LAJMET NGA BOTA

 • Omikron: OBSH e shpall variantin e ri të Coronës “shqetësues”

  28 Nentor, 2021

  OmicronOrganizata Botërore e Shëndetësisë e ndjek me shqetësim shfaqjen e një varianti të ri të virusit Corona në pjesën afrikanojugore. Mjaft shtete kanë vendosur kufizime udhëtimi.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë, OBSH, e ka klasifikuar si “shqetësues” variantin e ri të Coronës, B.1.1.529 të shfaqur në pjesën jugore të Afrikës. Këtë e bëri të ditur organizata të premten pas një takimi ...

 • Rritet numri i vendeve që njoftojnë raste me Omicron, bota në alarm

  28 Nentor, 2021

  aeroportiVarianti i ri i koronavirusit, Omicron, potencialisht më ngjitës krahasuar me COVID-19-n, u shfaq edhe në vende të tjera të dielën, vetëm disa ditë pas identifikimit të tij në Afrikën e Jugut. Qeveritë në mbarë botën po marrin masa për të ndalur përhapjen e mundshme të tij.

  Holanda konfirmoi të dielën 13 raste të variantit të ri të koronavirusit, Omicron, ...

 • A po e nxit Kremlini krizën energjetike të Evropës?

  25 Nentor, 2021

  Nord streamSituata e paprecedentë e energjisë në Evropë do të përkeqësohet gjatë këtij dimri në hemisferën veriore, duke rritur gjasat e racionimit të energjisë dhe ndërprerjes së punës së termocentraleve, paralajmërojnë analistët e kësaj industrie.

  Me rritjen e çmimeve të gazit natyror, që i ka bërë prodhuesit dhe familjet të përballen me fatura në rritje, disa janë të shqetësuar se ...

 • Arrihet marrëveshja për qeverinë e Gjermanisë

  24 Nentor, 2021

  dePartitë e koalicionit të ardhshëm qeveritar ranë dakord për të formuar qeverinë e re të Gjermanisë. Marrëveshjen e re ata e njoftuan të mërkurën pasdite.

  Rreth dy muaj pas zgjedhjeve federale, SPD, të Gjelbrit dhe FDP prezantuan sot marrëveshjen e tyre të koalicionit për një qeveri të përbashkët. Deri tani, ata kishin heshtur për shumë detaje.

  Kandidati i partisë socialdemokrate gjermane, ...

 • SHBA vendosin sanksione të tjera kundër Nord Stream 2

  24 Nentor, 2021

  nordstream 2SHBA vazhdon të jetë kundër Nord Stream. Gazsjellësi i kontestueshëm pritet të sjellë gaz rus në Gjermani. Kërcënimet për vendosje sanksionesh, nuk do të thonë patjetër se projekti mund të dështojë.

  SHBA kanë vendosur sanksione të tjera kundër gazsjellësit të kontestueshëm, Nord Stream 2. Ministria e Jashtme amerikane në Uashington, bëri të ditur se sanksionet kanë të bëjnë me ...

 • Rënie rekord e vlerës së lirës turke kundrejt dollarit dhe euros

  24 Nentor, 2021

  lira turkeLira turke ka rënë sërish kundrejt dollarit amerikan dhe euros. Analistët konsiderojnë si shkak përqindjen e ulët të interesit dhe politikat monetare që ndjek presidenti Recep Tayyip Erdogan.

  Lira turke ka rënë në një nivel rekord duke arritur ditën e martë 12,25 kundrejt dollarit amerikan dhe 14,03 kundrejt euros.

  Lira turke është monedha që ka pasur aktivitetet më të dobta ...

 • Pandemia: Në Gjermani hyn në fuqi ligji i ri i mbrojtjes nga infektimet

  24 Nentor, 2021

  maskaNë autobus dhe tren vetëm me teste negative, çertifikatë shërimi ose vaksinimi. Por a mjafton ky ligj për të thyer valën e katërt të infektimit?

  Këtë të mërkurë, në Gjermani, hyn në fuqi ligji i mbrojtjes nga infektimet, i cili u miratua javën e kaluar nga parlamenti gjerman (Bundestag) dhe nga Këshilli Federal (Bundesrat).

  Ai parashikon mbajtjen e maskës në ambiente ...

 • Franca dhe Italia – si po e luftojnë ato koronan?

  23 Nentor, 2021

  LiberteEdhe në Francë dhe Itali, është sërish në rritje numri i infetimeve të reja me koronavirus. Të dyja vendet kanë reaguar prej kohësh me rregulla që ende po diskutohen në Gjermani.

  Franca përforcon. 88 për qind e personave mbi 12 vjeç janë tashmë plotësisht të imunizuar dhe presioni nuk ulet as për dozën e tretë. Të moshuarit dhe personat vulnerabël ...

 • Gjermani: vaksinimi me detyrim – papritur i përfytyrueshëm?

  22 Nentor, 2021

  vaksinimi

  I përjashtuar gjatë, diskutimi po kalon gjithnjë e më shumë në fushën e të mundshmes: vaksinimi me detyrim. Gjithnjë e më shumë politikanë nuk po e përjashtojnë më – edhe për të mbrojtur fëmijët e pavaksinuar.

  Vala e katërt e koronës po e godet Gjermaninë me të gjithë fuqinë. Në një kohë që Austria ka vendosur t’i bëjë të detyrueshme ...

 • Këshilli i Evropës u bëri thirrje autoriteteve serbe të heqin muralin kushtuar Ratko Mladiçit

  20 Nentor, 2021

  MladicPiero Fassino dhe Ian Liddell-Grainger, raportues për Serbinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, u bënë thirrje autoriteteve serbe që të ndërmarrin veprime të qarta kundër “madhërimit të kriminelëve të dënuar të luftës dhe të largojnë, pa vonesë, një mural në Beograd kushtuar Ratko Mladiçit, i dënuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

  Në një komunikatë të përbashkët, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"