LAJMET NGA BOTA

 • Me erë këmbësh kundër mushkonjave

  15 Gusht, 2016

  MushkonjaMushkonjat nuk janë vetëm të bezdisshme. Çdo vit në botë vdesin mbi një milion vetë nga sëmundje që transmetohen prej tyre. Tani shkencëtarët kanë gjetur një mjet të ri kundër tyre.

  Prej mijëvjeçarësh njerëzit zhvillojnë një luftë të mundimshme kundër mushkonjave – me dorë, me rrjeta kundër insketeve apo me vrarëse insektesh, me kremëra dhe ilaçe kundër mushkonjave apo madje ...

 • Puçi i dështuar, kriza e fundit që e largon Turqinë prej perëndimit

  15 Gusht, 2016

  AtaturkShkruan Ilhan Tanir, analist turk dhe gazetar që jeton në Uashington

  Efektet e grusht shtetit të dështuar në Turqi vazhdojnë të trazojnë këtë vend, dhe me të vërtetë ndikimi shkon edhe më tej. Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, për grusht shtetin e fajëson klerikun Fetullah Gylen, i cili po jeton në ekzil të vetëshpallur në Pensilvania.

 • Usain Bolt, ende njeriu më i shpejtë në botë

  15 Gusht, 2016

  Usain BoltSprintieri xhamajkian Usain Bolt mbetet njeriu më i shpejtë në botë. Ai fitoi garën e 100 metrave për të tretën Olimpike radhazi, gjë që nuk e ka arritur asnjë atlet tjetër më parë.

  Xhamajkiani Bolt kaloi amerikanin Justin Gatlin tek 80 metërshi, duke arritur vijën e finishit në 9.81 sekonda.

  Ishte një ndër garat më të pritura të atletikës, por ...

 • Donald Trump dhe plani i tij kundër ISIS-it

  15 Gusht, 2016

  Donald TrumpKandidati republikan për president, Donald Trump do të flasë nesër mbi mënyrën se si do të luftojë terrorizmin islamik. Vetëm disa ditë më parë ai tha se ishin Presidenti Barack Obama dhe kandidatja demokrate për presidente, Hillari Klinton që e kishin themeluar grupin militant Shteti Islamik.

  Zoti Trump, manjat i pasurive të patundshme, prej muajsh ka thënë se do ...

 • Ekran i padukshëm për Iphone

  15 Gusht, 2016

  iphoneNjë shpikës kurd në Turqi ka zgjidhur një çështje pikante për shumë njerëz që përdorin telefonin në publik, por kërkojnë privaci. Celal Goger ka shpikur një ekran sekret për iPhone-n që mundëson vetëm përdoruesin të shohë përmbajtjen e ekranit. Kjo realizohet falë një mikroprocesori në syzet e diellit.

  Celal Goger-it, i cili jeton në juglindje të Turqisë, ju deshën gjashtë ...

 • Erdogani tek Putini – Një kthesë në kohë rekord

  8 Gusht, 2016

  putin erdoganMe një takim të presidentëve të Rusisë dhe Turqisë merr fund ngrirja e marrëdhënieve midis dy vendeve për shkak të goditjes së nja avioni luftarak rus. Ritmi i ndryshimeve i habit ekspertët.

  Ngrirja në raportet mes Rusisë dhe Turqisë zgjati vetëm rreth shtatë muaj, riafrimi vetënmgjashtë javë. Kur presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan të martën (09.08) do të udhëtojë ...

 • Vazhdojnë planet për udhëtim në planetin Mars

  8 Gusht, 2016

  raketaDrejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA), Jan Woerner thotë se udhëtimi për në Mars përbën një sfidë të madhe për shkak të gravitetit të lartë të planetit. Por ai mendon se Hëna mund të shërbejë si planet provë apo stacion tranzit për një mision në Mars.

  Nëse ëndërron të udhëtosh në planetin Mars duhet të presësh të ...

 • Shkrepësja në hambar – 25 vjet www

  8 Gusht, 2016

  Interneti mbush 25 vjeç. Ky zhvillim është meritë e fizikantit britanik Tim Berners-Lee. Sot në të gjithë botën internetin e përdorin më shumë se tre miliardë vetë

  pcRrjete kompjuterike globale sigurisht që ekzistojnë prej më shumë se 25 vjetësh. Që në vitet 1960 kompjuterat në SHBA këmbenin të dhëna mes tyre përmes linjave telefonike.

  Serveri i parë dhe faqja e parë ...

 • Koment: Për një BE pa Turqinë

  5 Gusht, 2016

  Autokracitë nuk kanë vend në Bashkimin Europian. Këtë nuk e ndryshojnë as bisedimet e stërzgjatura për antarësim. BE-ja duhet të shkëputet prej një iluzioni mendon Bernd Riegert.

  BE TurqiKancelari i Austrisë Kern e shpreh hapur atë, që prej kohësh e kanë të qartë të gjithë politikanët përgjegjës në qendrën e BE-së në Bruksel: bisedimeve të antarësimit me Turqinë duhet t’u ...

 • SHBA: mbështetësit luajalë distancohen nga Trump

  5 Gusht, 2016

  Ai nënçmon, polarizon, ka shumë që u vjen turp prej tij: kandidati për president Donald Trump ka lënë pas ditë të turbullta. Numri i kritikëve rritet – edhe tek republikanët. Ata kanë dyshime ndaj kandidatit të tyre.

  trumpDekalarata raciste, madje deri edhe shprehje për përdorimin e armëve atomike, sulme ndaj prindërve të një veterani dhe kuota në rënie në sondazhe: ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"