LAJMET NGA BOTA

 • Çmimet e naftës në rënie të lirë

  12 Shkurt, 2016

  Mjaft faktorë, por edhe ngrohja globale bëjnë që çmimet e naftës të bien.

  Në shkurt 2014, një fuçi e nafte e papërpunuar tregtohej ende për 110 dollarë. Ndërkohë vetëm për rreth 30 dollarë për fuçi të llojit Brent – ky lloj nafte e papërpunuar nga fusha naftëmbajtëse e Brentit në Detin e Veriut konsiderohet si referencë në tregjet ndërkombëtare të lëndëve të para.

  Epoka e çmimeve trefishore të naftës që filloi në ...

 • Kisha Ortodokse Ruse – tejet konservatore

  12 Shkurt, 2016

  Me më shumë se 150 milionë besimtarë Kisha Ortodokse Ruse është kisha më e madhe ortodokse në botë. Ajo konsiderohet si tejet konservatore dhe me lidhje të afërta me Kremlinin.

  kisha moskveKisha dhe shteti janë në Rusi zyrtarisht të ndara sipas kushtetutës. Megjithatë Kisha Ortodokse Ruse është kthyer në kohën e sundimit të presidentit Vladimir Putin në një lloj feje ...

 • Kritikohet vendimi për angazhimin e NATO-s në Egje

  12 Shkurt, 2016

  Anijet e NATO-s duhet të ndihmojnë në parandalimin e ardhjes së refugjatëve në Evropë. Ato duhet të veprojnë në mënyrë indirekte, por kjo ka shkaktuar kritika të mëdha.

  Anije NatoPara sqarimit të misionit të ardhshëm të NATO-s, vendimi për dërgimin e anijeve për të penguar refugjatët që të kalojnë nga Turqia në Greqi ka shkaktuar kritika të shumta. Vendimin e ...

 • Siria në qendër të Konferencës së Sigurisë në Mynih

  11 Shkurt, 2016

  Lavrov KerryRusia thotë se është gati të diskutojë ndalimin e luftimeve në Siri, ndërsa ministrat e jashtëm janë mblidhur në Mynih, në përpjekje për t’i dhënë fund luftës civile që ka shkatërruar këtë vend arab.

  Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe vende të tjera të Grupit Ndërkombëtar për Mbështetjen e Sirisë, prej 17 vendesh, po mbajnë një seri takimesh në Gjermani, ...

 • Koment: Ku ka mbetur ideja evropiane?

  11 Shkurt, 2016

  Përfaqësuesit e shteteve themeluese të BE-së po diskutojnë në Romë për një zgjidhje për krizën e Bashkimit Evropian. Christoph Hasselbach kërkon më pak patos të tepërt nostalgjik dhe më tepër pragmatizëm.

  perfaqsuesit e shteteve BETrishtim, dëshpërim dhe dëshirë e madhe për “frymën evropiane” që ka humbur, pushtuan javët e fundit shumë evropianë të bindur. Sa të bukura ishin ato kohë ...

 • Trump, Sanders fitues në Nju Hampshër

  10 Shkurt, 2016

  Trump + SandersKandidati republikan, biznesmeni miliarder Donald Trump dhe kandidati demokrat, senatori i shtetit të Vermontit, Bernie Sanders janë  fituesit e garave mes partive respektive në shtetin Nju Hampshër.

  Ndonëse numërimi i votave ende vazhdon, gjithë parashikimet i nxjerrin ata si fitues. Pjesëmarrja në votime ka qënë shumë e lartë.

  Fitorja e shpejtë e kandidatit Sanders në garën demokrate në Nju ...

 • Kabinat mjekësore në Francë

  10 Shkurt, 2016

  kabina mjeksoreMungesa e kohës për pacientët në dhomën e konsultimit tek mjeku ka bërë që këta të fundit të gjejnë mënyra të reja për të trajtuar pacientët në distancë, kryesisht në zonat rurale ku pacientët mund të jenë shumë larg mjekut të specializuar. Në France, janë përhapur një numër kabinash mjekësore të njohura si Kabina Elektronike, dhe u lejojnë ...

 • Mbikqyrësit e shëndetit

  10 Shkurt, 2016

  DashbordAto masin pulsin e na kujtojnë kontrollin e radhës te mjeku – aplikacionet e fitnesit dhe të shëndetit për celularët ose kompjuterat tabletë. Ndihmësit digjitalë janë shumë të përhapur. Po a janë ato bekim apo mallkim?

  Një lajm i mirë në fillim: ligjvënësi në Gjermani i ka marrë të gjitha masat për ta vënë konsumatorin “në kontroll të të dhënave”, ...

 • Aksident me të vdekur në Bavari: “Një nga fatkeqësitë më të rënda hekurudhore”

  9 Shkurt, 2016

  Aksident hekurudhor në Bad Aibling: Shumë forca të ndihmës së shpejtë kujdesen për rreth 100 të plagosurit në vendin e katrastrofës në Bavari. Të paktën nëntë vetë kanë humbur jetën.

  aksident treni gjermani

  Fatkeqësi në Bad Aibling

  Një numër i madh forcash të ndihmës së shpejtë me ambulanca dhe helikopterë shpëtimi ndodhen në vendngjarje, një rrëpirë ...

 • Koment: Finale në Siri?

  8 Shkurt, 2016

  Në një kohë që në Gjenevë synohet të zhvillohen bisedime, Rusia dhe Asadi krijojnë fakte në Alepo. Në këtë lojë pushteti ka një aktor politik që gëzohet dhe do të dalë prej saj si triumfues, mendon Alexander Kudasheff.

  SiriaShkatërrim në Alepo

  Duket se ka ardhur momenti i finales në Siri. Bashar al-Asad po e merr ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"