LAJMET NGA BOTA

 • Putin urdhëron tërheqjen e trupave nga Siria

  14 Mars, 2016

  PutinPresidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ushtrinë të fillojë tërheqjen e pjesës kryesore të forcave nga Siria, duke thënë se ndërhyrja ushtarake ruse në një masë të madhe i ka arritur objektivat e saj.

  Në një takim në Kremlin me ministrat e mbrojtjes dhe të jashtëm, zoti Putin, tha se tërheqja duhet të fillojë të martën.

  Ai urdhëroi gjithashtu një intensifikim të ...

 • Maqedoni: refugjatët kalojnë me dhunë kufirin

  14 Mars, 2016

  Situata në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë në vendkalimin Idomeni është dramatike. Refugjatët kanë çarë gardhin e kufirit dhe janë përpjekur të largohen me çdo kusht duke rrezikuar edhe jetën.

  refugjatet lumiRreth dy mijë refugjatë kanë ikur nga kampi Idomeni në Greqi dhe kanë arritur të “thyejnë” gardhin kufitar dhe të kalojnë në Maqedoni. Shumë prej tyre kanë nisur udhëtimin ...

 • Sonda ExoMars fillon udhëtimin

  14 Mars, 2016

  Sonda ExoMarsAgjencia Evropiane e Hapësirës dhe ajo ruse, Roscosmos kanë bashkëpunuar për dërgimin e një anijeje hapësinore në Mars.

  Sonda “ExoMars Trace Gas” u nis sot nga nga aerodromi Baikonur i Kazakistanit mbi një raketë Protoni. ExoMars pritet të arrijë në Planetin e Kuq në tetor, pas një udhëtimi prej 496 millionë kilometrash.

  Agjencia Evropiane e Hapësirës tha se synimi i ...

 • Kampioni i lojës Go mund kompjuterin

  14 Mars, 2016

  Lee Sedol Lpja GoKampioni botëror i lojës Go, e rifitoi sot reputacionin e tij, me fitoren e pare ndaj programit të zgjuarsisë artificiale të Google, pas tre humbjesh radhaz.

  Mjeshtri i madh koreanojugor Lee Sedol e mundi programin AlphaGo sot në Seul në lojën e katërt në serinë e pesë më të mirave të lojës së vjetër kineze. Programi kompjuterin ...

 • Fukushima: radioaktivitet nën kontroll?

  11 Mars, 2016

  Para pesë vjetësh në Fukushima nisi një ndër katastrofat më të mëdha atomike. Në tre reaktorë pati shkrirje të bërthamës dhe në katër reaktorë shpërtheu hidrogjen – shumë radioaktivitet u çlirua. Si është gjendja sot?

  radioaktiviteti japoniNjë katastrofë të tillë në Japoni shumë as që mund ta imagjinonin. “Para katastrofës unë besoja, se në Japoni nuk mund të ndodhte një ...

 • Berlini i hedh poshtë kritikat nga Shkupi

  11 Mars, 2016

  BE e ka lënë vendin tonë në baltë, kritikon presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov në intervistë për një gazetë gjermane. Sipas tij Gjermania refuzon bashkëpunimin në çështjet e sigurisë. Berlini i hedh poshtë kritikat.

  IvanovZyra e kancelarisë në Berlin nuk e kupton kritikën e ashpër të presidentit maqedonas Gjorgje Ivanov në intervistën për gazetën “Bild”. Qeveria federale që prej shpërbërjes së ...

 • Evropa Lindore dhe ajo Perëndimore – jo vlera të njëjta

  11 Mars, 2016

  Në Evropën Perëndimore shumë mbrojnë idenë e një Evrope të evropianëve, por njerëzit në Evropën Lindore mbeten të paimpresionuar nga tragjedia e refugjatëve. E frikësohen nga shumëllojshmëria etnike, mendon Ivan Krastev.

  ivanDW: Zoti Krastev, aktualisht, Evropa Perëndimore dhe Lindore duket se flasin gjuhë të ndryshme. Si e shpjegoni këtë?

  Ivan Krastev: Kriza financiare e përçau BE në kreditorë dhe borxhlinj dhe ...

 • Vojisllav Sheshel e sfidon Hagën

  10 Mars, 2016

  sheshelLideri nacionalist serb i vijës ekstremiste dhe i dyshuari për krime lufte, Vojisllav Sheshel, e ka sfiduar Tribunalin e Hagës, duke u paraqitur publikisht në Beograd.

  I rrethuar nga përkrahësit e tij, ai mbante në duar flamujt e djegur të BE-së dhe NATO-s, në shkallët e një gjykate në kryeqytetin serb.

  Shesheli, i cili ndodhet nën mbikëqyrjen e Tribunalit që nga ...

 • Senatori McCain mbi ndikimin rus në Ballkan

  9 Mars, 2016

  senatori John McCainSenatori John McCain, ish-kandidat republikan në zgjedhjet presidenciale të 2012, thotë se konflikti në Siri dhe Irak ka dëshmuar se Rusia po përpiqet të militarizojë krizën e refugjatëve dhe të përçajë Bashkimin Evropian. Ky qëndrim i Moskës ka krijuar përplasje mes Rusisë dhe Perëndimit. Në një intervistë për korrespondenten Milena Gjurgjiç të shërbimit të Zërit të Amerikës ...

 • Samiti i BE – Itinerari ballkanik të qendrojë i mbyllur?

  7 Mars, 2016

  Tani duhet t’i jepet fund “lejimit” të kalimit të qindra mijëra refugjatëve nga Greqia drejt Europës Qendrore. Sipas diplomatëve samiti i BE-së nuk do ta hapë sërish të ashtuquajturin itinerari ballkanik.

  refugjatetKancelarja Angela Merkel në prag të samitit të BE-së lidhur me krizën e refugjatëve është shprehur kundër kërkesave për mbylljen e itinerarit ballkanik. “Nuk është e mundur që të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"