LAJMET NGA BOTA

 • Puç ushtarak në Turqi

  15 Korrik, 2016

  ushtria trNë Turqi ushtria deklaroi se ka marrë pushtetin. Kryeministri Yildirim deklaroi rezistencë të vendosur.

  Forcat e armatosura turke deklaruan në orën 23.10 se kanë marrë pushtetin në Turqi, “për të ruajtur rendin demokratik dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut”. Më parë kryeministri Binali Yildirim deklaroi në televizion se njësi të ushtrisë kanë nisur një përpjekje për përmbysje.

  “Pushteti ...

 • Grusht shteti në Turqi, Ushtria merr nën kontroll pushtetin. Yildirim: Shërbimet sekrete po veprojnë

  15 Korrik, 2016

  tanku turqiNjë pjesë e ushtrisë po tenton një grusht shteti në Turqi. Ky është alarmi i dhënë nga kryeministri turk, Binali Yildirim, pas raportimeve se avionë luftarakë dhe helikopterë kanë fluturuar shumë ulët mbi Ankara dhe Stamboll. Ushtria turke ka publikuar një deklaratë, sipas së cilës theksohet se ata kanë marrë nën kontroll qeverinë e vendit në ...

 • Përpjekje për grusht shteti në Turqi

  15 Korrik, 2016

  ura stambollKryeministri turk Binali Yildirim, tha të premten se një grusht shteti i mundshëm është duke ndodhur në Ankara.

  Ai tha se një grup brenda ushtrisë turke është vënë në “përpjekje të paligjshme” për të rrëzuar qeverinë.

  “Disa njerëz në mënyrë të paligjshme kanë ndërmarrë një aksion të paligjshëm”, tha Yildirim për televizionin privat NTV. “Qeveria e zgjedhur nga populli mbetet ...

 • Bota e shokuar pas sulmit në Nisë

  15 Korrik, 2016

  atentati niceSulmi në Nisë ka tronditur mbarë botën. Krerë shtetesh e politikanë botërorë i shprehin solidaritetin Francës dhe e cilësojnë atë si një sulm ndaj botës sonë të lirë.

  Reagimet të tronditura në botë pas sulmit në Nisë. Presidenti amerikan, Barack Obama u shpreh se “e dënoj me forcë aktin.” Ai i siguroi Francës solidaritet dhe partneritet në zbardhjen e ...

 • Sulmi në Francë, hetimet vazhdojnë

  15 Korrik, 2016

  Prokurori i Francës tha sot se bilanci i sulmit të mbrëmshëm në Nisë deri tani është 84 të vdekur dhe 202 të plagosur, 52 prej tyre në gjendje të rëndë.

  Në një deklaratë që bëri sot, François Molins tha se mes të vrarëve janë edhe 10 fëmijë. Dy shtetas amerikanë janë konfirmuar mes atyre që humbën jetën. Policia franceze e ka identifikuar autorin e sulmit si 31-vjeçarin Mohamed Lahouaiej Bouhlel, me ...

 • Paraqitet F35, avioni më i shtrenjtë luftarak

  13 Korrik, 2016

  Avioni F35Nuk është e vështirë të kuptosh se çfarë i tërheq më shumë vizitorët në Panairin e Aviacionit të këtij viti në Farnborough të Anglisë. Është avioni luftarak amerikan i teknologjisë së lartë F35, i cili pritej të përfundonte prodhimin dy vjet më parë. Por ekspertët mendojnë se ia vlente të prisnin.

  F35-a është një nga avionët më të fuqishëm ...

 • Rreziku i makinave pa shofer

  13 Korrik, 2016

  makina pa shoferPas përplasjes fatale kohët e fundit të një makine elektrike Tesla ndërsa ishte në autopilot, lindën mjaft pyetje nëse rrugët janë gati të shohin përdorimin e makinave pa shofer në trafikun e përditshëm. Ekspertët thonë se kjo tragjedi nuk do të ngadalësojë garën drejt makinave pa shofer, por publiku duhet të kuptojë më mirë kufizimet e tanishme ...

 • Sonda Juno dërgon imazhet e para nga Jupiteri

  13 Korrik, 2016

  Sonda Juno JupiteriSonda e NASA-s për udhëtime në thellësi të gjithësisë Juno, dërgoi në Tokë imazhet e para nga planeti i Jupiterit që pas hyrjes në atmosferën e planetit të gaztë.

  Agjencia e hapësirës i botoi pamjet dje. Në fotografi duket Jupiteri i rrethuar nga 3 prej 4 hënave të tij më të mëdha: Io, Europa dhe Ganymeade. Sonda Juno ...

 • Solar Impulse 2 mbërrin në Kajro

  13 Korrik, 2016

  Solar Impulse 2Avioni Solar Impulse 2, i furnizuar me energji diellore mbërriti në Egjipt, ndalesa e parafundit në udhëtimin e parë rreth botës pa karburant. Avioni që filloi udhëtimin në Abu Dhabi në mars 2015 dhe që pritet ta përfundojë atë përsëri aty, është pilotuar me radhë nga aviatorët zviceranë Andre Borschberg and Bertrand Piccard. Qëllimi është të sigurohet ...

 • Dita e zisë për Bosnje-Hercegovinën

  11 Korrik, 2016

  21 vjet kanë kaluar nga dita e tmerrshme e 11 korrikut 1995, kur u vranë 8.000 burra e të rinj myslimanë para syve të OKB-së në Srebrenicë. Ende vazhdon identifikimi e varrosja e viktimave.

  SrebrenicaBosnje-Hercegovina përkujton më 11 korrik viktimat e masakrës së Srebrenicës. Që në fundjavë filluan ceremonitë përkujtimore, kur të shtunën mijëra boshjakë përcollën një kamion që qëndroi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"