LAJMET NGA BOTA

 • Ekspertë botërorë: Të shtyhen Olimpiket e Rios

  28 Maj, 2016

  zika150 ekspertë të shëndetësisë kanë nënshkruar një letër të hapur në adresë të organizatorëve të Olimpikeve duke kërkuar shtyrjen e Lojërave të Rios për shkak të kërcënimit nga Zika.

  Sigluesit përfshijnë zyrtarë nga mbi 24 vende, ndër të cilët drejtues ministrish të shëndetësisë, shkencëtarë, dhe lektorë. Ata e cilësojnë zhvillimin e Olimpikeve këtë verë një akt të papërgjegjshëm dhe joetik. ...

 • Rreziku i rezistencës ndaj antibiotikëve

  28 Maj, 2016

  antibiotiketShtetet e Bashkuara mund të jenë duke hyrë në një të ardhme ku antibiotikët nuk janë më efektivë dhe më shumë njerëz do të vdesin nga infeksionet e zakonshme.

  Paralajmërimi vjen pasi një bakterje rezistente ndaj antibiotikëve u zbulua tek një grua që vizitoi një klinikë ushtarake muajin e kaluar. Kreu i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Tom Frieden thotë ...

 • Shtëpi të printuara në 3D

  28 Maj, 2016

  3dSipas Institutit Global McKinsey, rreth një e treta e njerëzve që jetojnë në qytetet e botës banojnë në shtëpi me standarte të ulëta. Shkencëtarët mendojnë se ky problem mund të zgjidhet nëpërmjet planimetrive falas në internet për ndërtimin e shtëpive me pjesë të parafabrikuara që përputhen plotësisht me njëra-tjetrën.

  Popullsia e botës pritet të arrijë në mbi 8 miliardë deri ...

 • Popullariteti i garave me dronë

  24 Maj, 2016

  dronePopullariteti i garave me dronë po vazhdon të rritet në botë. Ky sport i teknologjisë së lartë shumë shpejt është shndërruar në një sport ndërkombëtar me transmetime të drejtëpërdrejta televizive dhe me çmime të larta për fituesit.

  Një garë me dronë po zhvillohet në një magazinë në Silicon Valley. Pjesëmarrësit po konkurojnë në një sport të ri të teknologjisë së ...

 • Vajzat dhe angazhimi i tyre në shkencë

  24 Maj, 2016

  vajzat ne shkenceNumri i vajzave të cilat kur rriten bëhen shkencëtare, është i vogël në krahasim me djemtë. Një muze i shkencës në Denver po përpiqet për ta ndryshuar këtë prirje, duke u dhënë mijëra vajzave shansin të takojnë gra që merren me shkencë dhe të frymëzohen që edhe ato të përpiqen për të patur një karrierë shkencore.

  Kur është ...

 • EgyptAir, gjendet vendndodhja e rrëzimit

  19 Maj, 2016

  ministri egjiptianEkipet e kërkimit në Mesdhe kanë identifikuar vendndodhjen e mbetjeve të avionit të kompanisë Egyptair që udhëtonte nga Parisi drejt Kajros. Ministri egjiptian i aviacionit tha se rrëzimi i avionit ka më shumë gjasa të jetë shkaktuar nga një sulm terrorist se sa nga një difekt teknik.

  Ministri Sherif Fathy komentoi mbi rrëzimin dhe mbi një operacion kërkimi në ...

 • Paris-Kajro: mbi fatin e avionit të pasagjerëve të EgyptAir

  19 Maj, 2016

  Një avion Airbus i shoqërisë EgyptAir me sa duket është rrëzuar gjatë fluturimit nga Prisi për në Kajro. Shkaqet janë të paqarta. 66 vetë ndodheshin në bordin e avionit. Kronologji e informacioneve mbi fatkeqësinë:

  EgyptAirMe shumë gjasë avioni Airbus i shoqërisë ajrore EhyptAir ka rënë në det, tha në orët e para të mëngjesit në televizionin Sky News Arabia Ihab ...

 • HRW: ISIS ka vendosur regjim barbar në Libi

  18 Maj, 2016

  libiaEkstremistë të Shtetit Islamik kanë ekzekutuar në qytetin libian të Sirtes të paktën 49 vetë, që nga muaji shkurt 2015, duke përfshirë robër lufte, kundërshtarë politikë dhe banorë lokalë të akuzuar për magji, apo rituale pagane. Qyteti i Sirtes është baza më e madhe e ISIS jashtë Sirisë dhe Irakut, sipas një raporti të nxjerrë të mërkurën nga grupi ...

 • Clinton, më pranë kandidaturës demokrate

  18 Maj, 2016

  clintonIsh-Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton dje hodhi një hap më pranë sigurimit të kandidaturës së demokratëve për president. Pas numërimit të shumicës së votave të zgjedhjeve paraprake në shtetin e Kentakit, zonja Clinton ka një epërsi prej rreth dy mijë votash ndaj rivalit të saj, senatorit Bernie Sanders. Zyrtarët e zgjedhjeve thanë se ende nuk do të shpallin ...

 • Takimi në Vjenë për Sirinë

  18 Maj, 2016

  takimi vjene siriaGrupi Ndërkombëtar që Mbështet Sirinë ka shtuar përpjekjet për të ndihmuar në stabilizimin e Sirisë me klauzola të reja që do të përjashtonte mbrojtjen e shkelësve të përsëritur të armëpushimit në bazë të një marrëveshje për ndalimin e armiqësive dhe po ashtu do të zgjerojë hedhjet nga ajri të ndihmave humanitare në zonat e rrethuara. Sfida të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"