LAJMET NGA BOTA

 • Fjalimi i Trumpit mbyll Kuvendin Republikan

  22 Korrik, 2016

  trumpKuvendi i Republikanëve u mbyll të enjten mbrëma në Klivlend të Ohajos, me fjalimin e kandidatit për President Donald Trump, pika kulmore e një jave që pati momente befasuese dhe dramatike dhe që tregoi se ndasitë e krijuara nga fushata ende nuk janë zhdukur në Partinë Republikane.

  Ngjitja e pazakontë e manjatit miliarder, pa përvojë politike në njërën prej dy ...

 • Turqia, Erdogani dhe Guleni

  22 Korrik, 2016

  protesta anti fetoGjendja e jashtëzakonshme që ka shpallur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i ka dhënë atij më shumë pushtet për të zgjeruar një fushatë spastrimi që ka çuar në arrestimin ose shkarkimin e gati 60 mijë njerëzve. Ky spastrim ka si objektiv kryesisht anëtarët e një lëvizje shpirtërore masive të drejtuar nga ish-imami Fethullah Gulen. Ai ka qenë ...

 • Një vizitë te Güleni, armiku më i madh i Erdoganit

  21 Korrik, 2016

  gulen erdoganKompleksi i Gülen-it ruhet mirë, gjendet në qytetin e vogël të Saylorsburgut në Pensilvani, rreth 160 km larg Nju Jorkut. Ankaraja i konsideron si zyrat qendrore të armikut më të madh të vendit. Akuzat e Presidentit turk janë serioze dhe ai kërkon që të mbrojë veten dhe lëvizjen që drejton

  Fethullah Gülen është i ulur në një dhomë të ...

 • Pas gënjeshtrës për biografinë: Deputetja e Bundestagut dorëzon mandatin !!!

  21 Korrik, 2016

  biografia deputetja gjermaneMaturë? Studime për shkenca juridike? Të gjitha të shpikura. Deputetja socialdemokrate e Bundestagut Gjerman, Petra Hinz mashtroi me biografinë e saj për shumë vjet shumë njerëz. Tani ajo largohet nga Bundestagu.

  Ajo konsiderohej si përfaqësuese energjike e popullit dhe puna me të thuhej se qe e mundimshme. Bashkëpunëtorët në zyrën e saj ndërroheshin shpesh. Petra Hinz pra konsiderohej ...

 • Turqi, pritet miratimi i gjendjes së jashtëzakonshme

  21 Korrik, 2016

  turqia1Ligjvënësit turq pritet të miratojnë sot kërkesën e presidentit Erdogan për 3 muaj gjendje të jashtëzakonshme, një masë që hap rrugën për spastrimin e mëtejshëm të kundërshtarëve, pas përpjekjes për grusht shteti për të rrëzuar atë dhe qeverinë e tij.

  Gjendja e jashtëzakonshme do të zgjaste tre muaj, tha zoti Erdogan në një fjalim televiziv mbrëmë pas mbledhjeve të gjata ...

 • Mijëra arrestime të tjera në Turqi

  21 Korrik, 2016

  turqiaNë Turqi, njerëzit vazhdojnë të dalin në rrugë kundër përpjekjes së dështuar të puçit ushtarak, ndërkohë që Presidenti Erdogan është shfaqur më i fuqishëm se kurrë. Ai ka shtuar thirrjet për rikthimin e dënimit me vdekje, ndërsa protestuesit po e mbështesin gjatë tubimeve në orët e mbrëmjes. Ndërsa Turqia vazhdon arrestimet në masë të zyrtarëve të ushtrisë dhe më ...

 • Trump merr zyrtarisht emërimin republikan

  20 Korrik, 2016

  TrumpDonald Trump u bë të martën mbrëma zyrtarisht kandidati për president i Partisë Republikane.

  Ai mbajti një fjalim nga Kulla Trump e Nju Jorkut, drejtuar me satelit Kuvendit Republikan në Klivlend të Ohajos, duke thënë se fitorja prej tij e emërimit të partisë është diçka që ai nuk do ta harrojë kurrë.

  Pas një votimi dhe numërimi të votave në Kuvendin ...

 • Turqit që nuk e donin puçin e prapë nuk festojnë

  20 Korrik, 2016

  Një nga arsyet e dështimit të puçit ushtarak në Turqi fundjavën e kaluar ishte edhe guximi i njerëzve të thjeshtë që i dolën përpara tankeve. Megjithatë disa prej tyre nuk festojnë me entuziazëm.

  arestimetNgjarjet dramatike të ditëve të fundit në Turqi kanë zgjuar kujtimet tek aktivisti i të drejtave të njeriut, Celalettin Can. Me ushtrinë që bën grusht shteti, ai ...

 • Turqia i dërgon SHBA “dëshmi” kundër predikuesit Gülen

  20 Korrik, 2016

  Udhëheqja turke e bën Fethullah Gylenin përgjegjës për përpjekjen për puç e po përgatit një kërkesë zyrtare ndaj SHBA që ai t’i dorëzohet Turqisë. Dosjet e përcjella synojnë të dëshmojnë rolin e Gylenit si organizator.

  GulenPo përgatitet një kërkesë zyrtare ndaj SHBA për dorëzimin e Gylenit, deklaroi para shtypit në Stamboll Ibrahim Kalin, zëdhënës i Presidentit Rexhep Tayyip Erdogan. Nëse ...

 • Koment: Turqia në rrugën e autokracisë islamike

  20 Korrik, 2016

  Ajo që ndodhi natën e së shtunës në Turqi ngre shumë pyetje. Tentativa për puç ishte megjithatë një rast i mirë për marrjen e masave të planifikuara me kohë, mendon Alexander Kudascheff.

  erdoganPakënaqësia rritet e bashkë me të edhe dyshimi. Tentativa diletante për puç në Turqi ka dështuar, tërbimi i presidentit Erdogan ndaj kundërshtarëve të tij po bëhet gjithnjë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"