LAJMET NGA BOTA

 • Turqia tërheq deklaratat për sulmin në Gaziantep

  23 Gusht, 2016

  kryeministri i turqiseKryeministri turk thotë se hetimet në skenën e shpërthimit në Gaziantep nuk kanë gjetur gjurmë të autorit dhe se nuk duhen bërë hamendësi

  Turqia po i tërheq deklaratat se sulmi i së shtunës në një dasmë kurde, ku humbën jetën 54 vetë, ishte akt vetëvrasës nga një fëmijë i dërguar nga Shteti Islamik. Askush nuk ...

 • OKB: Siria po përjeton një krizë të rëndë humanitare

  23 Gusht, 2016

  siriaShefi i Kombeve të Bashkuara për ndihmat paralajmëroi se Siria po përjeton krizën më të rëndë humanitare deri më sot dhe se po luftohet me kohën për të shpëtuar qindra mijëra civilë të rrethuar me ushqime, ujë dhe furnizime mjekësore.

  “Populli sirian ka përjetuar një sulm të pashembullt dhune. Njoftimet janë të pafund për bombardime pa fund, për përdorim armësh ...

 • Qeveria udhëzon qytetarët të kenë rezerva për rast emergjent

  22 Gusht, 2016

  Për herë të parë pas një çerek shekulli qeveria me sa duket sërish do që t’i udhëzojë qytetarët për të qenë të përgatitur për raste katastrofash. Edhe pse nuk “ka gjasa” për ndonjë sulm.

  rezerva“Popullsia udhëzohet të rezervojë një depozitë individuale ushqimesh për dhjetë ditë”, citon gazeta “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) duke iu referuar një koncepti për mbrojtjen civile, që ...

 • Zgjatet misioni i teleskopit Hubble

  22 Gusht, 2016

  teleskopi hubbleSi funksionon teleskopi hapësinor Hubble? Në fund të fundit, ai qëndron në hapësirë. Sigurisht që janë kompjuterat që e bëjnë të mundur një gjë të tillë, por teleskopi ka nevojë edhe për një grup specialistësh në Tokë për mbarëvajtjen e tij. Korrespondentja e Zërit të Amerikës JoEllen McBride vizitoi qendrën për fluturime në hapësirë “Goddard” në qytetin Grinbelt, ...

 • Kush është mik, e kush armik i Rusisë?

  19 Gusht, 2016

  Miqtë dhe armiqtë e Rusisë ndryshojnë gjatë historisë, varësisht nga interesat dhe momenti. Kjo më së miri mund të përshkruhet në raportet me Turqinë, por edhe me Poloninë e Amerikën, shkruan shkrimtari Viktor Jerofejev.

  putinPo shkruaj nga Krimeja, ku kam ardhur për shkaqe familjare. Krimeja tani njihet në mbarë botën. Rrugëve të Krimesë shihen të afishuara shumë postera të Putinit ...

 • Bolt fiton medaljen e tretë të artë në Olimpiket e Rios

  19 Gusht, 2016

  BoltVrapuesi xhamaikian Usain Bolt siguroi një medalje tjetër të artë olimpike, duke fituar garën prej 200 metrash, që ai thotë se do të jetë e fundit në këtë distancë që ai bën në Lojrat Verore.

  Koha prej 19.78 sekondash që atij iu desh të përshkonte 200 metrat në Rio, ishte më shumë se gjysmë sekonde më e gjatë sesa rekordi ...

 • OKB pranon rolin e saj në epideminë e kolerës në Haiti

  19 Gusht, 2016

  koleraPër herë të parë që nga shpërthimi i epidemisë vdekjeprurëse të kolerës në Haiti në vitin 2010, Kombet e Bashkuara pranuan se trupat e saj paqeruajtëse luajtën një rol të rëndësishëm në përhaqjen e sëmundjes që vrau gati 10 mijë njerëz, dhe infektoi qindra mijëra të tjerë.

  Një zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki-moon tha se Kombet e Bashkuara ...

 • Zgjatet misioni i teleskopit Hubble

  19 Gusht, 2016

  misioni i teleskopitSi funksionon teleskopi hapësinor Hubble? Në fund të fundit, ai qëndron në hapësirë. Sigurisht që janë kompjuterat që e bëjnë të mundur një gjë të tillë, por teleskopi ka nevojë edhe për një grup specialistësh në Tokë për mbarëvajtjen e tij. Korrespondentja e Zërit të Amerikës JoEllen McBride vizitoi qendrën për fluturime në hapësirë “Goddard” në qytetin ...

 • Fotografia e një djali sirian të përgjakur tërheq vëmendjen e botës

  18 Gusht, 2016

  siriani i vogelFotografia prekëse e një djali të vogël të përgjakur, i plagosur gjatë bombardimeve në qytetin e Alepos në Siri, po tërheq vëmendjen e opinionit në mbarë botën.

  Fotografia u bë publike nga veprimtarët e opozitës siriane. Fotoja dhe videot e djalit të vogël, që shihet në një ambulancë, janë shpërndarë gjerësisht në median sociale. Djali është 5 vjeç ...

 • Të vdekur dhe të plagosur gjatë sulmeve me bombë në Turqi

  18 Gusht, 2016

  Brenda pak orësh kanë shpërthyer dy makina-bombë në qytetet juglindore të Turqisë, Elazig dhe Van. Të paktën gjashtë vetë gjetën vdekjen dhe mbi 100 u plagosën. Objektiv i sulmeve ishin qendrat e policisë.

  sulme turqiTë paktën tre persona u vranë, kur herët në mëngjes një makinë bombë shpërtheu në parkingun e një stacioni policor në qytetin Elazig, në juglindje të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"