të riprodhojë shkrimin e dorës të kujdo, që nga Platoni e deri tek Shekspiri. Ata thonë se me këtë program mund ta bësh Shekspirin të vazhdojë të shkruajë vepra në 2016-n; por programi mund të shërbejë edhe për industrinë e botimeve dhe për parametrat e sigurisë në operacionet bankare.

  Informaticienët në Universitetin e ...

 • Ford dhe e ardhmja e industrisë së makinave

  13 Shtator, 2016

  fordKompanitë amerikane të makinave po përpiqen të kuptojnë se si t’i përshtaten ritmeve të shpejta të ndryshimeve ndërsa popullsia amerikane plaket, teknologjia përmirësohet dhe evoluojnë kërkesat e konsumatorëve. Kjo pasiguri për të ardhmen rrezikon miliarda dollarë dhe mijëra vende pune ndërsa drejtuesit e auto-industrisë shqyrtojnë se çfarë produktesh të krijojnë dhe si t’i ndërtojnë dhe menaxhojnë ato. Kompania FORD ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"